گزارش ماهانه بازار بورس و فرابورس در اردیبهشت ماه 1398

گزارش ماهانه بازار بورس و فرابورس در اردیبهشت ماه 1398
خلاصه اخبار

شاخص بورس و فرابورس در اردیبهشت 1398 نوسانات شدیدی را تجربه نمود؛ بطوری که دراوایل ‌ماه بازار با عرضه های شدیدی مواجه بود.

در این گزارش مروری بر عملکرد بازار بورس و فرابورس طی اردیبهشت‌ماه 1398 خواهیم داشت.

روند شاخص کل بورس و فرابورس

گزارش ماهانه بازار بورس و فرابورس در اردیبهشت ماه 1398

شاخص بازار بورس و فرابورس در اردیبهشت ماه نوسانات شدیدی را تجربه کرد. دراوایل ‌ماه با انتشار خبر عدم تمدید معافیت‌های آمریکا از دوازدهم اردیبهشت‌ماه برای خریداران نفت ایران شاهد عرضه‌های شدیدی در بازار بودیم که باعث روند نزولی بازدهی بازار بورس و فرابورس شد. این روند مدت زیادی ادامه پیدا نکرد و بازار پس از دو روز کاری تغییر جهت داد. صعود شاخص‌های بورس و فرابورس تا اواسط ماه ادامه داشت و پس از آن با افزایش ریسک‌های سیاسی و انتشار اخباری مبنی بر جنگ تجاری بین چین و آمریکا ، اعمال تعرفه‌های 25 درصدی آمریکا بر کالا‌های چینی و تاثیر آن بر رکود جهانی و همچنین تحریم‌های جدید اعمالی توسط ترامپ و اقدامات متقابل ایران در واکنش به خروج آمریکا از برجام با اصلاح بسیار شدیدی روبرو شد. در هفته پایانی بازار بورس و فرابورس با انتشار گزارش‌های  شرکت ها و کاهش فاصله دلار نیمایی و دلار آزاد رشد را از سر گرفتند و توانستند اردیبهشت‌ماه را با رشد پشت سر بگذارند.

همچنین با مقایسه عملکرد شاخص بورس و فرابورس می توان مشاهده کرد در مجموع عملکرد بازار فرابورس نسبت به بازار بورس بهتر بوده است.

برآیند خرید حقیقی ها

گزارش ماهانه بازار بورس و فرابورس در اردیبهشت ماه 1398

خالص حجم نقدینگی ورودی به بورس توسط اشخاص حقیقی از ابتدای سال جاری تا پایان اردیبهشت‌ماه مبلغ 1.833 میلیارد تومان می‌ باشد. از جمله علل ورود این حجم از نقدینگی می توان به انتشار گزارش‌های شرکت ها و تثبیت نسبی نرخ دلار در بازار آزاد اشاره کرد که موجع به چشم انداز مثبت درخصوص سودآوری شرکت ها می شود. همچنین نزدیکی به فصل مجامع نیز از دیگر دلایل گسیل وجوه نقد به بازار بورس با هدف دریافت سود نقدی و کسب سود ناشی از افزایش قیمت سهام در کوتاه مدت بوده است. هدایت این حجم نقدینگی از طریق عرضه اولیه سهام شرکت ها و افزایش سرمایه به سمت بازار اولیه به عمق بخشیدن به بازار بورس کمک قابل توجهی خواهد کرد.

شاخص ده صنعت پربازده

گزارش ماهانه بازار بورس و فرابورس در اردیبهشت ماه 1398

در اردیبهشت‌ماه شاخص صنعت زغال سنگ و ماشین آلات با کسب بازدهی بالای 40 درصد توانستند به ترتیب در صدر پربازده ترین صنایع بورس بایستند.

گروه انتشار و چاپ با بازدهی بالای 37 درصد در جایگاه سوم و گروه محصولات کاغذی و گروه زراعت با بازدهی بالای 35 درصد در جایگاه چهارم و پنجم صنایع پر بازده بورس دومین ماه سال را به خود اختصاص دادند.

همچنین صنعت وسایل ارتباطی، صنعت خرده فروشی به جز وسایل نقلیه، صنعت منسوجات، صنعت لاستیک و صنعت غذایی به جز قند به ترتیب جایگاه ششم تا دهم را در میان صنایع پربازده بورس کسب کرده‌اند.

برخی با استناد به جمله معروف ” نباید همه تخم مرغ‌های خود را در یک سبد گذاشت”؛ برای تشکیل پرتفویی متنوع، در سهم ها و صنایع مختلفی سرمایه گذاری می کنند و معتقدند هر چه سبد متنوع تری داشته باشند بهتر است. حال این که با مقایسه بازدهی چند صنعت پربازده با بازدهی کل بورس و فرابورس تفاوت بسیاری مشاهده می‌شود. این مهم نشان می‌دهد  که بهتر است انتخاب سهم از میان صنایع پربازده باشد تا هم به تنوع بخشی کمک کند و هم برای سرمایه گذاران بازدهی بیشتری را به ارمغان آورد.

نسبت P/E و P/S بازار

نمودار P/E

گزارش ماهانه بازار بورس و فرابورس در اردیبهشت ماه 1398

نمودار P/S

گزارش ماهانه بازار بورس و فرابورس در اردیبهشت ماه 1398

به لحاظ تاریخی در بورس اوراق بهادار تهران عموما میانگین p/e  در دامنه 3.2 تا 13.2 تجربه شده است. نوسان p/e در این دامنه عمدتا بستگی به شرایط اقتصادی هر زمان دارد. با توجه به اینکه نسبت p/e بازار انتظارات سرمایه گذاران از بازدهی آینده آن را نشان می دهد. هر چه این نسبت بالاتر، انتظار افراد نسبت به آینده بازار بهتر و هر چه این نسبت پایین تر ارزندگی پایین سهم شرکت‌های حاضر در بورس اوراق بهادار تهران را از نظر سرمایه گذاران نشان می دهد.

با مقایسه روند p/e  و p/s مشاهده می شود که هر دو تقریبا مشابه هم حرکت کرده‌اند و در زمان‌هایی که نسبت قیمت به سود بالاتر از 8 و نسبت قیمت به فروش بالاتر از 2 بوده بازار هیجانی رفتار کرده و انتظار بازگشت و اصلاح آن وجود دارد.

قابل توجه است که افزایش نسبت‌های مذکور در سال 97 تا حدودی متأثر از افزایش نرخ دلار بوده است و اصلاح آن با انتشار گزارش ها و برگزاری مجامع و بطور کلی شفاف سازی اطلاعاتی در خصوص شرکت ها و میزان سود آن ها میسر می شود. برآورد ما اصلاحی حدود30 تا 35 درصد برای نسبت‌های مذکور خواهد بود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.
برچسب‌ها