۴ محور ادغام بانک‌های نظامی

۴ محور ادغام بانک‌های نظامی
خلاصه اخبار

در یک نشست رسمی با حضور رئیس‌کل بانک مرکزی و سایر مسوولان «تسریع در برگزاری مجامع بانک‌ها»، «ارزش‌گذاری واحدهای ادغام‌شده»، «سرعت بخشی به واگذاری سهام» و «ساماندهی نیروی انسانی» به‌عنوان ۴ محور ادغام بانک‌ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

تسریع در برگزاری مجامع بانک‌های ادغامی

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، موضوع ادغام بانک مرکزی وارد فاز جدیدتری شده است و مهم‌ترین نشست رسمی، درخصوص مکانیزم ادغام برگزار شد. آن طور که روابط عمومی بانک مرکزی این نشست روز گذشته با حضور رئیس‌کل و معاون نظارت بانک مرکزی، معاون طرح و برنامه ستاد کل نیروهای مسلح، معاون بانک و بیمه وزارت امور اقتصادی و دارایی، مدیر عامل بانک سپه، مدیران عامل واحدهای ادغام شونده و نمایندگان سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار شد. در این جلسه آخرین وضعیت اقدامات انجام شده براساس زمان‌بندی‌های مدنظر مورد بررسی قرار گرفت. در ابتدای این جلسه عبدالناصر همتی، با تشکر از تلاش‌های ستادکل نیروهای مسلح، بانک سپه و واحدهای ادغام شونده با تاکید بر اینکه پروژه ادغام بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح اقدامی ملی و مورد توافق سران سه قوه است تاکید کرد: این اقدام در تاریخ نظام بانکی کشور ماندگار خواهد بود. همتی همچنین خواستار تسریع در برگزاری مجامع واحدهای ادغام شونده شد و بر رعایت حقوق کلیه ذی‌نفعان این واحدها اعم از مشتریان، سهامداران و به‌ویژه کارکنان آنها تاکید کرد.

ارزش‌گذاری واحدهای ادغام شده

حنیفی، معاون نظارت بانک مرکزی در این نشست با اشاره به وضعیت سهام غیر وابسته واگذار شده واحدهای ادغام‌شونده گفت: خوشبختانه تاکنون اقدامات مفیدی در این خصوص انجام شده و این مرحله سهام به زودی نهایی خواهد شد. معاون نظارت بانک مرکزی افزود: اقدامات مقدماتی درخصوص ارزش‌گذاری واحدهای ادغام شونده انجام شده و مجامع آنها پس از مشخص شدن میزان دارایی‌ها و بدهی‌های‌شان برگزار خواهد شد.

سرعت بخشی به واگذاری سهام

سردار صالح، معاون طرح و برنامه ستاد کل نیروهای مسلح نیز در این نشست با اشاره اهمیت و بزرگی این پروژه گفت: بانک‌های ادغام شونده در بانک سپه از ظرفیت‌های خوبی برخوردارند که می‌توانند در ارتقای کمی و کیفی بانک سپه تاثیرگذار باشند. وی ادامه داد: هماهنگی‌های لازم درباره واگذاری سهام باقیمانده واحدهای ادغام‌شونده انجام شده و ستاد کل نیروهای مسلح با همراهی مدیران عامل و هیات مدیره این بانک‌ها به سرعت واگذاری سهام مذکور را پیگیری می‌کند.

ساماندهی نیروی انسانی

در ادامه عباس معمارنژاد، معاون بانک و بیمه وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز بر حمایت و پشتیبانی آن وزارتخانه در انجام به موقع و با برنامه ادغام تاکید کرد‌. محمد چغازردی، مدیرعامل بانک سپه نیز در این جلسه تصریح کرد: تمهیدات لازم برای ساماندهی نیروی انسانی واحدهای ادغام شونده توسط بانک سپه اندیشیده شده است. وی همچنین با اشاره به تعامل ستادکل نیروهای مسلح و واحدهای ادغام شونده با بانک سپه گفت: نمایندگان بانک سپه در واحدهای ادغام شونده مستقر شده و کلیه امور طبق برنامه از پیش تعیین شده در حال انجام است. فرآیند ادغام بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح (بانک‌های انصار، قوامین، حکمت ایرانیان، مهر اقتصاد و موسسه اعتباری کوثر) در بانک سپه براساس مصوبات شورای پول و اعتبار و شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی(سران سه قوه) از اسفند ماه سال گذشته آغاز شده و براساس برنامه‌ای جامع، هماهنگ و موثر در مسیر اصلاح نظام بانکی کشور و ساماندهی بازار پول در حال انجام است.

منبع: donya-e-eqtesad.com