با صف‌های فروش در این روزهای بازار سهام چه‌کنیم؟ | 26 اسفند 99

با صف‌های فروش در این روزهای بازار سهام چه‌کنیم؟ | 26 اسفند 99

امروز شاخص کل با رشد 2.9 درصدی به 1,290,522 واحد رسید. 62 درصد از نمادهای بازار در دامنه منفی معامله می شدند و48 درصد از نماد ها نیز در صف فروش قرار داشتند.

ارزش سفارشات فروش 3400 میلیارد تومان و ارزش صف های خرید در پایان بازار 1088 میلیارد تومان بود.

بعد از تصمیم سازمان بورس مبنی بر اعمال دامنه نوسان نامتقارن، بازار در روزهای ابتدایی با اقبال مواجه شد و واکنش مثبتی نشان داد اما بعد از چند روز، شاهد صف فروش های سنگین و پرتعداد بازار سهام بودیم. به نظر می رسد که اعمال این قانون، اگرچه باعث زیان کمتر سهامداران شده است اما موجب شده که اصل نقدشوندگی بازار سهام زیر سوال برود و شاهد صفوف فروش فراوان و پرتعداد باشیم. هر چند که امروز بازار بهتری بود و تعداد و ارزش صف های فروش در مقایسه با روزهای گذشته کمتر بوده است.

پس با توجه به شرایط این روزهای بازار، محتمل است که شما هم در پرتفوی خودتان سهمی داشته باشید که در صف فروش قفل است و معامله نمی شود.

راهکارهای پیشنهادی زیر در این شرایط از بازار توصیه می شود:

1. آیا واقعا قصد فروش سهام خود را دارید و بر طبق پلن و استراتژی معاملاتی خود عمل می کنید و یا اینکه صرفا به خاطر جو منفی و هیجانی بازار قصد فروش سهام خود را دارید.
 اگر طبق پلن معاملاتی خودتان عمل کرده اید و حد ضرر شما فعال شده است پس باید در اولین فرصت سهم خودتان را بفروشید اما اگر به خاطر هیجان بازار در صف فروش ها قرار میگیرد و خارج از پلن معاملاتی خودتان عمل می کنید بهتر است کمی صبر کنید تا با آرامش بیشتری برای فروش سهام خودتان تصمیم گیری کنید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل‌ها، اخبار و مقالات آموزش بورس به وب‌سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

2. اگر سهم شما در صف فروش چند روزی قفل است و حتی قیمت پایانی را هم پر نمی کند، در صورتی که برای فروش سهام خود مصمم هستید، پیوستن به انتهای صف فروش کمکی به شما نمی کند و صرفا صف فروش را سنگین تر می کنید و باعث می شوید که خریداران میل و رغبتی برای جمع کردن صف فروش نداشته باشند.

بهتر است کمی صبر کنید و در صورتی که صف فروش سهم جمع شد، در درصدهای بالاتر فروشنده باشید.

در سهم های به خصوص کوچکتر بازار، برخی از بازیگران سهم ها عامدانه سعی می کنند تا صف فروش را سنگین تر کنند تا قیمت پایانی پر نشود و سهم را قفل می کنند اما باید همیشه توجه داشته باشید که اگر سهمی ارزنده نیست، با سنگین کردن صف فروش، تنها اصلاح آن به تعویق می افتد.

3. اگر در صف فروش سهم مورد نظرتان در ابتدای صف قرار داشتید و واقعا قصد فروش سهم را دارید، می توانید سفارش خودتان را نگه دارید تا خریدار مورد نظر سهم را از شما خرید کند.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
  • مهیار سعیدی زند

    سلام.با شپلی چه کنیم؟؟!!هنوز توی سودم، اما روز بروز به حد ضرر نزدیکتر میشم!!! ۵ درصد سرمایه گذاریم در این سهم است.
    ممنون

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
چهارشنبه
25 فروردین 1400