چرا بازار سهام در این روزها منفی و فرسایشی است؟

چرا بازار سهام در این روزها منفی و فرسایشی است؟

امروز هم بازار خوبی را شاهد نبودیم. 94 درصد از نمادهای بازار در دامنه منفی معامله می شدند و 85 درصد از نمادها نیز کار خود را با صف فروش به پایان رساندند. ارزش معاملات خرد در بازار امروز 1774 میلیارد تومان بود که از این مقدار 620 میلیارد تومان نیز خروج پول را شاهد بودیم.

اما سوال مهم و اساسی برای هر یک از فعالان بازار علت منفی های این چند روز اخیر است.

تحلیل تکنیکال انواع بازارهای مالی در سایت و اپلیکیشن سیگنال

به نظر می رسد یکی از مهمترین علت ها برای منفی شدن بازار، زمزمه ها برای بازگشت به برجام و گشایش در تعاملات بین المللی است.

اما مگر بازگشت به برجام و بهبود شرایط اقتصادی خبر بدی است که بازار واکنش منفی نشان می دهد؟

قیمت ها در بازارهای مالی منعکس کننده انتظارات آتی هستند. وقتی زمزمه هایی از چنین رخدادهای سیاسی در بین فعالین بازار قوت میگرد، فارغ از اینکه آیا واقعا این اتفاق می افتد یا خیر، بازار به این اخبار واکنش نشان می دهد و اصطلاحا حتی دچار بیش واکنشی نیز می شود.

یعنی بازار توافق را قطعی می پندارد و برای دلار قیمت های پایینی را متصور می شود و رشد تورم را هم منتفی می داند.
با توجه به این شرایط، سودهای آتی سهم ها کاهش پیدا می کند و به تبع آن قیمت آنها نیز سمت و سوی کاهشی پیدا خواهند کرد.

البته باید توجه داشت که حتی اگر قیمت دلار هم کاهش پیدا کند، گروه ها و سهم هایی هستند که از این موضوع نفع می برند اما با توجه به جو منفی بازار، چنین سهم هایی به سختی می توانند در این برهه راه خود را از بقیه سهم ها و گروه ها جدا کنند.

می توانید گزارش بازار سهام و آپدیت تحلیل ها را هر روز در کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil  (تحلیل با سیگنال) مشاهده کنید.

ناگفته نماند که قانون دامنه نوسان نامتقارن هم در فرسایشی شدن روند معاملات بی تاثیر نبوده است.
 سهم هایی که از دید بازار ارزنده نیستند هر روز حداکثر می توانند 2 درصد کاهش قیمت را تجربه کنند. بسیاری از سهم ها هم که در صف فروش قفل می شوند، حجم مبنا پر نمی کنند و باعث می شود که قیمت پایانی آنها تغییر زیادی نداشته باشد. در نتیجه قیمت ها به کندی کاهش می یابند تا به سطوح ارزندگی برسند که باعث فرسایشی شدن معاملات در چنین سهم هایی می شود.

با توجه به این شرایط، پول های درشت هم ترجیح می دهند صرفا نظاره گر بازار باشند و پول های خود را در بانک و یا صندوق های درآمد ثابت قرار دهند که باعث می شود کم پولی در بازار سهام بیش از پیش خودش را نشان دهد و معاملات بازار خسته کننده و فرسایشی دنبال شوند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل‌ها، اخبار و مقالات آموزش بورس به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

برچسب‌ها

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سلام و خسته نباشید
  سوالی که دارم اینه در صورتیکه برجام مجدد احیا بشه و تورم تا حدودی کاهش پیدا کنه کدوم گروها و صنایع بیشتر دستخوش تغیرات مثبت و منفی میشم
  ممنون میشم کلی گویی نشه و اگه امکانش بود یه تحیل جامع در این خصوص ارائه بدین
  تقدیر و تشکر از همه کارشناسان محترم أپ سیگنال

 • Thanks

 • علی ناصری

  اقای کارشناس محترم چرا نمیگی همین الان اکثر سهمها با دلار زیر بیست هزار رسیدند سهمی که هشتاد درصد ریزش کرده ریزش دلار را پیش خور کرده واز طرف دیگه مگه توافق گشایش اقتصادی در پیش نداره در نتیجه این ریزشها دستوری وبرای جمع کردن سهام مفت سهامداران خرد وبیچاره است

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
21 فروردین 1400