گزارش هفتگی نفت منتهی به 14 اردیبهشت 1398

گزارش هفتگی نفت منتهی به 14 اردیبهشت 1398
خلاصه اخبار

نفت هفته پر حادثه ای را پشت سر گذاشت. از اتمام مهلت معافیت خرید نفت ایران و عدم تمدید آن تا دیدار وزیر انرژی امریکا با خالد الفالح وزیر انرژی عربستان و فاتح بیرول رئیس آژانس بین المللی انرژی برای گفتگو در خصوص ساز و کار جایگزینی نفت ایران و عدم مواجه بازار نفت با کمبود عرضه.

روز جمعه با انتشار آمار های اقتصادی قوی از سوی امریکا، طرف تقاضا تقویت شد و از طرفی کاهش تولید ایران و ونزوئلا به واسطه تحریم های امریکا باعث تضعیف طرف عرضه شد. این عوامل هر دو سبب رشد قیمت نفت در آخرین روز هفته شدند.

قیمت گزارش هفتگی نفت این هفته با انتشار آمار افزایش 10 میلیون بشکه ای ذخایر نفت امریکا و رسیدن به سطح 470 میلیون بشکه، 2.6 درصد کاهش یافت. این درحالی است که کارشناسان انتظار افزایش 1.7 میلیون بشکه را داشتند.

قیمت نفت برنت

نفت برنت این هفته کار خود را با 71 دلار و 20 سنت به ازای هر بشکه آغاز کرد. در پایان هفته این شاخص نفتی با 0.5 درصد کاهش، 70 دلار و 83 سنت قیمت خورد.

نفت وست تگزاس امریکا نیز ابتدای هفته 62 دلار و 98 سنت معامله شد. در ادامه هفته با کاهش 1.7 درصدی به 61 دلار و 86 سنت رسید.

گزارش جدید بازار کار امریکا نشان دهنده افزایش تعداد فرصت های شغلی در ماه آوریل بوده و همچنین نرخ بیکاری در این کشور به 3.6 درصد رسیده که پایین ترین رقم طی بیش از 49 سال گذشته است.

فیل استریبل، تحلیلگر بازار نفت اشاره کرد: “وقتی تعداد بیشتری مشغول به کار می شوند، این بدان معنی است که آنها باید برای رسیدن به محل کار رانندگی کرده و یا از وسائل حمل و نقل عمومی استفاده کنند. و این یعنی ما باید انتظار افزایش تقاضا برای سوخت را داشته باشیم که به معنای افزایش تقاضا برای نفت در فصل تابستان خواهد بود.”

قیمت نفت وست تگزاس

بیژن زنگنه وزیر نفت ایران در حاشیه نمایشگاه بین المللی نفت، گاز و پتروشیمی اشاره داشت: “ایران در اوپک به دلیل منافعش عضو است و اگر اعضایی بخواهند ایران را تهدید و گرفتار خطر کنند، ایران آن را بی پاسخ نخواهد گذاشت.” اظهاراتی که مشخصا عربستان سعودی و امارات متحده عربی را نشانه رفته است.

از گفته های زنگنه می توان سه برداشت عمده داشت. نخست اختلال در عضه نفت کشورهای حاشیه خلیج فارس با بستن تنگه هرمز است. هرچند به نظر می رسد زنگنه در مقام یک مسئول نفتی نمی تواند چنین ادعایی کند.

دوم تهدید او به خروج ایران از اوپک و قرار دادن این سازمان در خطر فروپاشی است. نکته ای که باعث افت شدید قیمت ها می شود که برای کشور های عضو اوپک منفی اما برای کشور های وارد کننده نفت همانند امریکا، چین و هند خوشحال کننده است. امریکا سال هاست به دنبال تصویب قانونی تحت عنوان نوپک است که سازمان کشور های صادرکننده نفت (اوپک) را به عنوان کارتل می شناسد و امریکا می تواند از این سازمان به جرم دستکاری در قیمت از طریق کنترل عرضه، شکایت کند.

سوم که با توجه به شرایط ایران احتمال بیشتری دارد، تهدید به ورود به بازار دیگر کشور ها و به راه انداختن جنگ قیمتی است. از این طریق ایران نه تنها نفت خود را در بازار به فروش خواهد رساند، بلکه با شکسته شدن قیمت، زمینه زیان اقتصادی کشور های تولید کننده نفت از جمله مخالفان ایران در اوپک را فراهم خواهد کرد.

منبع: سیگنال