دانلود اپلیکیشن

بررسی 4 شاخص پربازدید بازار سرمایه در سالی که گذشت

بررسی 4 شاخص پربازدید بازار سرمایه در سالی که گذشت

سالی که گذشت سال خوبی برای بازار سرمایه بود و بسیاری از سهام و گروه ها رشدهای خوبی را به ثبت رساندند. در این گزارش قصد داریم به بررسی 4 شاخص پر بازدید در سالی که گذشت پرداخته و روند آتی آنها در سال جدید را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم.

شاخص بانک ها

شاخص این گروه در سالی 98 رشدی 158 درصدی از خود ثبت رساند و از 942 واحد به 2346 واحد رسید. در این میان به بررسی سه نماد پر ببینده این گروه در سالی که گذشت می پردازیم.

 • بانک ملت : بانک ملت با نماد “وبملت” بالغ بر 200 درصد رشد داشت و از قیمت 287 تومان در اوایل سال، تا حوالی 800 تومان در پایان سال رسیده است. و به نظر می رسد این سهم در سال 1399 نیز بتواند به رشد خود ادامه دهد.
 • بانک تجارت : این بانک با نماد “وتجارت” حدود 100 درصد افزایش قیمت داشت و از قیمت 36 تومان (بعد از افزایش سرمایه) تا 73 تومان رشد قیمت را تجربه نمود. این سهم پتاسیل خوبی برای ادامه رشد خود دارد و می تواند در سال جدید به روند رو به رشد خود ادامه دهد.
 • بانک صادرات : بانک صادرات ایران با نماد “وبصادر” از قیمت 43 تومان بعد از افزایش سرمایه، تا حوالی 80 تومان رشد کرد و بازدهی در حدود 82 درصد داشت. این نماد نیز یکی از نمادهای مستعد این گروه برای رشد است و می تواند قیمت سهم تا 100 تومان (قیمت اسمی) افزایش پیدا کند.
بررسی 4 شاخص پربازدید بازار سرمایه در سالی که گذشت
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

از دید نموداری این شاخص می تواند در صورت افزایش تقاضا با اهداف 2688 واحد، 3399 واحد و در نهایت 4551 واحد قابل بررسی باشد.

اگر این شاخص از ناحیه کنونی با اصلاح روبرو شود، حمایت های آن 2215 واحد، 2083 واحد و 1976 واحد خواهد بود.

شاخص فرآورده های نفتی

شاخص گروه فرآورده های نفتی در سال 98 رشد 140 درصدی از خود به جای گذاشت و از حوالی 760 هزار واحد تا 1830 هزار واحد رشد نمود. این شاخص در چند روز پایانی سال 98 به دلیل افت شدید قیمت نفت کاهش داشت و متاسفانه کانال صعودی یک ساله خود را رو به پایین شکست، تا زمانی که قیمت نفت در همین محدوده باشد نمیتوان انتظار رشد قابل توجهی در این گروه داشت. در این گروه به روند دو نماد پر بیننده در سالی که گذشت می پردازیم.

 • شپنا : پالایش نفت اصفهان در سالی که گذشت در حدود 110 درصد رشد را تجربه کرد و از قیمت 340 تومان ( قیمت تعدیل شده با احتساب افزایش سرمایه) تا محدوده 705 تومان افزایش یافت. در سال جدید باید دید روند سودسازی شرکت با توجه به قیمت کنونی نفت جهانی، به چه شکل خواهد بود و آیا می تواند به روند سودسازی خود ادامه دهد یا خیر. EPS کنونی شرکت در حدود 117 تومان است.
 • شبندر : پالایش نفت بندر عباس در سال قبل در حدود 150 درصد رشد را تجربه کرد و از قیمت 530 تومان تا 1300 تومان افزایش یافت. این سهم نیز از افت قیمت نفت در روزهای اخیر در امان نبود و کاهش قیمت داشت. باید دید این افت قیمت نفت تا کجا می تواند روی سود سازی این شرکت تاثیر منفی بگذارد. EPS کنونی شرکت در حدود 170 تومان است.
بررسی 4 شاخص پربازدید بازار سرمایه در سالی که گذشت
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

از دید تکنیکالی این شاخص خط حمایت خط روند صعودی خود را از دست داده است و در صورت کاهش بیشتر، حمایت های 1460 هزار واحد، 1366 هزار واحد و 1250 هزار واحد در مسیر نزول قیمت سهم خواهند بود.

از طرف دیگر بهبود بازارهای جهانی می تواند تقاضا را مجددا به سمت این گروه جلب کند و اهداف 1800 هزار واحد و 2180 هزار واحد را در دسترس قرار دهد.

شاخص خودرو

شاخص گروه خودرو در سالی که گذشت بیش از 300 درصد رشد کرد و از 19200 واحد به 82 هزار واحد رسید. بیشترین دلیل رشد سهام گروه خودرویی را می توان به افزایش سرمایه های سنگین شرکت های این گروه اشاره کرد که باعث رشد بسیاری از سهام گروه خودرویی گردید.

بررسی 4 شاخص پربازدید بازار سرمایه در سالی که گذشت
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

رشد این شاخص میتواند در سال جدید نیز ادامه داشته باشد و با شکست مقاومت منطقه 82 هزار واحدی، دسترسی به شاخص 100 هزار واحدی دور از انتظار نخواهد بود. در صورت اصلاح از ناحیه کنونی، حمایت های پیش روی آن 74 هزار واحد، 69 هزار واحد و 61 هزار واحد خواهند بود.

حال به بررسی دو نماد پر بیننده این گروه یعنی خساپا و خودرو در سالی که گذشت می پردازیم.

