گزارش هفتگی نفت (منتهی به 7 اردیبهشت 1398)

گزارش هفتگی نفت (منتهی به 7 اردیبهشت 1398)
خلاصه اخبار

نفت هفته پر فراز و نشیبی را سپری کرد. پس از اعلام مایک پمپئو – وزیر امور خارجه امریکا – مبنی بر عدم تمدید معافیت تحریم نفت ایران برای خریداران، نفت در یک رالی صعودی تا قیمت 75 دلار و 53 سنت معامله شد.

به گزارش سیگنال، قیمت نفت برنت در روز جمعه با 3.67 درصد معادل 2 دلار و 73 سنت کاهش، تا 71 دلار و 62 سنت عقب نشینی کرد. نفت وست تگزاس امریکا نیز با 3.63 دلار معادل 2 دلار و 37 سنت، در 62 دلار و 84 سنت قیمت خورد.

گزارش هفتگی نفت (منتهی به 7 اردیبهشت 1398)
نمودار قیمت نفت برنت (Brent Crude Oil)

این کاهش قیمت پس از آن اتفاق افتاد که ترامپ، سازمان کشور های صادرکننده نفت (اوپک) را برای تولید بیشتر نفت، تحت فشار قرار داد تا از این طریق قیمت بنزین را در امریکا کنترل کند.

معامله گران معتقدند با اینکه گفته ترامپ فاقد جزئیات دقیقی است، اما همین کافی بود تا سرمایه گذاران پس از یک بازار گاوی قدرتمند که قیمت نفت را به بالاترین حد خود در 6 ماه گذشته رسانده بود، شناسایی سود کنند.

ترامپ روز جمعه به خبرنگاران گفت در جریان تماسی با اوپک گفته است که این کارتل نفتی باید قیمت نفت خام را کاهش دهد. اما این را مشخص نکرد که با چه کسی صحبت کرده است یا شاید داشته به بخشی از مکالمات چندی پیشش با اوپک اشاره می کرده است.

گزارش هفتگی نفت (منتهی به 7 اردیبهشت 1398)
نمودار قیمت نفت وست تگزاس (WTI Crude Oil)

از زمانی که ترامپ، بر صندلی ریاست جمهوری امریکا تکیه زده است، بارها با توییت هایی خطاب به اوپک، خواستار کاهش قیمت نفت خام از این کارتل شده است. آخرین گفته ی توییتری ترامپ در روز جمعه باعث کاهش قیمت نفت شد.

جاش گریوز، استراتژیست ارشد کامودیتی درشرکتRJO Futures  شیکاگو می گوید: “منتشر شدن توییت ترامپ کافی بود تا معامله گران پوزیشن های بلند مدت خود را ببندند. پس از انتشار اخبار خرسی، آن ها داشتند برگه های خرید را از روی میز بر می داشتند.”

روز پنجشنبه، پس از اینکه آلمان، لهستان و اسلواکی، از واردات نفت روسیه به دلیل آلودگی خودداری کردند، نفت برنت تا محدوده 75 دلار به ازای هر بشکه بالا رفت. روسیه گفته است قصد دارد صادرات نفت خود به اروپا را از طریق خط لوله کلیدی Druzhba از سر گیرد.

قرارداد های آتی نفت برنت، سال 2019 با افزایشی 30 درصدی مواجه شدند که دلیل آن کاهش تولید 1.2 میلیون بشکه نفت از سوی اوپک و تحریم های امریکا علیه ایران و ونزوئلا بود. معامله گران همچنین معتقدند یکی از دلایل کاهش قیمت روز جمعه به دلیل شایعاتی مبنی بر معافیت واشنگتن به خرید نفت ایران از سوی چین بوده است. در صورت صحت این گفته، عرضه نفت جهانی با افزایش مواجه خواهد شد.

دو تن از مقامات دولتی امریکا با رد این خبر اعلام کردند که هیچ معافیتی برای خرید نفت ایران از سوی امریکا برای چین در نظر گرفته نخواهد شد.