ارزشمندترین صندوق های سرمایه گذاری در بهار 99

ارزشمندترین صندوق های سرمایه گذاری در بهار 99

در این گزارش با ارزش ترین صندوق های سرمایه گذاری براساس ارزش خالص دارایی لیست شده‌اند، تا مخاطبان سیگنال با دید بهتری پول خود را به صندوق های سرمایه گذاری بسپارند.

سال 99 نقطه عطفی در بازار سرمایه

یکی از اتفاقات بسیار خوبی که در سال 99 برای بازار سرمایه افتاد، افزایش حجم و ارزش معاملات بود. با بیشتر شدن تعداد فعالان بازار سرمایه و صدور کدهای بورسی جدید، جان تازه ای به بازار بورس بخشیده شد. طبق آمار، حدود یک و نیم میلیون کد بورسی جدید در سه ماه ابتدایی سال 99 صادر شد. ارزش معاملات در همین سه ماه بیش از کل سال 98 برآورد شده است. حمایت های مسئولان و کاهش نرخ سود سپرده های بانکی نیز مزید بر علت شد تا روز به روز حجم نقدینگی موجود در بازار بیشتر و بیشتر شود.

در این میان صندوق های سرمایه گذاری به عنوان انتخابی هوشمندانه برای تازه واردان در بازار سرمایه، وارد گود شدند و دارایی های صندوق ها به طرز چشمگیری رو به افزایش گذاشت. افزایش خالص ارزش دارایی ها در صندوق های سرمایه گذاری به حدی بود که برخی از صندوق ها با کمبود تعداد واحد سرمایه گذاری مواجه شدند و به سقف میزان مجاز سرمایه گذاری رسیدند. در این حال بعضی از صندوق ها توانستند با مجوز سازمان بورس تعداد واحدهای سرمایه گذاری صندوق را افزایش دهند و منابع مالی بیشتری جذب کنند.

جذب سرمایه برای هر کسب و کاری اهمیت فوق العاده و تعیین کننده ای دارد اما برای صندوق های سرمایه گذاری که نهاد های مالی و حقوقی هستند که خدمات­شان مستقیما با مدیریت سرمایه های عمومی در ارتباط است، این اهمیت چندین برابر می شود. طبیعتا علت های زیادی وجود دارد که باعث می شود یک صندوق منابع مالی بیشتری از سایر صندوق ها جذب کند.

توانایی و مهارت مدیران صندوق ها، تبلیغات، تولید محتوای تخصصی، ارتباط با بانک ها و عملکرد درخشان در گذشته؛ از جمله عواملی هستند که باعث می شوند جذب منابع در صندوق های سرمایه گذاری با یکدیگر متفاوت باشد. از نظر میزان دارایی، صندوق های سرمایه گذاری را در یک تقسیم بندی کلی به دو دسته کوچک و بزرگ تقسیم می کنند. این تقسیم بندی بر اساس قوانین سازمان بورس انجام می شود و سقف دارایی مجاز در هر صندوق، نوع آن را مشخص می کند. موسسان صندوق در زمان تاسیس صندوق باید اندازه صندوق را با توجه به سرمایه اولیه ثبت شده و قوانین سازمان بورس مشخص نمایند.

در این گزارش نگاهی به صندوق های سرمایه گذاری برتر از نظر ارزش خالص دارایی ها می اندازیم.

این گزارش که در پایان فصل بهار سال 99 تهیه شده است به معرفی سه صندوق برتر از انواع صندوق های سرمایه گذاری می پردازد. گفتنی است صندوق های سرمایه گذاری در سه نوع با درآمد ثابت، سهامی و مختلط تقسیم شده اند.


با ارزش ترین صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت

نام صندوقخالص ارزش دارایی (میلیون ریال)
گنجینه زرین شهر301,764,519
لوتوس پارسیان199,962,518
ره آورد آباد مسکن148,707,846

صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت در مقایسه با سایر صندوق های سرمایه گذاری ارزشی به مراتب بالاتر دارند. آمار کلی نشان می دهد که 90 درصد سرمایه های جذب شده در تمام صندوق های سرمایه گذاری، به صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت اختصاص پیدا کرده است.

