گزارش روزانه بورس کالا (دوشنبه 19 اسفند ماه 1398)

گزارش روزانه بورس کالا (دوشنبه 19 اسفند ماه 1398)
خلاصه اخبار

در جریان معاملات شنبه بازار آتی شاهد معامله 61 هزار قرارداد به ارزش 62 میلیارد تومان بودیم. تعداد موقعیت های باز در معاملات روز گذشته 122 هزار و تعداد خریداران 989 و تعداد فروشندگان 958 می باشد.

در جریان معاملات دیروز بازار گواهی سپرده کالایی، معامله گران بیش از 610 هزار گواهی سپرده کالایی را به ارزش 4 میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار دادند. این در حالی است که دارایی پایه زعفران نگین طلای سرخ بیشترین سهم از حجم و ارزش معاملات روز گذشته را به خود اختصاص داد.

در معاملات گواهی سپرده زعفران، گواهی سپرده زعفران نگین افت قیمت ها را تجربه می نمود ولی بر خلاف آن در گواهی زعفران پوشال شاهد افزایش قیمت ها نسبت به روز معاملاتی قبل هستیم.

در معاملات روز گذشته بازار آتی بورس کالا حجم معاملات آتی زعفران نگین با سر رسید های اردیبهشت 99 و تیر 99 به رقم 59 هزار قرار داد از 61 هزار قرار داد رسید. معامله گران این تعداد قرار داد آتی زعفران را به ارزش 54 میلیارد تومان از 62 میلیارد تومان را مورد داد و ستد قرار دادند. بیشترین آربیتراژ تا موعد سررسید در بازار آتی مربوط به زعفران نگین با سررسید تیر99 بوده که با نگهداری تا موعد سررسید می تواند از سود 14 درصدی بهره برد.

در معاملات نقد زعفران شاهد افزایش قیمت ها نسبت به روز گذشته هستیم ولی بر خلاف آن در بازار گواهی سپرده و آتی زعفران  افت قیمت ها را نسبت به روز گذشته شاهد هستیم. لذا این امر سبب کاهش آربیتراژ بازار آتی زعفران  وگواهی سپرده نسبت به بازار نقد می شود.

در بازار گواهی سپرده پسته و زیره بر خلاف بازار گواهی سپرده زعفران افزایش قیمت ها را نسبت به روز معاملاتی قبل شاهد هستیم. همچنین در بازار آتی زیره و پسته معاملات متعادل همراه با افت اندک قیمت ها را شاهد هستیم که سبب شده است که آربیتراژ این دو بازار نسبت به هم کاهش یابد.

گزارش روزانه بورس کالا (دوشنبه 19 اسفند ماه 1398)
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.