۱۸.۵ میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور بازگشت

۱۸.۵ میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور بازگشت
خلاصه اخبار

وزیر اقتصاد گفت: در سه ماه اول امسال بیش از 5 میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور بازگشته که در مجموع سال گذشته و امسال ۱۸.۵ میلیارد دلار ارز صادراتی به ایران بازگشته است.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز، فرهاد دژپسند در نشست عصر دیروز شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی که در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، با حضور در جمع خبرنگاران در خصوص مباحث مطرح شده در این جلسه، اظهار کرد: اعضای اتاق بازرگانی راجع به بخشنامه بانک مرکزی پیشنهاداتی ارایه کرده بودند و دراین جلسه این پیشنهادات مورد بحث و بررسی قرار گرفت، ولی با توجه به ان که تصمیم‌گیری در خصوص این پیشنهادات نیازمند تدابیر بیشتری بود مقرر شد کارگروهی متشکل از معاون اقتصادی وزارت اقتصاد، نماینده بانک مرکزی، نماینده وزارت صمت، اتاق بازرگانی و قوه‌قضاییه در جلسات خود این موضوع را مورد بررسی بیشتر قرار دهند و تصمیمات انها در جلسه اینده شورای گفت‌وگو دولت و بخش خصوصی مطرح شود.

وزیر اقتصاد با اشاره به بازگشت بخشی از ارز صادراتی در سه ماه ابتدای امسال و سرعت گرفتن بازگشت ارز افزود: در سه ماه ابتدایی امسال بخشی از ارز‌های صادراتی سال گذشته به کشور بازگشت.

وی اضافه کرد: خوشبختانه در سه ماه اول امسال بیش از ۵ میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور بازگشته که یک میلیارد دلار از ارز‌های صادراتی بازگشته به چرخه اقتصادی کشور، از طریق SME یا بنگاه‌های کوچک و متوسط به کشور بازگشته است.

دژپسند خاطر نشان کرد: براساس اخرین امارها تا امروز بیش از ۱۸٫۵ میلیارد دلار ارز صادراتی مربوط به سال گذشته و امسال به کشور بازگشته است.

وزیر اقتصاد در پایان در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص اخذ مالیات بر سپرده بانکی برای کمک به بخش تولید نیز گفت: در حال حاضر بانک‌ها خرده سپرده‌ها را جمع‌اوری کرده و ان را از طریق تسهیلات به بخش‌های تولیدی کشور واگذار می‌کنند.

براساس این گزارش، در این جلسه رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت، صمدکریمی مدیر اداره صادرات بانک مرکزی، شافعی رییس اتاق بازرگانی ایران و تعدادی از نمایندگان مجلس در کمیسیون اقتصادی حضور داشتند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.