ین ژاپن امنیت را برای ریسک‌گریزها فراهم می‌کند!

ین ژاپن امنیت را برای ریسک‌گریزها فراهم می‌کند!
خلاصه اخبار

با تشدید دوباره تنش‌های تجاری میان چین و آمریکا، دسته‌ای از سرمایه‌گذاران، بازارهای دیگر را به مقصد ارزهای امن ترک کردند. در این میان، دلار آمریکا، ین ژاپن و فرانک سوئیس مهم‌ترین پناهگاه‌های سرمایه‌گذاران به‌شمار می‌روند. نوسانات شدید بازارهای سهام عامل استقبال بیشتر از ذخایر امن کلاسیک شد.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، ین ژاپن به‌عنوان مکان امن سرمایه‌گذاری از سایر رقبای خود بازدهی بیشتری داشت. طلا نیز از ۱۰ روز مانده به سقوط تا ۱۲۷۷ دلار، ۷ روز رشد کرد، اما از سایر ذخایر امن عقب ماند. فرانک سوئیس نیز پس از ین دومین ارز امن محسوب می‌شود. دلار آمریکا نیز که در سال‌های اخیر در نقش پناهگاه امن دچار اعوجاج شده، با تشدید تنش‌های تجاری به همراه بازدهی اوراق مبتنی بر آن سومین محل سرمایه‌گذاری ریسک‌گریزها بود. در واقع ریزش سهام همواره به رشد ذخایر امن منتهی می‌شود.

طولانی‌ترین افت متوالی داوجونز در سه سال اخیر

ادامه تنش‌های تجاری بین آمریکا و چین سهام‌بخش صنعت و تکنولوژی را پایین کشید و داوجونز برای چهارمین هفته متوالی افت کرد تا بلندترین توالی افت خود در ۳ سال اخیر را ثبت کند؛ در‌حالی‌که هر سه شاخص مهم وال‌استریت بیشتر ساعات معاملاتی هفته گذشته را با نوسانات جزئی سپری کرده بودند، انتشار گزارش سی‌ان‌بی‌سی در مورد به بن‌بست رسیدن مذاکرات تجاری چین و آمریکا، در ساعت انتهایی معاملات، سهام با افت جدی مواجه شدند. میانگین صنعتی داوجونز ۶۸/ ۹۸ واحد یا ۳۸/ ۰ درصد افت کرد و تا کف ۲۵۷۶۴ واحد رسید. اس‌اندپی ۵۰۰ با افت ۷۹/ ۱۶ واحدی یا ۵۸/ ۰ درصدی روبه‌رو شد. کامپوزیت نزدک ۷۶/ ۸۱ واحد یا ۰۴/ ۱ درصد سقوط کرد تا به ۷۸۱۶ واحد برسد.

خطر رکود آمریکا با تنش‌های تجاری بالا گرفت

طبق نظر اکثریت اقتصاددانانی که در نظرسنجی رویترز شرکت کرده‌اند، در طول ماه گذشته، جنگ تجاری آمریکا و چین ریسک رکود آمریکا را بالا برده است و احتمال وقوع آن در ۲ سال آینده ۴۰ درصد شده است. این در حالی است که در نظرسنجی یک ماه قبل از این (ماه آوریل)، میزان این ریسک ۳۵ درصد پیش‌بینی شده بود. ترامپ جنگ تجاری ادامه‌دار خود با چین را بحثی جزئی نامیده است، اما حالا نشانه‌های واضحی از تاثیر منفی این اختلافات تجاری بر اقتصاد پدیدار شده‌اند و دوباره بازارهای سهام پر از تنش و اضطراب هستند. بیش از یک چهارم اقتصاددانانی که در این نظرسنجی شرکت کرده بودند احتمال رکود اقتصادی آمریکا در ۲ سال آینده را بیش از ۵۰ درصد اعلام کردند. همچنین بدبینانه‌ترین پیش‌بینی هم که قبلا ریسک رکود در یک سال آینده را ۶۰ درصد برآورد کرده بود، حالا به ۷۰ درصد رسیده است. همچنین پیش‌بینی شد که اقتصاد آمریکا در ۳ ماه جاری، نسبت به سه ماه اول سال، تا حد قابل‌توجهی کُند شود و رشد آن از ۲/ ۳ درصد به ۰/ ۲ درصد برسد. همچنین پیش‌بینی شد که رشد اقتصاد آمریکا تا انتهای سال ۲۰۲۰ به کمتر از ۸/ ۱ درصد افت کند. تاثیرات منفی جنگ تجاری همین حالا هم در اقتصاد آمریکا احساس شده است و غول صنعت خرده‌فروشی آمریکا، وال‌مارت، به مشتریان خود هشدار داده است که به‌زودی به علت تعرفه‌های بالاتر کالاها، قیمت‌ها افزایش خواهد یافت.

منبع: donya-e-eqtesad.com

برچسب‌ها