گزارش هفتگی نفت (منتهی به 17 خرداد 1398) | افزایش سه درصدی قیمت نفت در آخرین روز هفته، سیگنال عربستان از ادامه کاهش تولید

گزارش هفتگی نفت (منتهی به 17 خرداد 1398) | افزایش سه درصدی قیمت نفت در آخرین روز هفته، سیگنال عربستان از ادامه کاهش تولید
خلاصه اخبار

همزمان با اعلام عربستان سعودی مبنی بر احتمال تصمیم اعضای اوپک به ادامه کاهش تولید نفت پس از نشست ژوئن، قیمت نفت روز جمعه با 3 درصد افزایش مواجه شد و از کف قیمتی پنج ماهه خود فاصله گرفت.

در این میان افزایش قیمت سهام در وال استریت نیز از دیگر عوامل حرکت قیمت ها بود. قیمت نفت برنت با 2.63 درصد معادل 1 دلار و 62 سنت، در قیمت 63 دلار و 29 سنت آرام گرفت. این شاخص نفتی در مجموع برای سومین هفته متوالی روند کاهشی داشت. قیمت نفت وست تگزاس نیز با 2.78 درصد معادل 1 دلار و 46 سنت، در 54 دلار و 5 سنت معامله شد. این شاخص بر خلاف برنت، این هفته در مجموع یک درصد مثبت بود. هر دو شاخص روز چهارشنبه به پایین ترین قیمت خود از ژانویه 2019 رسیدند.

گزارش هفتگی نفت (منتهی به 17 خرداد 1398)
غروب در میدان نفتی شهر میدلند، ایالت تگزاس، امریکا | عکاس : نیک آکسفورد

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان، در کنفرانسی در روسیه عنوان کرد سازمان کشور های تولید کننده نفت (اوپک) و متحدانش باید توافق کاهش تولید را گسترده تر کنند.

او همچنین عنوان کرد در حالی که اعضای اوپک به دستیابی به توافق نزدیک بودند، گفت و گوی بیشتری با کشور های غیر عضو که در توافق کاهش تولید ژانویه شرکت کرده بودند نیاز بود. اوپک و متحدانش طی این توافق که تا پایان این ماه به اتمام می رسد، 1.2 میلیون بشکه در روز از تولیدات خود کاستند.

تحریم ها علیه ایران و ونزوئلا نیز بر روی کاهش عرضه نفت تاثیر داشته است. روز سه شنبه واشنگتن فشار ها بر شرکت دولتی نفت ونزوئلا را تشدید کرده و روشن کرد که ارسال محموله ی مواد رقیق کننده به این کشور می تواند موجب اعمال تحریم علیه شرکت های صادرکننده شود. (توضیح: ذخایر نفت ونزوئلا عمدتا سنگین – درجه API کمتر از 20 درجه – و فوق سنگین – درجه API کمتر از 10 درجه – بوده و برای استحصال نیاز به افزودن مواد رقیق کننده دارد.)

شرکت خدمات انرژی Baker Heghes –از شرکت های تابعه جنرال الکتریک – ضمن اشاره به کاهش تعداد سکوهای حفاری از سوی شرکت های امریکایی عنوان کرد تعداد سکوهای حفاری این هفته با 11 عدد کاهش به 789 عدد رسیده است که کمترین عدد از فوریه 2018 به شمار می رود. این آمار بیشترین کاهش هفتگی از آوریل بوده است.

گزارش هفتگی نفت (منتهی به 17 خرداد 1398)
سطوح تولید، ذخایر و حفاری نفت امریکا

قیمت نفت همچنین از جانب رشد بازار سهام امریکا نیز حمایت شد. کاهش شدید شاخص ایجاد شغل (Job Creation Index) امریکا سبب افزایش امیدواری ها به کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو شده است. اتخاذ سیاست های انبساطی بانک مرکزی امریکا سبب رشد بازار های سهام داخلی و بین المللی خواهد شد.

فیل فلین، تحلیلگر Price Future Group در شیکاگو می گوید: “چیزی که ما دیده ایم این است که بانک های مرکزی در سراسر دنیا خود را در برابر کاهش رشد اقتصادی آماده کرده اند. اگر این موضوع در امریکا نیز مصداق پیدا کند، باید شاهد اعمال محرک های اقتصادی بیشتری باشیم.”

امریکا به اعمال تعرفه بر روی کالا های شریک تجاری اش، مکزیک، تهدید کرده است. دونالد ترامپ روز جمعه ضمن اشاره به اینکه “شانس خوب”ی برای دستیابی به یک توافق تجاری با مکزیک وجود دارد، تهدید کرد درصورتی که توافقی حاصل نشود یک تعرفه گمرکی 5 درصدی بر روی کالاهای مکزیکی اعمال خواهد شد. مناقشه ای که ترامپ طی یک توئیت از حل و فصل آن خبر داد.

بانک Commerzbank با توجه به انتشار داده های اقتصادی ضعیف و گسترش دامنه اختلافات تعرفه ای میان کشور ها، پیش بینی سه ماهه سوم خود از قیمت نفت برنت را به 66 دلار و 73 سنت به ازای هر بشکه کاهش داد.

کمیته معاملات آتی کامودیتی امریکا (CFTC) روز جمعه از کاهش خالص موقعیت های خرید صندوق های پوشش ریسک و دیگر شرکت های مدیریت مالی طی هفته گذشته خبر داد.

گروه Speculator طی هفته منتهی به 4 ژوئن، موقعیت های آتی و اختیار معامله خود را با 13 هزار و 196 عدد کاهش به 198 هزار و 884 عدد رساند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.