بیت کوین بهتر است یا آلتکوین ها؟ | 1 بهمن 1399

بیت کوین بهتر است یا آلتکوین ها؟ | 1 بهمن 1399

بیت کوین در یک ماه اخیر رشد بی‌سابقه‌ای را تجربه کرد که باعث جهش قیمتی آن به بالای سقف های تاریخی خود شد؛ اما قیمت پس از رسیدن به مقاومت 40000 دلار اندکی از سرعت خود کاسته و اقدام به اصلاح نمود. انتظار می رود این اصلاح در قالب یک بازار رنج و به شکل یک الگوی قیمتی ادامه دهنده خود را بروز دهد.

در این مدت آلت‌کوین ها برای معامله گران جذاب خواهد شد و انتظار می رود آنها نیز صعود‌های پر قدرتی را در پیش رو داشته باشند. برای بررسی تکنیکالی این ادعا، می توان شاخص قدرت نسبی بیت‌کوین را تحلیل نمود. شاخص قدرت نسبی بیت کوین (BTC.Dominance)، نشان دهنده تغییرات فاکتور ارزش بازار بیت‌کوین به ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال است.

نمودار شاخص قدرت نسبی بیت‌کوین در تایم روزانه آورده شده است.

برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

در تایم روزانه شاخص قدرت نسبی بیت کوین به محدوده حمایتی مناسبی رسیده است که از یک سو در محدوده خط %25 کانال بلند مدتی نمودار بوده و از سوی دیگر در بالای خط روند صعودی کوتاه مدت خود است.

بنابراین واکنش نمودار به این محدوده حمایتی، مهم خواهد بود که در صورت شکست آن می توان انتظار ریزش شاخص را تا کف کانال، در حدود 60 و در صورت بازگشت از آن، انتظار افزایش شاخص تا بیش 70 را داشت. برای بررسی دقیق‌تر نمودار را در تایم‌های پایین دست، تحلیل می‌کنیم.

برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

در تایم 4 ساعته می بینیم شاخص پس از رسیدن به مقاومت 73 با تشکیل یک الگوی سر و شانه سقف که با واگرایی در مکدی و RSI نیز همراه بوده، روند صعودی خود را به پایان رسانده و یک روند نزولی را آغاز نموده است.

نمودار اکنون در موج اصلی از روند نزولی خود قرار دارد که هنوز نشانه‌ای از تضعیف این روند و یا تمایل به تغییر آن مشاهده نمی‎شود. هیچ واگرایی مثبتی در اندیکاتورها تشکیل نشده و خط واگرایی منفی شکل گرفته در گذشته، هنوز دست نخورده باقی مانده است. بنابراین تا زمان تحقق این شرایط و تشکیل یک الگوی بازگشتی در قالب یک بازار رنج، انتظار داریم این روند نزولی ادامه دار باشد.

کسب اطلاعات بیشتر درباره صفر تا صد نحوه تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی از طریق ویدئو‌ها و مقالات آموزشی در سایت سینگال

با توجه به وضعیت نمودار در تایم 4 ساعته و از آنجایی که انتظار داریم روند نزولی در این تایم فریم حفظ شود بنابراین در تایم بالادستی آن (تایم روزانه) نیز موج نزولی ادامه دار خواهد بود. پس محدوده حمایتی مورد بحث در تایم روزانه به احتمال زیاد رو به پایین شکسته خواهد شد و شاخص تا کف کانال بلند مدت خود در محدوده عدد 60 سقوط خواهد کرد.

نتیجه ای که می توان از پیش بینی رفتار شاخص قدرت نسبی بیتکوین گرفت این است که آلت‌کوین‌ها تمایل بیشتری برای صعود از خود بروز داده و می خواهند سهم بیشتری را از بازار به خود اختصاص دهند. به عنوان نمونه نمودار قیمت اتریوم برحسب بیت کوین را مورد بررسی قرار می دهیم.

برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

در تایم روزانه می‌توان نمودار را در یک کانال فرضی در نظر گرفت. نمودار در یک روند نزولی کوتاه مدت از سقف کانال به سمت کف آن حرکت کرده و پس از رسیدن به کف کانال با تشکیل یک الگوی دوقلو کف مسیر خود را تقییر داده است.

قیمت اتریوم به بیت کوین پس از بازگشت از کف کانال در یک موج پرقدرت به خط میانی کانال بازگشته، و مدتی را در زیر آن یک محدوده رنج به شکل یک الگوی پرچم تشکیل داده است. قیمت پس از تایید الگوی پرچم از خط میانی کانال عبور کرده است. با دیدی بلند مدت تر می توان رفتار اخیر نمودار قیمت را در محدوده بین خط میانی و کف کانال به شکل یک الگوی سر و شانه کف مشاهده نمود.

وقوع واگرایی مثبت در اندیکاتورهای مکدی و RSI، در محدوده این الگو تاییدی بر اعتبار آن خواهد بود. تایید الگوی پرچم هم زمان با شکست خط گردن و تایید الگوی سر و شانه همراه بوده است. هدف الگو را می توان متناظر با سقف کانال بلند مدت در محدوده 0.045 در نظر گرفت.

برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

رفتار مورد بحث نمودار قیمت را در تایم 4 ساعته، می توان با جزئیات بیشتری مشاهده نمود. اندیکاتور RSI در تایم روزانه در حال ورود به محدوده هیجان خرید می باشد و در تایم 4 ساعته در محدوده هیجان خرید قرار دارد بنابراین می توان انتظار یک حرکت صعودی پر شتاب را در قیمت داشت. عدم وجود واگرایی در اندیکاتورها در تایم 4 ساعته را می توان نشانه تمایل به حفظ روند صعودی در این تایم فریم دانست. بنابراین تا قبل از رسیدن به سقف کانال هیچ مقاومت مهمی پیش روی قیمت نخواهد بود.

تحلیل فوق نشان می دهد همان گونه که انتظار داشتیم قیمت اتریوم بر حسب بیت‌کوین صعودی خواهد بود و باید دقت کرد که این به معنای نزولی بودن بیت کوین نیست؛ بلکه می تواند نشانه تمایل بیشتر خریداران به اتریوم نسبت به بیت‌کوین باشد. بنابراین اتریوم و دیگر آلت‌کوین‌ها درصد رشد بیشتری را نسبت به بیت‌کوین تجربه خواهند کرد که این متناسب با افت شاخص قدرت نسبی بیت کوین خواهد بود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
دوشنبه
11 مرداد 1400