۲۰۰ میلیارد دلار اوراق قرضه سبز منتشر می‌شود

۲۰۰ میلیارد دلار اوراق قرضه سبز منتشر می‌شود
خلاصه اخبار

بورس هنگ کنگ اعلام کرد: انتشار اوراق قرضه سبز در جهان به سرعت رو به افزایش است؛ ضمن اینکه برآورد می‌شود در سال جاری میلادی میزان انتشار آنها به ۲۰۰ میلیارد دلار برسد.

به گزارش سیگنال به نقل از ایبِنا، شرکت های چینی در گذشته میلادی بیش از ۳۰ میلیارد دلار اوراق قرضه سبز منتشر کردند. چین در حال حاضر رتبه دومین بازار بزرگ اوراق قرضه سبز را بعداز آمریکا به خود اختصاص داده و فرانسه در جایگاه سوم قرار دارد.  

بانک صنعتی چین در سال ۲۰۱۸ میلادی دومین منتشر کننده بزرگ اوراق قرضه سبز بود. در حالی که بانک احداث چین بعنوان اولین موسسه چینی است که در بورس سبز لوکزامبورگ به ارزش ۵۰۰ میلیون یورو اوراق قرضه سبز را برای خرید و فروش قرار داد.

چین مجاز به استفاده از اوراق قرضه سبز به منظور بکارگیری در فاینانس پروژه های ذغال سنگ پاک است که این اوراق در بازارهای دیگر به کار گرفته نمی شوند. یک سوم از این بودجه که در سال ۲۰۱۸ میلادی افزایش پیدا کرده بود برای پروژه های حمل و نقل، خورشیدی و بادی استفاده شد.

به گفته برخی از فعالان بازار، چین به یک رهبر جهانی در اقدامات رگولاتوری برای حمایت از فاینانس سبز تبدیل شده و سایرین باید از چین یاد بگیرند. کشورهایی که در فاینانس سبز پیشگام هستند در حال حاضر فرصت برای همکاری با یکدیگر به منظور هدایت سرمایه بر پایه جهانی در راستای کسب اهداف کنوانسیون اقلیم پاریس و دیگر اهداف ضرروی محیط زیستی دارند.

چین با پیشگامی خود در فاینانس سبز فرصت قابل توجهی را برای سرمایه گذاری داخلی در راستای «پروژه کمربند و جاده» ایجاد کرده است. بر پایه این گزارش، بورس هنگ کنگ اعلام کرد اوراق قرضه سبز بخش کوچکی از بازار اوراق قرضه جهانی را تشکیل می دهد؛ اما انتشار آنها به سرعت در حال رشد است. پیش بینی می شود در سال جاری میلادی میزان انتشار اوراق قرضه سبز به ۲۰۰ میلیارد دلار افزایش پیدا کند.