گزارش هفتگی نفت (منتهی به 4 خرداد 1398) | هفته سیاه نفت با وجود رشد یک درصدی روز جمعه

گزارش هفتگی نفت (منتهی به 4 خرداد 1398) | هفته سیاه نفت با وجود رشد یک درصدی روز جمعه
خلاصه اخبار

قیمت نفت پیش از تعطیلات طولانی آخر هفته در امریکا و بریتانیا، بیش از یک درصد رشد داشت که در این بین سهم افزایش ذخایر نفت امریکا و نگرانی ها از اقتصاد جهانی بیشتر بود.

به گزارش سیگنال، قیمت نفت برنت در آخرین روز هفته با 2.15 درصد معادل 1 دلار و 46 سنت افزایش، 69 دلار و 22 سنت معامله شد اما در مجموع قیمت نفت در هفته گذشته با کاهش 5.1 درصدی مواجه بود. قیمت نفت وست تگزاس نیز با 1.88 درصد معادل 1 دلار و 9 سنت افزایش، در سطح 59 دلار معامله شد تا این هفته 7.2 درصد کاهش قیمتی را به نام خود ثبت کند.

نفت خام امریکا با افزایش ذخایر به بالاترین میزان از جولای 2017 تحت فشار قرار گرفت. طبق داده های اداره اطلاعات انرژی (EIA)، میزان ذخایر در هاب ارسال شهر کوشینگ ایالت اوکلاهوما به بالاترین میزان از دسامبر 2017 رسیده است.

نگرانی های اقتصادی ناشی از تنش های تجاری بین امریکا و چین به بازار های جهانی ضربه زده است به نوعی که شاخص MSCI ACWI با کاهش 1 درصدی، برای سومین هفته متوالی قرمز بود. (ACWI یک شاخص وزن دهی شده بر اساس ارزش بازار بوده که برای ارائه یک دید کلی از عملکرد بازار های دارایی در دنیا توسط شرکت Morgan Stanley Capital International طراحی شده است. این شاخص ترکیبی از سهام بازار کشور های توسعه یافته و در حال توسعه (نو ظهور) می باشد.)

جیم ریتربوش، رئیس شرکت Ritterbusch and Associates، اشاره کرد: “تجارت امریکا از افزایش تعرفه ها در زمینه خرید، سرمایه گذاری و غیره تاثیر می پذیرد که سبب عقب نشینی از مسیر رشد اقتصادی خواهد شد و این موضوع بر تقاضای نفت این کشور تاثیر گذار است.

کاهش شاخص وست تگزاس اینترمدیت به زیر سطح حمایتی بعدی پیش بینی شده یعنی 56 دلار به منزله ی کاهش بیشتر دارایی ها خواهد بود که بیشتر به مسائل تجاری حل نشده میان امریکا و چین بر می گردد. شدت نوسان در بین تمام بازار ها تا زمانی که پیشرفت قابل توجهی در مذاکرات تجاری دیده نشود، همچنان بالا خواهد بود.”

بازار ها روز دوشنبه در بریتانیا با فرارسیدن تعطیلات Spring Bank و در امریکا با تعطیلات عمومی Memorial day بسته خواهد بود. انجمن اتوموبیل امریکا انتظار دارد میزان سفر های جاده ای این تعطیلات به بالاترین میزان از سال 2000 برسد. این انجمن هفته گذشته عنوان کرد با وجود افزایش سراسری قیمت بنزین به نزدیکی 3 دلار به ازای هر گالن، مسافران همچنان به سمت مقصدشان خواهند رفت و از بار مصرف بنزین کاسته نخواهد شد.

افزایش تولید نفت خام امریکا نیز روی قیمت ها تاثیر گذاشته است. انقلاب نفت شیل به امریکا کمک کرده است جلوتر از عربستان سعودی و روسیه، به عنوان بزرگترین تولید کننده نفت در جهان دست یابد.

آمار سکوهای نفتی امریکا به عنوان شاخصی از تولید نفت در آینده نشان می دهد شرکت های امریکایی تعداد سکو های نفتی خود را برای سومین هفته متوالی کاهش دادند.

با این حال طبق آمار اداره اطلاعات انرژی امریکا، تولید نفت به میزان 13 میلیون بشکه در روز برای سه ماهه چهارم 2019 برنامه ریزی شده است.

کاهش عرضه نفت چه اختیاری و چه به سبب تحریم های امریکا، یک کف قیمتی برای نفت ایجاد کرده است و برخی تحلیلگران معتقدند قیمت نفت دوباره افزایش خواهد یافت.

سازمان کشور های صادرکننده نفت به همراه متحدانش از جمله روسیه (گروهی که با نام اوپک پلاس شناخته می شود) برای حمایت از قیمت ها، تولید نفت خود را در ژانویه 2019 به میزان 1.2 میلیون بشکه کاهش دادند.

تحریم های نفتی امریکا علیه ایران و ونزوئلا باعث محدودیت صادرات آن ها شده که این موضوع نیز به کاهش عرضه بازار دامن زده است.

ساختار قیمت نفت برنت در حالت بک واردیشن باقی خواهد ماند. این بدان معناست که قیمت نقدی نفت برنت از قیمت آتی آن بیشتر بوده که این موضوع به معنای تعادل سفت و سخت بین عرضه و تقاضا می باشد. تحلیلگران بانک Commerzbank می گویند با توجه به کاهش قیمت اخیر نفت، منطقی است که به قول افزایش تولید نفت توسط عربستان سعودی شک کنیم. با اینحال ما انتظار داریم در آینده ای نزدیک، قیمت های بالاتری از نفت ببینیم.