صندوق گنجینه زرین شهر تحت مدیریت شرکت تامین سرمایه تمدن فعالیت می کند و در لیست صندوق های بانکی قرار دارد. صندوق گنجینه زرین شهر جزو صندوق های بانک شهر می باشد و به صورت ماهانه (مشابه حساب های سپرده بانکی) تقسیم سود می کند. بیشترین خالص ارزش دارایی در بین صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت در اختیار صندوق گنجینه زرین شهر قرار دارد. ارزش این صندوق 30 هزار میلیارد تومان است و با دومین صندوق بزرگ درآمد ثابت، اختلاف معنادار 10 هزار میلیارد تومانی دارد.

صندوق لوتوس پارسیان با مدیریت سرمایه ای در حدود 20 هزار میلیارد تومان در رده دوم قرار دارد. صندوق ره آورد آباد مسکن با ارزش دارایی بالغ بر 14 هزار میلیارد تومان در جایگاه سوم قرار گرفته است. صندوق ره آورد آباد مسکن نیز جزو صندوق های بانکی بوده و تحت مدیریت کارگزاری بانک مسکن فعالیت می کند.


با ارزش ترین صندوق های سرمایه گذاری سهامی

نام صندوقخالص ارزش دارایی (میلیون ریال)
مشترک پیشرو29,735,482
مشترک ارزش کاوان آینده25,812,416
مشترک بورسیران18,829,388

در صندوق های سهامی بیشترین خالص ارزش دارایی ها مربوط به صندوق مشترک پیشرو می باشد. این صندوق از زیر مجموعه های شرکت سبدگردان انتخاب مفید است و بیش از 2 هزار و 900 میلیارد تومان ارزش دارد.

دومین صندوق سهامی برتر از نظر ارزش دارایی ها، صندوق مشترک ارزش کاوان آینده با 2 هزار و پانصد میلیارد تومان و سومین صندوق هم صندوق مشترک بورسیران با یک هزار و هشتصد میلیارد تومان دارایی است.


با ارزش ترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط

نام صندوقخالص ارزش دارایی (میلیون ریال)
تجربه ایرانیان8,309,595
ثروت آفرین پارسیان3,511,648
مختلط گوهر نفیس تمدن3,446,767

صندوق تجربه ایرانیان در بین صندوق های مختلط با اختلاف زیاد نسبت به سایر صندوق ها در صدر جدول بالاترین خالص ارزش دارایی قرار دارد. این صندوق با مدیریت بیش از 800 میلیارد تومان سرمایه عنوان پرطرفدارترین صندوق مختلط را نصیب خود کرده است. جالب است که این صندوق نیز مشابه صندوق های با درآمد ثابت جزو صندوق های بانکی ست. کارگزاری بانک آینده که زیر نظر بانک آینده فعالیت می کند مدیر صندوق تجربه ایرانیان است. شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان با مدیریت صندوق ثروت آفرین پارسیان دومین صندوق ارزشمند از نوع مختلط را در اختیار دارد. صندوق ثروت آفرین پارسیان جزو صندوق های ETF بوده و در بورس با نماد “ثروتم” مورد معامله قرار می گیرد. ارزش دارایی های این صندوق به بیش از 350 میلیارد تومان می رسد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات کاربران
 • سیدمصطفی رستگاریان

  سلام.
  برا عضو شدن در صندوقهای etf مانند خرید سهام بورسی ساعت مشخصی داره؟؟ یا اینکه هرساعتی میتونیم عضو بشیم.
  ســوال دوم اینڪہ عضویت محدود به زمان هستش یا نه مث بانڪ تا هر وقت بخــواهیم میتونیم عضو باشیم.
  .
  *سومین سوال برا خردد سهام صندوق باید منتظر اخبار باشیم که از طریق کارگزاری اعلام میشه یا نه…
  هــروقت بخــواهیم میتونیم عضـــو هر صندوقی بشیم بعنوان مثال من میتونم عضو صندوق پیشرو بشم.

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… ساعت معاملات ETFها مثل سهام بورسی ست. خرید واحدهای سرمایه گذاری صندوق ها محدود به سقف صندوق در صدور واحدهای سرمایه گذاری ست. هر زمان که مایل باشید میتونید وارد صندوق بشید.

 • فکر می کنم بزرگی صندوق های درآمد ثابت مزیت باشه اما برای صندوق های سهامی بزرگی الزاما نقطه قوت نیست. صندوق های کوچک بهتر میتونن دارایی ها را مدیریت کنن

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… هر چه صندوقی بزرگ تر باشه مدیریتش هم سخت تره و صندوق های کوچک راحت تر مدیریت میشن.

 • الهام محمدزاده شیرازی

  سلام.چگونه میتوان در این صندوقها سرمایه گذاری کرد

 • سلام وقت بخیر
  در سایت در مورد صندوق های سرمایه گذاری و رتبه بندی های آنها در بازه های زمانی مختلف مقالات خوبی وجود دارد اما اگر مقدور است در خصوص سبدگردان ها و سابقه و رتبه بندی آنها و اینکه نسبت به صندوق ها واقعا کدامیک بازدهی بیشتر دارند و درنهایت از جهات مختلف کدامیک بر دیگری برتری دارند هم مطالبی در سایت قرار دهید.
  با سپاس

 • سلام ، دلیل ارزشمند بودن صندوق گنجینه زرین با بازدهی سالانه ۱۹% و لوتوس پارسیان با بازدهی سالانه ۲۱% چیست .

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… دارایی تحت مدیریت این صندوق ها از سایر صندوق ها بیشتره و ارزش این صندوق ها بالاتر است

 • حمید رضا شعبانی

  با سلام ، من صندوق دارایکم را خریدم ، اما نمیدونم پرتفوی چیست ، و چگونه ارزش سهام خود را مشاهده کنم .ممنون میشم راهنمایی کنید . با سپاس

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   پرتفوی به معنای سبد سهام است. وقتی شما سهمی رو میخرید به پرتفوی شما اضافه میشه. ارزش سهام در سامانه کارگزاری ها قابل مشاهده است

 • سلام، کمترین تعداد واحدی که میشه از صندوقها خرید چند واحده،مثلا برای تجارت شاخصی کاردان، سرو سودمند مدبران،افق ملت،توی سایت خودشون چیزی ننوشتند،موقع سفارش هم میگه حد خرید مجاز رعایت نشده،آیا مثل سهام باید بالای پونصد تومن خرید کرد،یاهر صندوقی حد پایینی جدا برای خودش داره؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز.. حداقل سفارش مجاز برای صندوق های ETF مطابق قوانین سازمان بورس تعیین میشه و در حاضر حداقل مبلغ 500 هزار تومن برای سفارشات لازم است.

 • سلام
  صندوق های ETF همیشه تضمین نقدشوندگی دارند؟
  یا این صندوق ها هم توی ریزش یا اصلاحات میتونن صف بشن یا ممنوع و متوقف بشن؟
  امیدوارم سوالم واضح بوده باشه.

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… صندوق های ETF ضامن نقدشوندگی ندارند اما به دلیل وجود رکن بازارگردان در آنها و عدم محدودیت نوسان روزانه در معاملات واحدهای آن، نقدشوندگی روان و راحتی دارند. ممنوع و متوقف شدن صندوق های ETF ممکن است به دلیل برگزاری مجمع یا تمدید مجوز یا سایر دلایل صورت بگیره.

