۳ توصیه برای تقویت اقتصاد، پیش از سخنان رییس‌جمهور

۳ توصیه برای تقویت اقتصاد، پیش از سخنان رییس‌جمهور
خلاصه اخبار

محمد طبیبیان خروج از بخشی از برجام را نادرست و کانون قدرت واقعی را در قدرت اقتصادی دانست و پویا ناظران نیز حذف دلار 4200 تومانی را اولویت اول دولت اعلام کرد.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت‌نیوز، محمد طبیبیان، اقتصاددان در خصوص برنامه احتمالی ایران درباره تحریم‌ها گفت: برخى خبرها حاکى از این است که دولت قصد دارد اعلام کند از بخشى از برجام خارج خواهد شد و مثلا غنى‌سازى را از سر خواهد گرفت.


وی این اقدام را چنین ارزیابی کرد: با این تصور که این امر دولت را در جایگاه قدرت براى مذاکرات احتمالى قرار مى‌دهد. البته با توجه به سابقه ریاست جمهور بعید است چنین محاسبه ضعیفى در کار باشد. اما باید یادآور شد که یک چنین رخداد احتمالى در شرایط موجود شلیک به پاى خویش خواهد بود.

وی در ادامه افزود: متاسفانه مدت‌ها است فراموش شده که مبناى قدرت واقعى یک ملت قدرت اقتصادى آن ملت است و در کانون آن قدرت و استحکام بخش مالى قرار دارد.


حذف دلار ۴۲۰۰ اولویت باید دولت قرار گیرد


در حالی که محمد طبیبیان به اقتصاد به عنوان مبنای قدرت واقعی اشاره کرد؛ پویا ناظران، دیگر اقتصاددان نیز برای تقویت موضع اقتصادی کشور، سه سیاست توصیه کرد: اول، حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی. دوم، یارانه پنهان در قیمت انرژی به یارانه نقدی تبدیل شود. سوم، موانع گمرکی حذف شود، تا بخش خصوصی «دانکرک»وار صادرات و واردات کشور را افزایش دهد.

منبع: tejaratnews.com

برچسب‌ها