49 میلیون سهامدار عدالت در انتظار مصوبه مجلس

49 میلیون سهامدار عدالت در انتظار مصوبه مجلس
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، علیرضا ناطقی در مورد آخرین وضعیت شرکت‌های تعاونی سهام عدالت اظهار کرد: به موجب قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بر اساس ماده ۳۵ مشمولان بندهای «الف» و «ب» ماده ۳۴ این قانون در قالب شرکت‌های تعاونی شهرستانی ساماندهی ‌شده و از […]

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، علیرضا ناطقی در مورد آخرین وضعیت شرکت‌های تعاونی سهام عدالت اظهار کرد: به موجب قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بر اساس ماده ۳۵ مشمولان بندهای «الف» و «ب» ماده ۳۴ این قانون در قالب شرکت‌های تعاونی شهرستانی ساماندهی ‌شده و از ترکیب آنها شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به‌صورت شرکت‌های‌ سهامی ‌تشکیل و بر اساس قانون ‌تجارت فعالیت می‌کنند. دولت موظف ‌است برای پذیرفته شدن شرکت‌های مذکور در بورس اوراق بهادار کمک‌های لازم را انجام دهد. به گفته وی، شرکت‌های تعاونی سهام عدالت در طول بیش از یک دهه اخیر شکل گرفته و در حال حاضر حدود ۳۵۲ شرکت تعاونی سهام عدالت در کل کشور وجود دارد. مدیرکل دفتر تعاونی‌های خدماتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد اینکه سرنوشت شرکت‌های تعاونی سهام عدالت چه می‌شود، گفت: دولت، لایحه‌ اصلاح توزیع سهام عدالت موضوع مواد ۳۴ تا ۳۸ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی را در دی‌ماه سال ۹۶ به مجلس شورای اسلامی ارسال کرده است تا توسط مجلس شورای اسلامی نهایی شود و به تصویب برسد. به گفته وی، برای بررسی این لایحه جلسات مختلفی در کمیسیون ویژه اصل ۴۴ قانون اساسی تشکیل شده است. ناطقی گفت: زمانی که آزادسازی سهام عدالت صورت گیرد، این سهام ارزش مناسبی خواهد داشت و به موجب قانون شرایط و چارچوب مدیریت وخرید و فروش سهام برای ۴۹ میلیون نفر سهامدار مشخص خواهد شد.

مدیرکل دفتر تعاونی‌های خدماتی وزارت تعاون در پاسخ به این سوال که طی ۱۰ سال گذشته شرکت‌های تعاونی سهام عدالت چه کرده‌اند، گفت: همه کارهای مربوط به ساماندهی و ثبت‌نام مشمولان سهام عدالت در شرکت‌های تعاونی سهام عدالت انجام شده است. همچنین محل مراجعه مردم مشمول سهام عدالت، همین شرکت‌های تعاونی سهام عدالت بوده‌اند. ناطقی در مورد اینکه بعد از گذشت ۱۲ سال از سهام عدالت مردم نمی‌دانند سهامدار کجا هستند، گفت: مشمولان سهام عدالت سهامدار سهام شرکت‌های سرمایه‌پذیر ذی‌ربط هستند و منتظر تصمیم‌گیری مجلس شورای اسلامی در این باره هستیم. وی در مورد اینکه قرار بود، طبق نظر دولت در ابتدای سهام عدالت مردم سهامدار شرکت‌های خوب کشور شوند، گفت: آزادسازی سهام عدالت نیاز به قانون دارد و آخرین وضعیت شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت در اختیار وزارت اموراقتصادی و دارایی و سازمان خصوصی‌سازی است. البته شرکت‌های خوبی در سبد سهام عدالت هستند.