بررسی وضعیت صورت های مالی فاذر (6 ماهه 1398)

بررسی وضعیت صورت های مالی فاذر (6 ماهه 1398)

فاذر در نیمه نخست سال جاری مجموعاً 176 میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته که نسبت به سال گذشته 15 درصد افزایش یافته است. با اینحال بهای تمام شده حدود 25 درصد افزایش یافته و به 148 میلیارد تومان رسیده که این موضوع سبب کاهش حاشیه سود ناخالص از 20 به 16 درصد کاهش یابد. سود ناخالص نیز با 10 درصد کاهش نسبت به سال گذشته به 28 میلیارد تومان رسیده است.

سایر هزینه های عملیاتی به 16.6 میلیارد تومان رسیده که نسبت به سال گذشته 30 درصد افزایش یافته است. تمام این هزینه به هزینه جذب نشده در تولید باز می گردد. افزایش هزینه های جذب نشده در تولید به سادگی به معنای استفاده نکردن از حداکثر ظرفیت تولیدی است.
از طرفی سایر درآمد های عملیاتی کاهش یافته که عمدتاً به دلیل کاهش سود تسعیر ارز می باشد. نتیجه ی کاهش درآمد و افزایش هزینه های عملیاتی، کاهش 75 درصدی سود عملیاتی نسبت به سال گذشته می باشد.

این تمام ماجرا نیست. صنایع آذر آب در این دوره 23.6 میلیارد تومان هزینه ی مالی داشته که 10 درصد افزایش یافته است. این شرکت در مجموع 252 میلیارد تومان تسهیلات مالی 18 درصدِ پایان دوره دارد که هر سال حدود 45 میلیارد تومان هزینه ی مالی به شرکت تحمیل می کند.
افزایش هزینه های مالی سبب شده نتیجه ی عملیات شرکت زیان ده باشد. فاذر در نیمه نخست امسال 17.8 میلیارد تومان زیان خالص (18 تومان زیان به ازای هر سهم) ساخته است. این شرکت 66 میلیارد تومان سود انباشته در ابتدای دوره داشته که با توجه به زیان این دوره، سود قابل تخصیص این شرکت به 48.3 میلیارد تومان رسیده است.
نکته ی مهمی که در خصوص این شرکت ها حائز اهمیت است، انعقاد قرار داد های جدید و حاشیه سود ناخالص آن ها می باشد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
toranj-EX

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
سیگنال ارز دیجیتال سامانه ثنا قوه قضاییه