یک سناریو رویایی برای «سخوز»

یک سناریو رویایی برای «سخوز»
خلاصه اخبار

شرکت سیمان خوزستان در دو ماه گذشته عملکرد قابل توجهی را به بازار ارائه داده است. این عملکرد تا حدودی برخلاف عملکرد دیگر شرکت‌های گروه بوده و از این منظر این سهم در گروه سیمانی مورد توجه قرار گرفت.در معاملات امروز نیز این سهم تا کف قیمتی روزانه حرکت کرده است و این در حالی است که اگر سناریوهای سودآوری مطابق با عملکرد ماهانه محقق شود وضعیت متفاوتی را می‌توان برای این سهم متصور بود.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام، صنعت سیمان در ماه‌های اخیر با رشدهای قابل توجه همراه شده و این موضوع ریسک سرمایه‌گذاری در این صنعت را بالا برده است. با این حال این موضوع مانع از این نمی‌شود که به این صنعت با توجه به اهرم سنگین بر سودآوری توجه نشود. در این خصوص انرژی ارزانی که به این صنعت برای تولید اعطا می‌شود و در کنار امکان رشد محسوس مبالغ فروش در مقایسه با بهای تمام‌شده باعث شده که داستان‌پردازی در قبال در این صنعت در بازار سهام رونق یابد.

به گزارش رادیو سهام، با توجه به سابقه این صنعت و کندی رویه رونق تولید و فروش و ضعف نسبی که در بازاریابی صادراتی وجود دارد، با وجود جهش چندین برابری نرخ دلار نسبت به ابتدای سال گذشته همچنان نمی‌توان با قاطعیت نسبت به جذابیت سهام زیرمجموعه صحبت کرد. بر این اساس مهم‌ترین راهنما در شرایط کنونی رصد لحظه‌ای عوامل موثر بر سودآوری این صنعت به خصوص عملکرد ماهانه است. البته برخی از شرکت‌های گروه نیز از سقف انتظارت عبور کرده و بدون پشتوانه بنیادی رشدهای عجیبی را به ثبت رسانده‌اند.

عملکرد اسفند شرکت‌های سیمانی موتور محرک قدرتمندی برای سهام این گروه بود و کل گروه را در کانون توجه بازار قرار داد. با این حال برای بسیاری از نمادهای گروه عملکرد چشم‌گیر اسفند تکرار نشد. البته در بررسی عملکرد فروردین به این موضوع اشاره شده بود که باید انتظارات از نخستین ماه سال با توجه به تعطیلات نوروزی و همچنین وضعیت جوی کشور تعدیل شود. در چنین شرایطی عملکرد اردیبهشت جالب توجه خواهد بود.

با این حال در میان شرکت‌های سیمانی عملکرد شرکت سیمان خوزستان جالب توجه بود. این شرکت که در آخرین ماه از سال مالی گذشته (اسفند) فروش ۴۰ میلیارد تومانی را به ثبت رسانده بود. این در حالی است که احتمالا بخشی از سود تسعیر نیز در پایان سال مالی ۹۷ باید به این شرکت اضافه کرد. در فروردین نیز با وجود تمامی مشکلات موجود شرکت بار دیگر فروش نزدیک به ۴۰ میلیارد تومانی را به ثبت رسانده است. بار دیگر تاکید می‌شود نمی‌توان در این خصوص اظهارنظر قطعی داشت اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که این شرکت توان ثبت چنین فروش را با توجه به وضعیت تولید خود در روند تاریخی خواهد داشت. در این خصوص نرخ نیما در عملکرد فروردین ۱۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است (در اصلاحیه عملکرد این ماه این تغییر اعمال شد) و این در حالی است که در کنفرانس مطبوعاتی به نرخ ۱۱ هزار تومانی نیما اشاره شده است. در چنین شرایطی تاکید می‌شود این موضوع تنها از طریق رصد عملکرد ماهانه قابل رد یا تایید است.

با این حال اگر بنا باشد که این شرکت عملکرد فروردین را در ماه‌های آینده تکرار کند می‌توان به ساخت سود بیش از ۲۰۰ تومانی برای سال مالی ۹۸ سیمان خوزستان امیدوار بود. علاوه بر این عملکرد سال مالی گذشته نیز نشان می‌دهد که احتمال ساخت سود حدود ۹۵ تومانی برای این شرکت وجود دارد. در شرایطی که سهام این شرکت در معاملات امروز در کف قیمتی روزانه (حدود ۶۷۴ تومان) معامله می‌شود انتظارات از سود سال مالی گذشته و سال مالی جاری در کنار مجمع احتمالی این شرکت که به صورت سنتی تا یک ماه آینده برگزار می‌شود و احتمال تقسیم سود بالا، می‌تواند در نوسانات قیمت سهم موثر باشد.

البته لازم به ذکر است که موارد بسیاری می‌تواند بر سود سیمانی‌ها و «سخوز» اثرگذار باشد در این خصوص یکی از ریسک‌های موجود احتمال افزایش قیمت انرژی به دنبال کسری بودجه دولت اثر محسوسی را بر سودآوری این شرکت خواهد داشت بر این اساس باید ریسک و فرصت در کنار یکدیگر لحاظ شود.

منبع: radiosaham.ir

برچسب‌ها