آیا خرید اوراق اختیار فروش تبعی بر بازار سهام تاثیر گذار است؟

آیا خرید اوراق اختیار فروش تبعی بر بازار سهام تاثیر گذار است؟

اوراق اختیار فروش تبعی نوعی از اختیار فروش اروپایی است که در آن به خریدار این اوراق اجازه می دهد تا دارایی پایه اختیار که در واقع یکی از سهام پایه می باشد با توجه به قیمت سهام در زمان  عرضه اوراق و قیمت اعمال بیمه نماید و به نوعی کسب بازدهی برای سرمایه گذار تضمین می گردد، در نتیجه این اوراق به نوعی بیمه سهام است. به منظور خرید این اوراق بایستی سهامی که اختیار فروش تبعی منتشر گردد را در اختیار داشته باشید.

اوراق اختیار تبعی، سهام را در قبال نوسانات بازار بیمه می نماید.

اطلاعیه عرضه اوراق اختیار فروش تبعی فولاد مبارکه

از روز سه شنبه عرضه اوراق تبعی فولاد به میزان 500 میلیون سهم با قیمت اعمال 1483 تومان و سررسید 1400 عرضه می شود. تنها صندوق های سرمایه گذاری در اوراق با درامد ثابت مجاز به خرید اوراق فروش تبعی هستند. سهام پایه اوراق مذکور باید در روز خرید اوراق اختیار فروش تبعی و صرفا از صندوق سرمایه مشترک توسعه بازار خریدار گردد.

در صورتی که اوراق به قیمت اعمال نرسید نحوه محاسبه میزان خسارت پرداختی به خریداران به شرح زیر است.

اطلاعیه عرضه اوراق اختیار فروش تبعی شرکت ملی صنایع مس ایران(فملی)

از روز سه شنبه عرضه اوراق تبعی فملی به میزان 500 میلیون سهم با قیمت اعمال 1440 تومان و سررسید 1400 عرضه می شود. تنها صندوق های سرمایه گذاری در اوراق با درامد ثابت مجاز به خرید اوراق فروش تبعی هستند. سهام پایه اوراق مذکور باید در روز خرید اوراق اختیارفروش تبعی وصرفا از صندوق سرمایه مشترک توسعه بازار خریدار گردد.

اطلاعیه عرضه اوراق اختیار فروش تبعی شرکت ایران خودرو (خودرو)

از روز سه شنبه عرضه اوراق تبعی خودرو به میزان 2200 میلیون سهم با قیمت اعمال 354 تومان و سررسید 1400 عرضه می شود. تنها صندوق های سرمایه گذاری در اوراق با درامد ثابت مجاز به خرید اوراق فروش تبعی هستند. سهام پایه اوراق مذکور باید در روز خرید اوراق اختیار فروش تبعی وصرفا از صندوق سرمایه مشترک توسعه بازار خریدار گردد.

نتیجه گیری:

قیمت سهام ایران خودرو در بازار به ازای هر سهم 262 تومان می باشد و قیمت بیمه به ازای هر سهم 7 تومان می باشد. با توجه به قیمت اعمال 354 تومان در سرسید، صندوق ها بازدهی 32 درصدی در مدت نگهداری سهم بدست می آورند.

قیمت سهام فملی در بازار به ازای هر سهم 1066 تومان می باشد و قیمت بیمه به ازای هر سهم 22 تومان می باشد. با توجه به قیمت اعمال 1440 تومان در سرسید، صندوق ها بازدهی 33 درصدی در مدت نگهداری سهم بدست می آورند.

قیمت سهام فولاد در بازار به ازای هر سهم 1130 تومان می باشد و قیمت بیمه به ازای هر سهم 1 ریال می باشد. با توجه به قیمت اعمال 1483 تومان در سرسید، صندوق ها بازدهی 31 درصدی در مدت نگهداری سهم بدست می آورند.

بررسی ها نشان می دهد که صندوق های درامد ثابت با خرید سهام این شرکت ها و پرداخت حق بیمه آن می توانند بازده بیشتری از اوراق کم ریسک خود که بازده سود اوری آن به طور متوسط 20 است بدست آورند.

انتشار این اوراق این اطمینان خاطر را در اهالی بازار ایجاد می کند که احتمال رسیدن قیمت سهام این شرکت ها به قیمت اعمال زیاد است لذا می توانند با خرید سهام این شرکت ها بازدهی بیشتری نسبت به اوراق را کسب نمایند.

میانگین حجم معاملات ماهانه فولاد 133 میلیون سهم، فملی 118 میلیون سهم و خودور 863 میلیون  سهم می باشد . لذا عرضه این میزان بیمه  برابر 4 روز معاملاتی نمادها می باشد.

در کل می توان به این نتیجه رسید  خرید این بیمه ها با توجه قیمت روز آنها بازدهی بیشتری از بازده دارایی ها کم ریسک صندوق ها که بیشترین سهم از سبد آنها را در بر می گیرد به ارمغان می آورد.

فلذا این نوع تامین مالی هم برای صندوق درامد ثابت مفید است و هم برای صندوق توسعه که می تواند تامین مالی سریع را انجام دهد.

انتشار اوراق اختیار این اطمینان را در بین اهالی بازار ایجاد می کند که احتمال رشد قیمت تا بهمن ماه سال 1400 بیشتر از بازده بانک است . لذا این امر سبب افزایش تقاضا در سهام این شرکت ها تا سررسید می شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات آموزش بورس  به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید

برچسب‌ها

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
سه شنبه
21 اردیبهشت 1400