کارنامه مالی سال 1400 سهامداران بازار سرمایه

کارنامه مالی سال 1400 سهامداران بازار سرمایه

شاخص کل

در سالی که گذشت شاخص کل با شروع از تراز 1307707 واحدی و ثبت به ترتیب ، کف 1095697 واحدی و سقف 1585706 واحدی در نهایت در تراز 1345018 واحدی با کسب 2.85% بازدهی مثبت به کار خود پایان داد.

در تصویر زیر نمودار شاخص کل و فراز نشیب آن را خواهید دید.

در تصویر زیر نمودار شاخص کل و فراز نشیب آن را خواهید دید.
جهت مشاهده ی نمودار با کیفیت بهتر کلیک کنید

اما با توجه به فرمول محاسباتی شاخص کل که در آن سهام شرکت‌های بزرگ‌تر و با ارزش‌ بازار بالاتر، اثر بیشتری بر مقدار شاخص دارند ، لذا این شاخص نمی تواند نماگر مناسبی برای میزان سنجش بازدهی سبد اکثریت سرمایه گذاران باشد، از این جهت به منظور مقایسه ای واقعی تر در ادامه به آنچه بر شاخص کل هم وزن گذشت می پردازیم.

شاخص کل هم وزن:

 بر خلاف رشد کم اما مثبته شاخص بورس ، سبد اکثریت سهامداران حال روز خوشی در این سال به خود ندید و احتمالا اکثر سرمایه گذاران این بازار  با بازدهی منفی سال مالی خود را پشت سر گذاشتند ، و در این جهت رفتار شاخص هم وزن بیشتر گویای احوال سهامداران خرد می باشد.چرا که بر خلاف شاخص کل ، فرمول محاسباتی شاخص هم وزن طوری نوشته شده است که اندازه شرکت‌ها در محاسبه آن تاثیری نداشته و وزن همه شرکت‌ها یکسان در نظر گرفته شده است لذا دید مقایسه ای بهتر و منصفانه تری را ایجاد می کند.

این شاخص (هم وزن)در ابتدای سال با شروع از 439801 واحدی و ثبت به ترتیب سقف 471492 و پس از آن کف317066 واحد ، در نهایت در تراز 342797 واحد با کسب 22% بازدهی منفی به کار خود پایان داد و در بین بازار های مالی مختلف کم ترین و بهتر اسیت بگوییم بد ترین عملکرد را برای سرمایه گذاران این بازار رقم زد.

در تصویر زیر نمودار شاخص هم وزن و فراز و نشیب های آن را خواهید دید.

 در تصویر زیر نمودار شاخص هم وزن و فراز و نشیب های آن را خواهید دید.
جهت مشاهده ی نمودار با کیفیت بهتر کلیک کنید

چشم انداز هایی که از سال 1400 به پیشواز سال 1401 می روند.

 اما در نهایت بازار سرمایه ، روز های آخر سال خود را، در حاشیه التهابات موجود، با نوسانات خاصی پشت سر گذاشت و ارزش معاملات بهبود مناسبی را در انتهای سال به نمایش گذاشت . در واقع  رویدادهایی نظیر امیدواری در ایجاد توافق احتمالی در برجام، تنش های موجود بین روسیه و اوکراین و حذف تدریجی اقتصاد روسیه از بازار های جهانی توسط تحریم های گسترده و رشد کامودیتی ها قیمت های جهانی و شاخص های غذایی و در پی آن تورم جهانی متاثر از آن، حذف ارز 4200 توسط دولت در سال 1401، تسعیر ارز بانک ها و لحاظ مبلغ 22000 تومان برای یورو و 20000 تومان برای هر دلار آمریکا، عرضه بلوکی 25% سهام ایران خودرو و 40% سهام سایپا در بورس و خروج بخش دولتی از درصد مورد عرضه ، و …    موجب شد تا فضای شفاف تری از قبل بر بازار حاکم شود و چشم انداز موجود ، خریداران را تحریک به برداشتن یک گام به جلو نمود  . تنها فاکتور مهمی که بازار هنوز به صورت کامل آن را شفاف نمیبیند عاقبت برجام است که البته تا حدودی مشخص است بسیاری از سرمایه گذاران به ایجاد توافق خوش بین تر از قبل شده اند و این را می توان از نوع معاملات روزهای پایانی سال و رفتار سرمایه گذاران مشاهده نمود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
برچسب‌ها
toranj-EX

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران