93 تا 95 درصد از منازل آسیب‌دیده تحت پوشش بیمه نبوده‌اند

93 تا 95 درصد از منازل آسیب‌دیده تحت پوشش بیمه نبوده‌اند
خلاصه اخبار

قائم‌مقام بیمه مرکزی ایران گفت: در سیل اخیر پروژه‌های بزرگی که تحت پوشش بیمه هستند هنوز برآورد خسارت نشده‌اند، اما میزان خسارت وارده بر واحدهای مسکونی برآورد شده که بالغ‌بر ۳۳۰ میلیارد تومان است. پرویز خسروشاهی گفت: بین ۵ تا ۷ درصد واحدهای مسکونی در کشور از پوشش بیمه‌ حوادث طبیعی برخوردارند که این میزان در برخی از مناطق کمتر از این رقم و در برخی از استان‌ها نیز بیشتر از آن است.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، قائم‌مقام رئیس‌کل بیمه مرکزی با اشاره به این نکته که بسیاری از واحدهای آسیب‌دیده در سیل از هیچ‌گونه پوشش بیمه‌ای برخوردار نیستند، تصریح کرد: برخی از ریسک‌ها دچار اصطکاک اطلاعاتی است. بیمه حوادث طبیعی در کنار بیمه شخص ثالث از جمله رشته‌هایی است که از مشکل اصطکاک اطلاعاتی رنج می‌برند. یکی از پیامدهای وجود اصطکاک اطلاعاتی در بازارها، عدم رشد قابل قبول آن بازارهاست. یکی از دلایل مهم نفوذ کم بیمه زلزله و سیل وجود همین اصطکاک‌های اطلاعاتی در بازاربیمه حوادث طبیعی است.

93 تا 95 درصد از منازل آسیب‌دیده تحت پوشش بیمه نبوده‌اند

به گزارش روابط عمومی بیمه مرکزی، خسروشاهی افزود: به‌دلیل وجود اصطکاک‌های اطلاعاتی متاسفانه ضرورت تهیه بیمه نامه حوادث برای آحاد جامعه ما چندان درک نشده است و این ریسک در بازار بیمه ما از اهمیت لازم برخوردار نیست. وی با اشاره به این مطلب که عامل دیگر حضور کمرنگ بیمه در پوشش خسارت‌های ناشی از حوادث طبیعی، محدودیت سرمایه شرکت‌های بیمه است گفت: داشتن سرمایه متناسب با تعهدات، یکی از مهم‌ترین شاخص‌های بیمه‌گری سالم است و به همین خاطر بیمه‌گران به‌دلیل محدودیت سرمایه امکان ارائه سقف‌های بالای پوشش‌ برای واحدهای مسکونی و قبول تعهدات خارج از توان خود را ندارند.

وی وجود اصطکاک اطلاعاتی و محدودیت توانگری مالی و ظرفیت نگهداری ریسک شرکت‌های بیمه را از عوامل مهم ضرورت راه‌اندازی صندوق بیمه حوادث طبیعی دانست و با اشاره به این مطلب که بخشی از حق بیمه صندوق توسط مردم و بخشی دیگر ازسوی دولت تامین خواهد شد، تصریح کرد: شرکت‌ها نمی‌توانند بیش از سرمایه و ظرفیت نگهداری خود ریسک بپذیرند برای مثال یک شرکت بیمه نمی‌تواند شهری را بدون اخذ پوشش‌های اتکایی لازم تحت پوشش بیمه قرار دهد که تعهد پوشش بیمه‌ای آن بیش از ۲۰ درصد سرمایه شرکت باشد. قائم‌مقام رئیس‌کل بیمه مرکزی به تجربه برخی از کشورها در زمینه اجباری کردن بیمه تمامی واحدهای مسکونی در برابر حوادث طبیعی اشاره کرد و گفت: یکی از عوامل مهم درافزایش ضریب نفوذ بیمه حوادث طبیعی قانونی کردن خرید این بیمه‌نامه از سوی مردم است و آنچه در این زمینه رایج است و پاسخ هم داده تاسیس صندوق‌های بیمه حوادث طبیعی با پشتوانه کمک مالی دولت‌هاست. وی از اراده دولت و مجلس برای راه‌اندازی صندوق حوادث طبیعی خبر داد و گفت: توانگری مالی صندوق برای تحت پوشش قرار دادن ریسک‌های موجود یک اصل مهم است و باید تمهیداتی فراهم کنیم تا به ازای خسارات احتمالی منابع کافی تامین شود.

93 تا 95 درصد از منازل آسیب‌دیده تحت پوشش بیمه نبوده‌اند

وی با اشاره به چالش‌های رایج در صندوق‌های موجود در کشور نظیر صندوق‌های بازنشستگی و نظایر آن اظهار کرد: صندوق‌هایی نظیر صندوق تامین خسارات بدنی به این دلیل که منابع مشخصی از محل شخص ثالث دریافت می‌کنند دچار مشکل نیستند و تجربه موفقی بوده‌اند؛ اما درصندوق‌هایی که به منابع ناپایدار وابستگی دارند دچارچالش هستیم. بنابراین، موفقیت صندوق بیمه حوادث طبیعی نیز در گرو پایداری منابع آن خواهد بود. خسروشاهی با بیان این مطلب که در مقاطع بروز حوادث فاجعه‌آمیز چون سیل و زلزله کمک‌های دولت و مردم که طبعا به‌صورت عجله‌ای و شتاب‌زده و بدون هماهنگی و برنامه‌ریزی قبلی صورت می‌گیرد نمی‌تواند رضایت عمومی را در حد قابل انتظار تامین کند، راه‌اندازی و فعالیت قدرتمند صندوق بیمه حوادث طبیعی را در گرو حمایت کامل دولت دانست و گفت: با توجه به این نکته که ایران کشوری حادثه‌خیز محسوب می‌شود و جزو ۱۰ کشور بلاخیز دنیاست و خسارات ناشی از حادثه‌های طبیعی در آن بسیار بالاست، بنابراین تامین بخشی از منابع صندوق‌های بیمه‌ای باید از مسیر نظام بودجه صورت گیرد.

عضو هیات عامل بیمه مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود خسارات شرکت‌های بیمه در سیل اخیر را دارای پوشش اتکایی دانست و گفت: خوشبختانه شرکت‌های بیمه در نگهداری ریسک‌های فاجعه‌آمیز اصول بیمه‌ای را رعایت می‌کنند و در حادثه اخیر نیز بیش از ۸۵ درصد خسارات از پوشش اتکایی برخوردار بوده‌ است. وی در ادامه با قدردانی از همکاری‌های وزارت آموزش و پرورش به اقدامات زیربنایی این صنعت در زمینه توسعه فرهنگ بیمه در چند سال گذشته اشاره کرد و گفت: انعکاس مطالب و مفاهیم بیمه‌ای در ۸۶ عنوان از کتب درسی و ۱۵ میلیون نسخه از نشریات معتبر نظیر مجلات سراسری رشد و همچنین ترویج بیمه در مدارس و دانشگاه‌ها از فعالیت‌های موثر در زمینه تعمیم و همگانی‌سازی بیمه به‌شمار می‌رود.

منبع: donya-e-eqtesad.com