گواهی سپرده ای که روش سرمایه گذاری را در سکه های طلا تغییر داد

گواهی سپرده ای که روش سرمایه گذاری را در سکه های طلا تغییر داد

به گزارش سیگنال به نقل از بازار، کارشناس اقتصادی، حوزه طلا را به واسطه ابزارهایی که بازار سرمایه و بورس کالا برای آن طراحی کرده اند، بسیار کاربردی دانست، گفت: حوزه طلا به لحاظ کالایی جزو کامل ترین حوزه ها به شمار می رود و از سال ۸۷ تاکنون ابزارهای معاملاتی زیادی برای این حوزه تعریف و اجرا شده است.

علی زینلی در این رابطه به گواهی سپرده کالایی به عنوان ابزاری جذاب در حوزه طلا اشاره کرد و گفت: گواهی سپرده کالایی، ابزاری معاملاتی در بورس کالای ایران است و سازوکار آن به این شکل است که افراد کالای خود را در انباری که توسط بورس کالا معرفی شده و مورد تایید آنها است، تحویل داده و گواهی دریافت می‌کنند.

زینلی پشتوانه این گواهی را کالاهایی که در انبار وجود دارد، عنوان کرد و افزود: اولین گواهی سپرده کالایی بر روی سکه تمام بهار آزادی با تاریخ سر رسید اسفند ۹۷ در بورس کالای ایران مورد معامله قرار گرفت و بعد از آن با نماد معاملاتی انبار خزانه بانک های رفاه، سامان، ملت و صادرات معامله شد.

کارشناس بازار سرمایه با توضیح این مطلب گفت: افراد سکه های طلا خود را به انبارهایی که توسط بورس کالا معرفی شده، تحویل داده و رسیدی در مقابل تعداد سکه های خود دریافت می کنند و با ارائه آن رسید به کارگزاری های دارای مجوز، حساب آنلاینی برای افراد که شامل اوراق بهادار گواهی سپرده کالایی (طلا) است، ایجاد می شود.

او با اعلام اینکه سکه های موجود در انبارها تحت پوشش بیمه قرار می گیرند، اظهار کرد: افراد در روزهای معاملاتی شنبه تا چهارشنبه، با وارد شدن به حساب آنلاین خود می توانند نسبت به فروش سکه های خود اقدام و پس از دو روز، مبلغ واریز شده به حساب خود را دریافت کنند.

زینلی در بخشی از صحبت های خود و در پاسخ به این سوال که سکه های طلا بهتر است در صندوق های طلا سرمایه گذاری شود و یا در گواهی سپرده کالایی، گفت: هر دو حوزه سکه ها را ساپورت می کنند زیرا هر مقدار قیمت ارز و قیمت طلای جهانی رشد کند به دنبال آن سکه طلا هم رشد خواهد کرد.

او به تفاوت صندوق های طلا و گواهی سپرده کالایی اشاره کرد و افزود: در گواهی سپرده زمانی که افراد سکه را تحویل داده و صاحب گواهی سپرده می شوند، تاریخی برای تحویل سکه طلا روی گواهی سپرده کالایی درج شده که افراد در همان تاریخ می توانند در قالب پروژه کالایی نسبت به تحویل سکه به طور مستقیم اقدام کنند اما در صندوق های طلا، افراد با خرید سکه و سرمایه گذاری در این حوزه نمی توانند فیزیک سکه را دریافت کنند زیرا دارنده واحدهای سرمایه گذاری ان صندوق ها هستند و مالکیت غیرمستقیم روی سکه ها دارند.

او در پاسخ به این سوال که چه اقلامی در بورس کالا با گواهی سپرده کالایی مورد معامله قرار می‌گیرند، توضیح داد:گواهی سپرده سکه طلا، زعفران (نگین) و (پوشال)، پسته فندقی و بادامی، کشمش سبز قلمی، رطب مضافتی و زیره سبز از جمله این اقلام هستند.

این کارشناس بازار سرمایه درباره مزایای گواهی سپرده کالایی گفت: امکان نقد کردن کالاهای راکد، کاهش هزینه‌های انبارداری، نگهداری کالا و بیمه آن، مدیریت فاصله زمانی بین تولید و مصرف کالا توسط تولید کنندگان، ثبات و شفافیت قیمت‌ها، نقدشوندگی بالا، اخذ تسهیلات یا وثیقه نمودن این اوراق، از مزیت های گواهی سپره کالایی برای خریدان و فروشندگان است.

این کارشناس بازار یادآور شد: نقدشدن کالاهای در انبار و عمل به تمهیدات فروش در قراردادهای مشتقه، از دیگر مزایای این گواهی است و باعث شده بورس کالا برای تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران جذاب‌تر شود.

زینلی با بیان اینکه گواهی سپرده کالایی این قابلیت را دارد که برای تمام کالاهای کشاورزی و همچنین محصولات صنعتی نیز ارائه شود، گفت: این گواهی ابزاری برای تامین مالی تولیدکنندگان با روشی سریع و کم هزینه است و در نهایت می‌تواند منجر به استاندارد سازی کالاها می شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات بورس کالا به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.