بررسی اثر خبر انتخابات ریاست جمهوری بر شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران

بررسی اثر خبر انتخابات ریاست جمهوری بر شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران

انتخابات ریاست جمهوری یکی از وقایع مهم و تاثیر گذار در هر کشوری می باشد. لذا بررسی تاثیر این خبر  بر بازار سرمایه در ادوار مختلف می تواند چراغ راهی جهت تصمیم گیری های آینده باشد.

باتوجه به اینکه بازار سرمایه ما ناکارا است لذا  بررسی این خبر در بازه زمانی کوتاه مدت ممکن است نتایج خلاف تصور و غیر قابل استناد را نشان دهد لذا بدین منظور از بازه زمانی میان مدت ( 6 ماه قبل و 6 ماه بعد از انتشار خبر ) استفاده شده است.

انتخابات در ادوار مختلف

انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم و  دوازدهم(رئیس جمهور حسن روحانی)

انتخابات ریاست جمهوری دوره نهم و دهم(رئیس جمهور محمود احمدی نژاد)

انتخابات ریاست جمهوری دوره هشتم(رئیس جمهور محمد خاتمی)

آیا فصل های سال بر رشد شاخص کل تاثیر گذار است؟

در نمودار فوق فصل بهار در سال های مختلف رنگ آمیزی شده است. همانطور که از بررسی نمودار فوق بر می آید با توجه به تقسیم سود و برگزاری مجامع سالانه در فصل بهار این انتظار می رفت که  در فصل بهار نسبت به فصول دیگر سال شاهد عملکرد و بازدهی متفاوتی نسبت به دیگر فصول باشیم که این اتفاق صورت نگرفت.

نتیجه گیری

شاخص کل در 5 دوره مورد بررسی در بازه زمانی قبل و بعد از رویداد، 4 دوره روند مثبت و تنها در دوره انتخابات 1384 روند منفی را تجربه نموده است. بررسی های صورت گرفته در نمودار 5 دوره مورد بررسی نشان می دهد که شاخص کل در فصل بهار عملکرد مثبتی را از خود نشان داده است.

شاید این ذهنیت پیش آید که فصل بهار با توجه به برگزاری مجامع سالانه و تقسیم سود شرکت ها ، تاثیر مثبتی بر شاخص کل د ارد ولی بررسی ها نشان می دهد که تقسیم سود شرکت ها تاثیر زیادی بر رشد شاخص کل ندارد و مهمترین عامل تاثیر گذار انتظارات تورمی و تصمیمات سیاست گذار می باشد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات آموزش بورس به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید
برچسب‌ها

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
  • عبدرسول حیاتی پیردوستی

    خیلی عالی ایا این به حساب کاربری ربط داره

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
چهارشنبه
1 اردیبهشت 1400