 • مرتضی امیدیmorteza

  با سلام و احترام .
  صندوق گنجینه زرین شهر جستجو کردم همون گنجینه اینده روشنه (صایند) هست؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز
   خیر
   صندوق گنجینه زرین شهر رو در این لینک و صندوق گنجینه اینده روشنه (صایند) رو در این لینک ببینید.

 • سلام یه سوال داشتم لطفا راهنمایی کنید
  به نظر شما دریافت سود ماهیانه از صندوق سهامی بهتره یا اینکه به جای دریافت سود واحد سهامی بخریم؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… این تصمیم بستگی به استراتژی سرمایه گذاری شما داره. به طور کلی سرمایه گذاری بلند مدت در سهام بیشتر توصیه میشه.

 • حسین ف

  صندوق پیشرو که کلا نسبت به بقیه سودسازی کمتری داره
  ارزش کاوان آینده و بورسیران هم واسه از ما بهترونه بنظرم!!
  من با وجودی که موفق شدم ثبتنام کنم اما هیچوقت هیچوقت تماس بگیری جوابی نمیدن و جالبه یه روال تعریف کردن برا صدور که باید تماس بگیری و باهاشون هماهنگی کنی و جالبه هیچوقتم جوابی نمیدن هیچ تماسی رو!!
  خب این معنیش چیه بنظرتون!؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… یکی از ملاک های انتخاب صندوق ها مشتری مداری و در دسترس بودن است.

 • باسلام می خوام در صندوق سهامی ارزش کاوان اینده سرمایه گذاری کنم ؟دقیقا میشه بگید چطوری؟به کجا مراجعه کنم ایا اینترنتی هم میشه ؟ انلاین سرمایه گذاری کنم ؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   بله اینترنتی هم میشه. با مراجعه به سایت صندوق و راه های ارتباطی گرفته شده میتونید در این صندوق سرمایه گذاری کنید.

 • سلام
  دلیل عقب موندگی بازدهی اکثر صندوق های سهامی از شاخص تو این مدت اخیر چیه؟؟؟؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   صندوق های سهامی مدیریت های متفاوتی دارند و برخی هاشون عملکرد بهتر از شاخص کل داشند و برخی هاشون هم عملکرد ضعیفتر.

 • سلام صندوق یکم آبان سود ماهیانش75 درصده….الان واردش بشیم منطقیه عایا

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… تصمیم گیری برای سرمایه گذاری به عهده شماست. ما نمیتونیم پیشنهادی در این خصوص داشته باشیم.

 • ر.کامران

  سلام دوست عزیز .به طور کل صندوق های سرمایه گذاری از نوع سهامی مختلط و ثابت سود دهی و تضمین اصل سرمایه و قابلیت نقد شوندگی و وصول سرمایه کدام یک از این صندوق ها از اعتبار بیشتری برخوردارند .سپاس از پاسخگویی

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   از نظر اعتبار همه صندوق ها مشابه هم هستند
   از نظر ریسک به ترتیب از ریسک زیاد به کم : سهامی. مختلط. ثابت

 • جعفر مریدی

  سلام وقت بخیر برای سرمایه گذاری در صندوق سهامی میتوانیم هر وقت بخواهیم سهام را ابطال کنیم وپول ما ظرف چند روز به حساب برمیگردد وتکلیف سود این سهام چگونه است ماهیانه است یا با توجه به ارزش روز سهام است ممنوم از پاسخگویی شما

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… بله میتونید هر زمان که مایل بودید درخواست ابطال واحدهای سرمایه گذاری رو بزنید. محدودیت زمانی برای دریافت بازده در صندوق های سهامی وجود نداره بلکه به ارزش روز واحدها محاسبه خواهد شد.