 • خودرو : این سهم در اوایل سال 98 با قیمت 300 تومان معامله می شد و تا پایان سال به 1350 رسید و رشدی بالغ بر 360 درصد را تجربه کرد. با ثبت افزایش سرمایه حدود 2000 درصدی ایران خودرو، بازگشایی سهام این شرکت خودرو سازی با قیمت 583 ریال انجام خواهد شد. به نظر می رسد روند رو به رشد این سهم ادامه دار باشد.
 • خساپا : سهام گروه خودروسازی سایپا، در سال 98 از محدوده 110 تومان تا 387 تومان، حدود 250 درصد، رشد کرد. افزایش سرمایه 440 درصدی این سهم در حال انجام است. باید دید سهم چه زمانی و با چه قیمتی برای انجام فرایند افزایش سرمایه متوقف می شود. به نظر می رسد روند رو به رشد این سهم ادامه دار باشد.

شاخص فلزات اساسی

در سالی که گذشت شاهد رشد 175 درصدی شاخص گروه فلزات اساسی بودیم که از حوالی 130 هزار واحد تا 357 هزار واحد افزایش یافت. این گروه در سال 98 با تحریم های شدیدی روبرو بود که تا حدودی صادرات این گروه را با مشکل مواجه کرد. و در روزهای اخیر، این گروه متاثر از بحران کرونا و افت قیمت کامودیتی ها، با افت روبرو شد اما با این حال رشد قابل ملاحضه ای را در سال 98 داشتند و می تواند این رشد در صورت شکست مقاومت 357 هزار واحد، اهداف 400 هزار واحد، 481 هزار واحد و 585 هزار واحد را در دسترس خود ببیند. اگر از ناحیه کنونی شاخص این گروه با اصلاح روبرو شود، حمایت های آن 316 هزار واحد، 292 هزار واحد و 271 هزار واحد خواهد بود.

بررسی 4 شاخص پربازدید بازار سرمایه در سالی که گذشت
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

دو نماد پر بازدید این گروه یعنی فولاد و فملی را مورد بررسی قرار می دهیم:

 • فولاد : سهام فولاد مبارکه اصفهان در سال 98 رشد 146 درصدی را تجربه کرد و از قیمت 204 تومان (تعدیل شده) تا حوالی 500 تومان رشد نمود. بنظر می رسد با بهبود شرایط بازارهای جهانی و همچنین قیمت دلار، سهام این شرکت باز هم به رشد خود و ادامه سودسازی خود ادامه دهند.
 • فملی : شرکت ملی صنایع مس ایران نیز در سال 98 رشد 180 درصدی را تجریه کرد و از قیمت 288 تومان تا 800 تومان رشد نمود. (قیمت ها تعدیل شده اند) بنظر می رسد با بهبود قیمت های بازارهای جهانی، روند روبره رشد سهم در سال جدید ادامه دار باشد.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.
برچسب‌ها

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • صدف فراهانی

  با عرض سلام. بنده دو تا سوال داشتم.
  سوال اول اینکه بانک های ایران وضعیت خوبی ندارند و در واقع ورشکسته هستند، با قرار گرفتن توی لیست سیاه fatf هم که وضع بدتر شده، این نکات رو چرا توی تحلیل هاتون اثر ندادید؟
  سوال دوم اینکه بنده با اعتماد به تحلیل تکنیکال که برای ثاخت و افست گذاشتید این سهام هارو خریداری کردم اما در حال حاضر دویست تومان از هر برگه سهم برای هر دو ضرر کردم، لطفا اگر ممکنه بیس و پای ی تحلیل ها که تحلیل فاندامنتال هستش رو هم قرار بدید برای هر سهم.
  و خواهش دیگه ای که داشتم اینه که اگر ممکنه داخل اپلیکیشنتون اطلاعاتی مانند eps و dps و p/sهر کدام از شرکت هارو هم قرار بدید که اگر خودمون هم خواستیم تحلیل کنیم بتونیم. ممنون

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام دوست عزیز. ما بارها اعلام کردیم که سیگنال خرید و فروش نداریم . مطالب ما فقط جهت آشنایی مخاطبان با وضعیت بازار و بررسی بازاره. تحلیل های ارایه شده از جنبه تکنیکال مورد بررسی قرار گرفته اند و هیچ کدام پیشنهاد خرید و فروش نیست. مسئولیت و تصمیم خرید وفروش با خود شماست. پیشنهادهای شما هم در آپدیت های بعدی حتما مد نظر ما خواهد بود.

 • کیومرث فرضی

  مفید بود

 • ممنون زحمت کشیدید. عیدتونم مبارک.

 • حامد قدمیاری

  سلام خسته نباشید لطفاً سهم تپکو هم بررسی گردد باتشکر

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب. درخواستتون به تیم تحلیل منتقل شد با ما هراه باشید.

 • محی الدین شادزهی سرجو

  باسلام
  بسیارعالی هستش برنامه تون خیلی کمک میکنه بهم تشکرویژه بابت زحماتتون

 • سلام
  وقت بخیر
  هیچ اطلاعی از زمان احتمالی سهم خساپا بعد از افزایش سرمایه نیست؟
  به طور معمول بازگشایی های پس از افزایش سرمایه چقدر زمان می‌بره؟
  ممنون

  • کارشناس تیم سیگنال

   سلام و عرض ادب.هنوز اطلاعاتی در دسترس نیست. تصمیم بازگشایی هم با سازمان بورسه.

 • مهدی صوفی

  سلام خسته نباشید بی شک شما بهترین هستید ….

 • پاپیلون

  فوق العادهههههه اید ،احسننننت

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
پنجشنبه
1 آبان 1399