یک جای خالی در «تکمبا» / خشکسالی از ترازنامه این شرکت رخت برمی‎بندد

یک جای خالی در «تکمبا» / خشکسالی از ترازنامه این شرکت رخت برمی‎بندد
خلاصه اخبار

در شرایطی که از سرخی صورت حقوق صاحبان سهام «تکمبا» کاسته می‎شود، اختلاف بسیار قابل توجهی بین ترکیب دارایی‎های شرکت با میانگین این صنعت وجود دارد.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز، شرکت «کمباین سازی ایران» که در سال 92 زیان انباشته 592 میلیارد ريالی را بر دوش می‎کشید، در حال حاضر 377 میلیارد ريال تقلیل یافته است.

همان طور که از جدول ذیل قابل برداشت است، اختلاف بسیار قابل توجهی بین ترکیب دارایی‎های شرکت با میانگین این صنعت وجود دارد. این امر بیش از هر چیزی از ناحیه زمین نشأت می‎گیرد. این اختلاف بین ترکیب دارایی‎های شرکت «کمباین سازی ایران» با میانگین صنعت نشان دهنده وضعیت خارج از معمول است که نیازمند ریشه‎یابی است. در ادامه ترکیب دارایی‎های جاری این شرکت با جزییات بیشتری مورد بررسی قرار می‎گیرد.

بررسی وضعیت دارایی‎های نشان می‎دهد که در تمام سرفصل‎ها به جز دارایی‎های ثابت، با میانگین گروه خود اختلاف منفی وجود دارد. در حالی که 76 درصد کل دارایی‎های گروه مربوط به دارایی‎های جاری می‎شود، این رقم در «تکمبا» تنها 40 درصد است.

نسبت موجودی نقد به کل دارایی‎های این شرکت، هر چند از میانگین گروه 3 درصد کمتر است، اما در دوره اخیر رشد داشته است. شرکت در سال‎های گذشته توانسته بخشی از نیازهای تأمین مالی خود را از طریق بازار سرمایه جذب نماید. نتیجه این اقدام، علاوه بر تأمین سرمایه در گردش، کاهش هزینه مالی در دوره 9 ماهه سال 97 بوده است.

یک جای خالی در «تکمبا» / خشکسالی از ترازنامه این شرکت رخت برمی‎بندد

یکی از اختلافات مهم با گروه، در سرمایه‎گذاری‎های کوتاه و بلندمدت نمود پیدا می‎کند. به نظر می‎رسد «تکمبا» باید تمرکز بیشتری بر مبحث سرمایه‎گذاری بگذارد تا از شرایط تورمی‎موجود در بازارهای مختلف، نهایت استفاده را ببرد و بتواند به ارقام بالاتری در سودآوری دست یابد.

طی یک روند صعودی، دریافتنی‎های تجاری به رقم 169 میلیارد ريال رسیده که سررسید اغلب آن در خردادماه سال 98 به پایان می‎رسد. بنابراین انتظار می‎رود در 3 ماهه سوم بخشی از این رقم در صورت‎های مالی حذف گردد.

یک جای خالی در «تکمبا» / خشکسالی از ترازنامه این شرکت رخت برمی‎بندد

یکی از مواردی که در ترازنامه «تکمبا» خودنمایی می‎کند، حجم 17 درصدی موجودی کالا از کل دارایی‎ها که 14 درصد کمتر از میانگین گروه است. این موضوع در کنار رشد دریافتنی‎های تجاری می‎تواند بیانگر سیاست بهتر فروش باشد و میزان تولید را با فروش مطابقت داده شده است.

بیشترین سهم دارایی‎های ثابت مشهود این شرکت مربوط به زمین است اما در دیگر شرکت‎ها خبری از این موضوع نیست و حجم بالایی از دارایی‎ها به موجودی مواد و کالا اختصاص یافته است.

در مجموع می‎توان اظهار داشت که اشباع نسبی بازار و کاهش تقاضا به دلیل کاهش درآمدهای بخش کشاورزی ناشی از تغییرات جوی و خشکسالی و همچنین حذف یارانه‎های پرداختی در این بخش، شرایط فروش «تکمبا» را مختل کرده و افت مبلغ فروش در 9 ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل را سبب شده است.

برچسب‌ها