گفت‌وگوی تلفنی ترامپ و ماکرون درباره ایران

گفت‌وگوی تلفنی ترامپ و ماکرون درباره ایران
خلاصه اخبار

رؤسای جمهور آمریکا و فرانسه شامگاه دوشنبه تلفنی درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت‌وگو کردند.

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم، کاخ سفید اعلام کرد که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا و همتای فرانسوی‌اش «امانوئل ماکرون» در مورد ایران گفت‌وگو کردند.

«جودی دیئر» معاون سخنگوی کاخ سفید دوشنبه شب ادعا کرد: دو طرف در مورد تلاش‌های جاری برای تضمین عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و پایان دادن به رفتارهای ایران در خاورمیانه گفت‌وگو کردند.

این گفت‌وگوی تلفنی در حالی انجام می‌شود که  یکی از مقامات دفتر ریاست جمهوری فرانسه شامگاه دوشنبه اعلام کرد «امانوئل بن» مشاور ارشد رئیس‌جمهور این کشور در امور دیپلماتیک سه‌شنبه برای سفری دو روزه به منظور گفتگو با مقامات ایرانی عازم تهران خواهد شد.

هدف از سفر این مقام بلندپایه فرانسوی به تهران، تلاش برای راضی کردن ایران برای بازگشت به تعهدات پیشین خود در برجام و کاهش تنش‌ها بین ایران و آمریکا عنوان شده است.

ایران روز یکشنبه 16 تیرماه در پایان مهلت 60 روزه‌ای که برای طرف‌های دیگر برجام (به‌ویژه طرف‌های اروپایی) در نظر گرفته بود تا به تعهدات خود در قبال ایران عمل کنند، رسماً اعلام کرد که گام دوم کاهش تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام را آغاز خواهد کرد و از این پس غنی‌سازی اورانیوم را حسب نیازهای گوناگون خود، در درصدهای بالاتر از میزان تعیین‌شده در برجام (3.67 درصد) انجام خواهد داد.

برچسب‌ها