51 گروه در آمریکا خواستار بازگشت واشنگتن به برجام شدند

51 گروه در آمریکا خواستار بازگشت واشنگتن به برجام شدند
خلاصه اخبار

پنجاه و یک گروه حامی دمکراسی در آمریکا از قانونگذاران این کشور خواستند تا از بازگشت ایالات متحده به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) حمایت کنند.

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا، این گروه ها با صدور بیانیه مشترکی اعلام کردند: گروه های حامی دموکراسی که میلیون ها رای دهنده آمریکایی را نمایندگی می کنند از قانونگذاران می خواهند که اصول زیر را در رابطه با برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به طور عمومی تبیین کرده و از آن حمایت کنند.
بخشی از اصولی که این گروه ها به آنها اشاره کرده اند، عبارتست از: ‘حمایت از برجام و بازگشت آمریکا به پیروی از این توافقنامه’ و ‘مخالفت با گزینه آغاز جنگ با ایران’.
در یکی دیگر از اصولی که این 51 گروه آمریکایی به آن اشاره کرده اند، بر «مخالفت با تحریم هایی که اجرای برجام توسط هر یک از احزاب را مختل می کند، مانع از بازگشت ایالات متحده به پایبندی به برجام می شود،شهروندان ایرانی را تحت تاثیر قرار می دهد و مانع از رسیدن تولیدات پزشکی و بشردوستانه ضروری به ایران می شود» تاکید شده است.
«صداهای خانواده های آمریکایی» ، «موسسه عربی آمریکا» ، «اتحادیه کنترل تسلیحات» ، «ورای بمب» ، «مرکز پیشرفت آمریکا» ، «مرکز سیاست بین الملل» ، «دفاع مشترک» ، «سیاست خارجی برای آمریکا» ، «فدراسیون دانشمندان آمریکایی» ، «موسسه امنیت جهانی» ، «جی استریت» ، «شورای ملی ایرانیان آمریکا» ، «بنیاد صلح عصر هسته ای» ، «اقدام صلح آمیز» ، «پروژه امنیت ملی ترومن» ، «کلیسای متحد مسیح»، «اتحاد برای صلح و عدالت»، «پیروزی بدون جنگ» و «دنیا فرای جنگ» جزو 51 گروهی هستند که این بیانیه مشترک را امضا کرده اند.
به گزارش ایرنا، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا 18 اردیبهشت در اقدامی که مخالفت جهانی از جمله اعتراض سایر امضاکنندگان برجام را در پی داشت، از این توافق هسته ای خارج شد. سایر طرف های برجام تاکید کرده اند که به توافق هسته ای پایبند می مانند.
خروج یکجانبه ترامپ از برجام و سیاست های وی درقبال ایران حتی مخالفت های شدیدی در داخل آمریکا برانگیخت و هنوز نیز ادامه دارد. در تازه ترین دور مخالفت ها، «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا رویکرد دولت ترامپ در قبال ایران را کاملا اشتباه خواند و تاکید کرد که کاخ سفید باید قبل از خروج از توافق هسته ای 1+5 با ایران، با کشورهای اروپایی مشورت می کرد.