استخراج یا خرید اتریوم؟ کدام به صرفه‌تر است؟!

استخراج یا خرید اتریوم؟ کدام به صرفه‌تر است؟!

اصولا استخراج اتریوم تا همین یکسال پیش رونق چندانی نداشت و کمتر کسی در جامعه از نحوه استخراج ارز دیجیتال اتریوم خبر داشت اما به لطف صعود بیت‌کوین از زمان بازار گاوی ارزهای دیجیتال استخراج اتریوم نیز رونق پیدا کرد.

به عقیده بسیاری ماینینگ اتریوم میتواند یک سرمایه‌گذاری سودمند باشد و به گفته کارشناسان این زمینه بازگشت سرمایه 10تا 12 ماهه خواهد داشت.

اما واقعا چه کسی برنده نهاییست؟ماینر یا هودلر؟!

در دنیای رمز ارزها بسیاری از افراد که قصد سرمایه‌گذاری بلند مدت دارند و خرید و فروش لحظه‌ای انجام نمیدهند،خودرا هولدر (HODLER) معرفی می‌کنند.

شاید در یک نگاه کلی مخاطب با خود فکر کند به جای سرمایه‌گذاری در اتریوم شروع به استخراج کردن آن کند و توجیح آن را در سود پیوسته و تخیلی آن بعد از یکسال ببیند اما به قول سهراب چشم ها را باید شست جور دیگر باید دید،داستان به همین سادگی هم که ما فکر می‌کنیم نیست.

استخراج یا خرید اتریوم؟ کدام به صرفه‌تر است؟!

برای استخراج اتریوم شما به حداقل سرمایه 100 میلیون تومانی احتیاج دارید که این مبلغ در حال حاضر معادل 1.5 اتر میباشد.

 با این مبلغ می‌توانید دستگاه استخراجی (ریگ) با قدرت 120MH در بازار امروز بدست آورید،با یک حساب کتاب سر انگشتی به نتایج زیر میرسیم:

استخراج یا خرید اتریوم؟ کدام به صرفه‌تر است؟!

شما ماهانه  0.1 اتر درآمد خواهید داشت و بازگشت سرمایه شما در شرایط حال حاضر بازار 15 ماه میباشد.

اما برای بررسی سود هودلر ها ما باید به گذشته بازار برویم،قطعا اگر بخواهیم مثالی از اتریوم 300 دلاری بزنیم سود ماینر ها اصلا قابل مقایسه با هودلرها نخواهد بود و برنده نهایی سرمایه‌گذران بودند اما برای درک واقعی شرایط حال حاضر بازار به سراغ مثالی نزدیک‌تر می‌رویم:

نمودار تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم (ETH)

نمودار تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم (ETH)
استخراج یا خرید اتریوم؟ کدام به صرفه‌تر است؟!
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالاتر اینجا کلیک کنید

اگر یک سرمایه‌گذار با شکست سقف تاریخی شروع به سرمایه‌گذاری در اتریوم می‌نمود، در مدت 14 هفته یا 120 روز به سود %200 می‌رسید و اکنون نیز حتی با ریزش های اخیر در %100  سود بود؛یعنی مبلغ اولیه 100 میلیون تومانی سرمایه‌گذار ما به 300 میلیون تومان می‌رسید و در حال حاضر نیز 200 میلیون تومان در اختیار داشت.

اما اگر کسی در طی این مدت به جای‌ سرمایه‌گذاری در اتریوم شروع به استخراج آن می‌کرد، سود آن چقدر بود؟!

به صورت خوشبینانه ریگی با قدرت 120MH  با فرض سختی شبکه در آن زمان متوسط درآمد 0.2 اتریوم را داشت البته باید توجه کنیم که این درآمد ثابت نیست.

ماینر ما با احتساب محاسبات بالا در اوج تاریخی اتریوم 0.66 اتر در اختیار داشت که معادل مبلغ 70 میلیون تومان می‌باشد(فرض دلار 23 هزار تومانی) و در حال حاضر نیز در ریزش اخیر بازار 0.13 اتر معادل 8/600/000 تومان (فرض اتر 2840 دلار ) در اختیار دارد؛ باید توجه کنیم که محاسبات انجام شده برای ماینر در خوشبینانه ترین حالت ممکن انجام شده به طوری که درآمد ماینینگ این ارز با قدرت 120MH  در بیست روز اخیر 0.1 اتر بود در حالی که در محاسبات0.2 اتر لحاظ شده و از این بیست روز چشم‌پوشی شده است.

تحلیل‌های ارائه شده نظر کارشناسان تیم سیگنال بوده و نباید مبنای خرید و فروش قرار گیرد. مسئولیت هرگونه استفاده از داده‌های موجود، بر عهده کاربران محترم می‌باشد.

پس درآمد ماینر ما با فرض محاسبات بالا و فروش در اوج بازار تنها 78/600/000 تومان بوده است در صورتی که سود هودلر ما در بدترین شرایط 100 میلیون تومان بود،این نکته را هم نباید از یاد ببریم که مبلغ اولیه هودلر به راحتی قابل نقد کردن به حالت اولیه است اما مبلغ اولیه ماینر در دستگاه استخراج (ریگ) سرمایه‌گذاری شده و باید هزینه استهلاک، افت قیمت و تعمیر و نگهداری دستگاه را نیز محاسبه کنیم.

با بررسی چندین مثال در کوتاه مدت و بلند مدت امیدواریم که توانسته باشیم به شما مخاطبین عزیز دیدگاه روشنی درخصوص تفاوت سود در ماینینگ و هودل (HODL) کردن داده باشیم؛از طرفی باید این موضوع را لحاظ کنیم که شبکه اتریوم در آینده از اثبات کار به سمت اثبات سهام مهاجرت خواهد کرد و این یعنی پایان مایننیگ این ارز دیجیتال، پس کسانی که قصد سرمایه‌گذاری در ماینینگ را دارند نیز باید به این موضوع توجه داشته باشند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل‌ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه‌ای ارز دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
23 خرداد 1400