گزارش هفتگی نفت (منتهی به 21 اردیبهشت 1398)

گزارش هفتگی نفت (منتهی به 21 اردیبهشت 1398)
خلاصه اخبار

روز پنجشنبه قیمت نفت پس از پیشنهاد دونالد ترامپ مبنی بر امکان عدم اعمال تعرفه های جدید گمرکی بر کالاهای چینی افزایش یافت.

به گزارش سیگنال، دونالد ترامپ روز پنجشنبه اعلام کرد که نامه “زیبا”یی از طرف رئیس جمهور چین دریافت کرده است که پیشنهاد می دهد چین و امریکا “در کنار یکدیگر کار کنند” تا به توافق تجاری میان دو ملت دست یابند.

جنگ تجاری میان امریکا و چین از آنجا که باعث کاهش تقاضای نفت چین خواهد شد، همزمان با گمانه زنی ها از اعمال تعرفه های جدید امریکا علیه چین در پایان هفته، باعث کاهش قیمت نفت شده است.

روز دوشنبه، دونالد ترامپ در توییتی با اشاره به اینکه چینی ها قصد مذاکره مجدد را دارند، اعلام کرد مذاکرات تجاری ادامه خواهد یافت اما خیلی کند. ترامپ همچنین تهدید کرد تعرفه 10 درصدی گمرکی بیش از 200 میلیارد دلار کالای غیر تکنولوژیک را به 25 درصد افزایش دهد.

این عدم اطمینان باعث ایجاد نوسان و به تبع آن فرصت های معامله شده است. تحریم ها علیه ایران و ونزوئلا، کاهش عرضه لیبی و مشکلات صادرات نفت روسیه (به سبب آلودگی نفت صادراتی این کشور به اروپا) در کنار احتمال ادامه جنگ تجاری به این عدم اطمینان دامن زده اند.

گزارش هفتگی نفت (منتهی به 21 اردیبهشت 1398)
عملکرد هفتگی نفت برنت قیمت (به دلار)
اولین قیمت 70.58
بیشترین قیمت 71.78
کمترین قیمت 68.86
آخرین قیمت 70.76
گزارش هفتگی نفت (منتهی به 21 اردیبهشت 1398)
عملکرد هفتگی نفت وست تگزاس قیمت (به دلار)
اولین قیمت 61.86
بیشترین قیمت 62.91
کمترین قیمت 60.06
آخرین قیمت 61.69

بلومبرگ در گزارشی با اعلام افت شدید صادرات نفت ایران، اعلام کرد هیچ نفت کشی به مقصد کشور های خریدار، پایانه نفتی ایران را در هفته گذشته ترک نکرده است. شرکت سینوپک و شرکت ملی نفت چین (CNPC)، بزرگترین پالایشگاه های دولتی این کشور، پس از پایان معافیت های امریکا هیچ نفتی برای ماه می از ایران بارگیری نکرده اند.

گزارش هفتگی نفت (منتهی به 21 اردیبهشت 1398)
گزارش هفتگی نفت (منتهی به 21 اردیبهشت 1398)
آمار فروش نفت ایران (منبع: بلومبرگ | حجم مجاز واردات نفت ژاپن از ایران اعلام نشده است)

در صورتی که توافق تجاری میان چین و امریکا حاصل نشود، روز جمعه افزایش تعرفه ها عملیاتی خواهد شد. اقدامی که احتمالا با پاسخ تلافی جویانه چین همراه شود. از دیگر عوامل گل آلود شدن آب بازار نفت، دریافت نشانه هایی از چین برای ادامه خرید نفت از ایران و ونزوئلا آن هم در شرایط تحریم این دو کشور است.