گزیده‌های نفتی هفته

گزیده‌های نفتی هفته

به گزارش سیگنال به نقل از شانا،

بهره‌برداری از سه طرح پتروشیمی: طرح پالایش پارسیان سپهر و طرح‌های تولید کاتالیست پلی‌پروپیلن و پلی‌اتیلن سنگین پنجشنبه این هفته به فرمان رئیس‌جمهوری به بهره‌برداری رسید. حسن روحانی در آیین بهره‌برداری از این طرح‌ها با اعلام اینکه صنعت پتروشیمی همواره در خط مقدم مقابله با جنگ اقتصادی با دشمن قرار داشته است، گفت: این صنعت توانست 90 درصد ارز نیمایی کشور را در سال 99 تامین کند. بیژن زنگنه، وزیر نفت هم طرح‌های پتروشیمی را مصداق اقتصاد مقاومتی، مقابله با خام‌فروشی و تکمیل زنجیره ارزش دانست و گفت: با افتتاح طرح استحصال اتان پالایشگاه پارسیان سپهر، در مجموع 21.5 میلیون تن از تعهد افزایش ظرفیت تولید پتروشیمی (25 میلیون تن) عملیاتی شده است.

غلامحسین نوذری، رئیس هیئت‌مدیره شرکت پالایش پارسیان سپهر در این آیین به رئیس‌جمهوری و وزیر نفت گزارش داد: ساخت تجهیزات این پالایشگاه در 18 استان کشور انجام شد و 250 سازنده داخلی در ساخت تجهیزات مورد نیاز این پالایشگاه همکاری داشته‌اند. پرویز راحت، مدیرعامل گروه توسعه اقتصادی تدبیر هم گفت: محصولات تولیدی طرح پالایشگاه پارسیان سپهر با بیش از یک میلیارد دلار درآمدزایی سالانه، هزینه‌های صورت گرفته طرح را ظرف یک‌سال جبران خواهد کرد.

علی پژوهان، مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی هم با اعلام اینکه کاتالیست پلی‌اتیلن سنگین در طول یکسال و کاتالیست پلی‌پروپیلن طی دوسال ساخته شده‌اند، گفت: ظرفیت تولید کاتالیست پلی‌اتیلن سنگین سالانه 20 تن و کاتالیست پلی‌پروپیلن سالانه 12 تن است و در این دو طرح در مجموع نزدیک 270 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است. 

دانش بنیان‌ها و گام‌های تازه وزارت نفت: صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی صنعت نفت این هفته چهار قرارداد امضا کرد؛ دو قرارداد در زمینه خرید تضمینی و دو قرارداد در زمینه سرمایه‌گذاری خطرپذیر. زنگنه در آیین گشایش صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی صنعت نفت تاکید کرد: مطمئنم ایران می‌تواند با توجه به ظرفیت فناور حرف‌های بااهمیتی بیش از خود نفت و منابع طبیعی برای گفتن در منطقه داشته باشد. مسعود کرباسیان، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران هم عنوان کرد: اقتصاد فناورانه این صنعت، شاهد تحولات جدیدی شده است. مسعود جعفری اصطهباناتی، مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی صنعت نفت نیز ضمن تشریح گام‌های صندوق پژوهش و فناوری در مسیر تامین مالی صنعت نفت اعلام کرد: این صندوق تاکنون بیش از 100 میلیارد تومان انواع ضمانت‌نامه‌های متعارف صادر کرده است.

علی وحدت، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی هم در این آیین بر ضرورت توسعه صندوق‌های پژوهش و فناوری در مسیر ارتقای شرکت‌های دانش‌بنیان‌ تاکید کرد و رضا دولت‌آبادی، مدیرعامل بانک تجارت هم عنوان کرد: خوشبختانه در سال‌های اخیر توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان فزونی یافته و شرکت‌های دانش‌بنیان امروز نقش خود را در اقتصاد پیدا کرده‌اند.

نفت در بین‌الملل: گزارش ماه آوریل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) این هفته منتشر شد، در این گزارش عنوان شد تولید نفت خام ایران 137 هزار بشکه در روز افزایش یافتو به 2 میلیون و 304 هزار بشکه در روز رسیده است. اوپک همچنین در گزارش برآورد ماهانه خود اعلام کرد: تقاضای نفت در سال 2021، 5 میلیون و 950 هزار بشکه در روز معادل 6.6 درصد بهبود می‌یابد و این رقم 70 هزار بشکه در روز بیش از پیش‌بینی ماه گذشته خواهد بود. حالا که بحث اوپک مطرح است این خبر را هم باید اعلام کرد که دومین نشست کارگروه بلندپایه بازبینی راهبرد بلندمدت اوپک این هفته برگزار شد. قیمت نفت هم این هفته تحت تاثیر تنش‌ها در خاورمیانه و کاهش ذخیره‌سازی نفت آمریکا افزایش یافت به مرز 67 دلار رسید.

سایر اخبار: تکمیل 364 پروژه مسئولیت اجتماعی نفت در سال 99، فراخوان جذب علاقه‌مندان به همکاری با دفتر مدیریت پروژه شرکت ملی نفت و آغاز تعمیرات اساسی مجتمع گاز پارس جنوبی از دیگر اخبار صنعت نفت در هفته جاری بوده است.

پیشنهاد هفته: «احیای چاه‌های غیرفعال؛ بستری برای سرمایه‌گذاری دانش‌بنیان‌های ایرانی» عنوان گزارشی است که به راهکار پیشنهادی برای احیای بخشی از چاه‌های نفتی غیرفعال در کشور پرداخته است و مطالعه آن پیشنهاد می‌شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.