گزارش روزانه بورس کالا (پنج شنبه 8 اسفند ماه 1398)

گزارش روزانه بورس کالا (پنج شنبه 8 اسفند ماه 1398)
خلاصه اخبار

در جریان معاملات دیروز بازار گواهی سپرده کالایی، معامله گران بیش از 493 هزار گواهی سپرده کالایی را به ارزش 4.4 میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار دادند.

این در حالی است که دارایی پایه زعفران نگین طلای سرخ بیشترین سهم از حجم و ارزش معاملات روز گذشته را به خود اختصاص داد.

در معاملات روز گذشته بازار آتی بورس کالا حجم معاملات آتی زعفران نگین با سر رسید های اردیبهشت 99 و اسفند ماه 98 به رقم 93 هزار قرار داد از 114 هزار قرار داد رسید.  معامله گران این تعداد قرار داد آتی زعفران را به ارزش 84 میلیارد تومان از 119 میلیارد تومان را مورد داد و ستد قرار دادند. بیشترین آربیتراژ تا موعد سررسید در بازار آتی مربوط به زعفران نگین با سررسید تیر99 بوده که با نگهداری تا موعد سررسید می تواند از سود 23 درصدی بهره برد.

در بازار معاملات نقد زعفران شاهد افت قیمت ها در بازار هستیم. اما در بازار آتی زعفران با توجه افت شدید قیمت ها در روز های گذشته، ثبات و رشد نسبی قیمت ها در معاملات روز گذشته مشاهده شد. بیشترین افزایش قیمت در بازار آتی مربوط به قرارداد زعفران نگین با سررسید اردیبهشت ماه می باشد که رشد 3 درصدی را تجربه کرده است. افزایش قیمت ها در بازار آتی زعفران سبب افزایش درصد آربیتراژ نسبت به گواهی سپرده و نقد زعفران شده است.

در بازار گواهی سپرده پسته همچنین افت قیمت ها شاهد هستیم ولی برخلاف آن در بازار آتی پسته قیمت ها از رشد نسبی برخوردار است.

اخبار منتخب بازارهای زعفران، زیره و پسته

  • شرکت  Opera SRlایتالیا برنامه ریزی کرده برای ایجاد مزارع زعفران در ازبکستان معادل 20 میلیون دلار سرمایه گذاری نماید.
  • مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دامغان گفت: 17هکتار از اراضی این شهرستان به کشت زعفران اختصاص یافت.
  • نماینده منتخب مردم تربت حیدریه در مجلس گفت: باید نظارت ویژه ای بر صادرات زعفران داشته باشیم چرا که اختلاف قیمت بین مرکز صادراتی و داخل فاحش است.
گزارش روزانه بورس کالا (پنج شنبه 8 اسفند ماه 1398)
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.