گزارش هفتگی نفت (منتهی به 24 فروردین)

گزارش هفتگی نفت (منتهی به 24 فروردین)
خلاصه اخبار

شاخص نفت برنت امروز امروز با ادامه روند صعودی خود، در دامنه نوسان مثبت معامله شد.

به گزارش سیگنال این شاخص نفتی با 0.97 درصد افزایش نسبت به جلسه معاملاتی پیشین، 71 دلار و 52 سنت معامله شد که نسبت به سقف قیمت هفته اخیر در 71 دلار و 85 سنت، کاهشی 33 سنتی را نشان می دهد.

گزارش هفتگی نفت برنت (منتهی به 24 فروردین)

شاخص نفت وست تگزاس نیز در ادامه روند صعدوی خود، امروز با 0.14 درصد افزایش نسبت به آخرین معامله روز قبل، 63 دلار و 77 سنت معامله شد که نسبت به سقف 64 دلار و 77 سنتی خود در این هفته، 1 دلار کاهش را نشان می دهد.

گزارش هفتگی نفت برنت (منتهی به 24 فروردین)

از دلایل افزایش قیمت ها در روز های اخیر می توان به کاهش عرضه نفت ونزوئلا و ایران به واسطه تحریم های امریکا و تشدید درگیری ها در لیبی بین خلیفه حفتر، ژنرال سابق ارتش معمر قذافی، با دولت طرابلس که مورد حمایت سازمان ملل متحد و نهاد های بین المللی می باشد، اشاره کرد. انتشار آمار های اقتصادی قوی از چین نیز در کاهش نگرانی ها از افت تقاضا برای نفت موثر بود.

قیمت هر دو شاخص نفتی در این هفته حدود یک درصد رشد داشت که این سومین افزایش هفتگی نفت برنت و ششمین رشد هفتگی متوالی نفت خام امریکا محسوب می شود.

موسسه RBC Capital Markets در بیانیه ای با تاکید بر عوامل ژئوپلتیک تابستان امسال، میانگین شاخص نفت خام برنت را 75 دلار به ازای هر بشکه ارزیابی کرد. این درحالی است که انتظار برای عبور قیمت نفت برنت از 80 دلار نیز وجود دارد. با این حال برخی کارشناسان معتقدند در رالی های صعودی قیمت نفت طی روز های اخیر، وزن کمتری به آینده اقتصاد جهانی و وضعیت رکودی پیش رو داده شده است.

اوپک به همراه متحدانش از ابتدای ژانویه سال 2019 در پی کاهش های پیاپی قیمت نفت از 86 دلار و 72 سنت تا 50 دلار و 37 سنت، تصمیم به کاهش تولید نفت به میزان 1.2 میلیون بشکه در روز گرفتند. تصمیمی که ممکن است در روز های 25 و 26 ژوئن و به دلیل جلوگیری از عدم تعادل بین عرضه و تقاضا و همچنین فشار های امریکا، با تجدید نظر مواجه شود.