کرونا چه بر سر بازارهای مالی آورد؟ دوران ریکاوری چقدر زمان میبرد؟

کرونا چه بر سر بازارهای مالی آورد؟ دوران ریکاوری چقدر زمان میبرد؟

برای پاسخ به این سوال به بررسی شاخص داووجونز  (Dow Jones)  یا همان میانگین صنعتی داووجونز که یکی از قدیمی‌ترین شاخص‌های بورس آمریکا است، میپردازیم.این شاخص از آن جایی  که عملکرد سهام 30 شرکت بزرگ را که در بازار بورس اوراق بهادار آمریکا فعال هستند، اندازه‌گیری می‌کند ، میتواند گزینه ی مناسبی جهت بررسی مورد نظر ما باشد.

تاریخچه تاثیر بیماری های عالم گیر بر شاخص سهام داووجونز

آنفولانزای اسپانیایی

بسیاری مرگ بارترین بیماری عالم گیرِ قرن بیستم و حتی تاریخ بشر را آنفولانزای اسپانیایی می دانند که از سال ۱۹۱۸ تا سال ۱۹۲۰ میلادی طول کشید. ویروس این بیماری بیش از ۵۰۰ میلیون نفر یعنی در حدود ۲۷ درصد جمعیت جهان را مبتلا کرد.

انستیتو پاستور شمار قربانیانِ آنفولانزای اسپانیایی را ۲۰ تا۵۰ میلیون نفر نوشته است. اما برپایۀ مطالعات و بررسی های جدید، آن بیماری سبب سازِ نابودیِ نزدیک به ۱۰۰ میلیون انسان شد، به عبارت دیگر، بیش از ۵ درصد جمعیت جهان را به کام مرگ کشید. آنفولانزای اسپانیایی که  بیشترین قربانیانش را از گروه های سنّیِ ۲۰ تا ۴۰ سال می گرفت موجب سقوط 48 درصدی داووجونز طی دو سال گردید.

تحلیل تکنیکال انواع بازارهای مالی در سایت و اپلیکیشن سیگنال

آنفولانزای آسیایی

دیگر بیماری عالم گیرِ قرن بیستم آنفولانزای آسیایی سال ۱۹۵۷ است. ویروس این پاندمی که در فوریه  ۱۹۵۷ از سنگاپور به راه افتاد، در آوریل آن سال به هُنگ کنگ رسید ، سپس سراسر چین را درنوردید و طی این مدت ۲۵۰ هزار نفر را بیمار کرد و از آنجا رهسپار انگلستان گردید. در دسامبر آن سال آمار جان باختگانِ آنفولانزای آسیایی در سراسر انگلستان ۳۵۵۰ نفر اعلام شد. ویروس این بیماری سپس راهی آمریکا شد و ده ها هزار نفر را در آن کشور به کام مرگ کشید. در مارس ۱۹۵۸ شمار قربانیان آنفولانزای آسیایی در آمریکا ۶۹۸۰۰ نفر اعلام شد.

این ویروس هم موجب ریزش داووجونز گردید. داووجونز در اثر این پاندمی ریزش حدود 23 درصدی را  طی یک سال تجربه نمود.

آنفولانزای هنگ کنگی

یکی دیگر از پاندمی ها یا بیماری های عالم گیر قرن بیستم آنفولانزای هنگ کنگی بود که از تابستان ۱۹۶۸ تا بهار ۱۹۷۰ سراسر جهان را درنوردید و در حدود ۱ میلیون نفر را به کام مرگ کشاند. یک دهم جان باختگان این ویروس از مردم  آمریکا بودند. در هنگ کنگ نیم میلیون نفر یعنی ۱۵ درصد از جمعیت آن جزیره به این بیماری مبتلا شدند. آنفولانزای هنگ کنگی هم همچون سایر بیماری های عالم گیر موجب سقوط شاخص سهام جهانی شد.

در پی تاثیرات این ویروس شاخص سهام داووجونز طی مدت دو سال با نزول قریب به 36 درصدی همراه شد.

کووید 19

بیماریِ عالم گیر کووید ۱۹ که بر اثر ورود کروناویروس جدید به بدن انسان ایجاد می شود ، در اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی در «ووهان»، شهری در مرکز چین، ظاهر شد و از آنجا به شهرهای دیگر آن کشور راه یافت و متاسفانه تاکنون با سرعتی حیرت انگیز سراسر جهان را درنوردیده است.

کرونا هم همچون نمونه های مشابه قبلی در مدت زمان کوتاهی موجب ریزش حدود 37 درصدی شاخص سهام داووجونز گردید.

کرونا چه بر سر بازارهای مالی آورد
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

ریکاوری بازارهای مالی پس از بیماری های عالم گیر

همانطور که در تصویر بالا (نمودار شاخص سهام داووجونز ) ملاحظه مینمایید همواره تاثیر بیماری های عالم گیر بر روند صعودیِ بلند مدتی شاخص سهام تاثیری موقتی  ومقطعی بوده است و شاخص داووجونز پس از  همه ی بیماری های عالم گیری که تاکنون اتفاق افتاده است، در مدت زمان کوتاهی موفق به بازپس گیری سطوح از دست رفته در اثر شیوع پاندمی‌ها  و فتح قله‌های جدید شده است.
حال با توجه به ادامه دار بودن شیوع کرونا در سراسر جهان بایستی منتظر بمانیم و ببینیم آیا سیکل‌های گذشته تکرار میشود یا اتفاقات جدیدی به وقوع خواهد پیوست.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات بازارهای جهانی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
21 فروردین 1400