گزارش هفتگی نفت (منتهی به 31 فروردین 1398)

گزارش هفتگی نفت (منتهی به 31 فروردین 1398)
خلاصه اخبار

قیمت جهانی نفت این هفته با انتشار اخبار درگیری نظامیان حامی ژنرال حفتر با دولت طرابلس و کاهش غیر منتظره ذخایر نفت امریکا روند افزایشی به خود گرفت.

به گزارش سیگنال، شاخص بین المللی نفت برنت با روز دوشنبه و با شروع هفته 70 دلار و 94 سنت قیمت خورد، روز چهارشنبه در بالاترین سطح قیمت هفته، 72 دلار و 25 سنت معامله شد و در نهایت با 1.3 درصد افزایش، 71 دلار و 93 سنت به کار خود پایان داد.

گزارش هفتگی نفت (منتهی به 31 فروردین 1398)

شاخص نفت وست تگزاس نیز ابتدای هفته، 63 دلار و 68 سنت معامله شد. جمعه به مقاومت 64 دلار و 63 سنت برخورد کرد و در آخر هفته با قیمت 63 دلار و 98 سنت بسته شد که نشان از رشد 0.4 درصدی می دهد.

گزارش هفتگی نفت (منتهی به 31 فروردین 1398)

از دیگر دلایل رشد قیمت ها همچنین می توان به کاهش صادرات کشور های ایران و ونزوئلا به واسطه تحریم های امریکا اشاره کرد. همچنین نباید از نقش خوشبینی ها نسبت به بهبود جنگ تجاری چین و امریکا و کاهش تولید سازمان کشور های تولید کننده نفت (اوپک) به همراه متحدانش که در راس آن ها روسیه قرار دارد، غافل شویم.

اوپک ژانویه 2019 به دلیل ایجاد توازن بین عرضه و تقاضا در بازار نفت، تولیدات خود را به مدت 6 ماه 1.2 میلیون بشکه کاهش داد. عاملی که در افزایش قیمت ها بسیار تاثیر گذار بوده و تراز بودجه برخی کشور های عضو نظیر عربستان کمک کرده است. پیش از این اشاره کرده بودیم عربستان برای اینکه در سال 2019 کسری بودجه نداشته باشد، نیاز به نفت 80 دلاری دارد. این توافق در حالی حاصل شد که روسیه پایبندی زیادی به آن نشان نداده و نسبت کاهش توافق شده، 50 هزار بشکه نفت بیشتری تولید می کند.

در این بین تنها عاملی که در روز های صعودی نفت، مانع افزایش بیش از حد قیمت های می شد، افزایش تولید نفت شیل امریکا بود. این درحالی است که در هفته گذشته شاهد کاهش 8 دکل حفاری دیگر بودیم تا شمار دکل های نفتی امریکا به 825 عدد برسد. بنابراین روند تولید شیل که دو هفته متوالی افزایشی بود، متوقف شد.