 • سلام. من با وجود مطالعات زیادی که در مورد صندوق ها داشتم هنوز نتونستم در مورد این سوالات جوابی برسم
  1. وقتی صندوق etf هستش چه نیازی به خود صندوق مشترک هسش وقتی بخوایم بلندمدت سرمایه گذاری کنیم و نوسانات اهمیتی ندیم؟
  2. در کل ملاک اصلی راجب صندوق ها دقیقا چیست؟بازدهی؟باز دوباره به چند قسمت تقسیم میشه
  ممنون

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز…
   1. صندوق ها از نظر نوع معامله در ایران دو نوع هستند: قابل معامله در بورس و غیرقابل معامله در بورس. هر کدوم از صندوق ها هم مدیریت خاص خودشون رو دارند و بازدهی هاشون هم با هم فرق می کنه. سرمایه گذار میتونه با بررسی فاکتور های مختلف یکی از این نوع صندوق ها رو انتخاب کنه.
   2. ملاک اصلی برای رتبه بندی صندوق تنها یک عامل نیست. بازدهی برجسته ترین عامل است. ریسک صندوق، مدیریت آن، مشتری مداری، استمرار در بازدهی و… موارد دیگه ای هستن که میتونه در انتخاب تاثیرگذار باشه.

 • با سلام
  احتراما در رابطه با صندوقهای سرمایه گذاری سهامی ارزش هر واحد صندوق تاثیری در بازده صندوق داره ؟ بطور مثال میشه گفت صندوقی که ارزش هر واحد در این مدت از 1 میلیون به 5 میلیون رسیده با صندوقی که از 300 هزار تومان به 1 میلیون رسید بازده بالاتری داشته ؟؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… بالاتر بودن بازده یک صندوق به میزان رشد خالص ارزش دارایی های آن صندوق برمیگردد. بازده یک محاسبه ریاضی ست و برای اختلاف بین دو قیمت به راحتی قابل انجام است.

 • سلام و خسته نباشید.میخواستم بپرسم چطور میشه فهمید چه سهام هایی در پرتفو صندوقها وجود دارد. ممنون

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام دوست عزیز… با مراجعه به سایت صندوق بخش گزارشات بخش صورت های مالی میتونید پرتفوی صندوق ها رو مشاهده کنید.

 • محسن کشاورزی

  درود بر شما ..ی سوال داشتم لطفا جواب بدید خواستم سوال کنم چجور میشه صندوق سهم آشنا الان که وضع بازار سرمایه خوبه و سهامهای ضرر ده خیلی کم هستن اینجور به اعضای صندوق ضرر میزنه و هفتگی رو تا پنج درصد منفی و ماهیانه رو تا ۱۲ درصد مثبت فقط میزنه تو بازده …در صورت ادامه این روند آیا مرجعی هست که بداد ما برسه در صورت شکایت ؟؟؟؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   عملکرد صندوق ها به مدیریت اون بستگی داره و صندوق های سهامی ریسک زیادی دارند و ماهیت نوسانی دارند. مرجع رسیدگی به شکایات در اولین مرحله متولی صندوق می باشد.

 • ویدا کاظمی

  ببخشید مدیریت مداری و مشتری مداری یه صندوق چطوری بررسی میشه؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   مشتری مداری امر نسبی هست و بستگی به انتظار سرمایه گذار و خدماتی داره که دریافت می کنه. مدیریت یک صندوق هم در ثبات بازدهی و بازدهی کل دوره اون منعکس میشه.

 • محمدرضا حیدری نسب

  سلام.من به بازدهی سرمایه با دید بلندمدت نگاه میکنم.به نظرتون سهام بورس بخرم یاعضو صندوق سهامی بشم؟کدومش بازدهی بالاتری داره برام؟

  • کارشناس تحلیل بازار

   سلام
   بازدهی صندوق ها در حد شاخص کل بورس است اما سهام ممکن است کمتر یا بیشتر از شاخص کل بورس تغییر داشته باشند. به طور کلی صندوق ها راحت تره و نیاز به تخصص خاصی نداره اما معاملات سهام ریسک بیشتری داره و باید حداقل هایی برای سرمایه گذاری در بورس رو بلد باشید.

زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
چهارشنبه
28 مهر 1400