۴.۵ میلیارد دلار سرمایه به توسعه بخش بالادست گاز در فارس اختصاص می‌یابد

۴.۵ میلیارد دلار سرمایه به توسعه بخش بالادست گاز در فارس اختصاص می‌یابد

به گزارش سیگنال به نقل از شانا،

به گزارش خبرنگار اعزامی شانا به استان فارس، جواد اوجی امروز (پنجشنبه، 22 مهر) در پنجمین سفر استانی خود در حاشیه بازدید از پالایشگاه گازی فراشبند گفت: فارس، دومین دارنده ذخایر گازی کشور پس از استان بوشهر، دارای ظرفیت تولید روزانه 114 میلیون مترمکعب گاز است که بخش اعظم آن در حوزه جنوب غربی شامل مناطق آغار و دالان، تابناک و شانول و وراوی و هماست.

وی با تاکید بر اینکه طی سال‌های گذشته در بخش بالادست و پابین دست میدان‌ها و پالایشگاه‌های گازی سرمایه‌گذاری نشده است، گفت: وزارت نفت دولت سیزدهم برنامه دارد با سرمایه‌گذاری در بخش بالادست گاز شامل طرح توسعه فاز 11 میدان گازی مشترک پارس جنوبی، میدان‌های آغار و دالان، شانول، تابناک، هما و وراوی، فشارافزایی و توسعه میدان‌های گازی جدید، از ظرفیت خالی روزانه 140 میلیون مترمکعبی پالایشگاه‌های گازی به‌ویژه در استان‌های فارس و بوشهر استفاده کند.

افزایش 110 میلیون مترمکعبی ظرفیت تولید گاز در فارس

وزیر نفت با اشاره به وجود 13 میدان گازی در استان فارس که از این تعداد تاکنون 6 میدان توسعه یافته و هفت میدان دیگر همچنان در دستورکار توسعه قرار نگرفته است، افزود: با توسعه میدان‌های جدید، 110 میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید گاز استان فارس افزوده می‌شود.

اوجی با تاکید بر استفاده از ظرفیت‌های خالی پالایشگاه‌های گازی فراشنبد، پارسیان و پالایشگاه‌های گازی استان بوشهر گفت: میانگین ظرفیت تولید کنونی روزانه گاز در استان فارس 114 میلیون مترمکعب است که با توسعه میدان‌های گازی جدید، ظرفیت تولید روزانه گاز طبیعی در این استان به 230 تا 240 میلیون مترمکعب می‌رسد.

وی تصریح کرد: توسعه فاز دوم پالایشگاه گازی فراشبند را در دستور کار قرار و این قول را می‌دهیم که ظرف سه تا چهار سال آینده، ظرفیت تولید روزانه گاز طبیعی میدان آغار در مرحله دوم 20 میلیون مترمکعب افزایش می‌یابد و ظرفیت تولید پالایشگاه فراشبند از رقم کنونی 42 میلیون مترمکعب به 65 میلیون مترمکعب می‌رسد.

تخصیص اعتبار 1150 میلیارد تومانی نفت به طرح‌های رفاهی فارس

وزیر نفت همچنین از تخصیص 1150 میلیارد تومان اعتبار از سوی وزارت نفت به طرح‌های مسئولیت اجتماعی استان فارس در این سفر خبر داد و گفت: این اعتبار برای پروژه‌های رفاهی، آموزشی، بهداشتی و راهسازی در نظر گرفته شده که 800 میلیارد تومان آن برای احداث جاده‌ها و 250 میلیارد تومان آن نیز برای 249 پروژه رفاهی، آموزشی و فرهنگی از جمله کمک به بیمارستان زینبیه شیراز و مجتمع حوزه فناوری (15 میلیارد تومان) در نظر گرفته شده است که ان‌شاءالله مجتمع حوزه فناوری تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

اوجی افزود: در حوزه مسئولیت اجتماعی، اعتقاد ما بر این است که متناسب با توسعه میدان‌ها و ذخایر گازی و نفتی، مردم نیز باید از مواهب طرح‌های صنعتی همجوار خود بهره‌مند شوند، بنابراین در این سفر وزارت نفت 1150 میلیارد تومان اعتبار تخصیص داده است.

اتصال 100 روستا و 460 واحد صنعتی فارس به شبکه گاز تا پایان 1400

وی تصریح کرد: ان‌شاءالله بخشی از این پروژه‌ها تا پایان امسال و بخشی نیز تا پایان سال 1401 به بهره‌برداری می‌رسند؛ همچنین تا پایان امسال، 100 روستا در استان فارس و 460 واحد صنعتی به شبکه گاز متصل می‌شوند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.