گزارش روزانه بورس کالا (1 اسفند ماه 1398)

گزارش روزانه بورس کالا (1 اسفند ماه 1398)
خلاصه اخبار

در جریان معاملات دیروز بازار گواهی سپرده کالایی، معامله گران بیش از 356348 هزار گواهی سپرده کالایی را به ارزش 3.3 میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار دادند.

در جریان معاملات دیروز بازار گواهی سپرده کالایی، معامله گران بیش از 356348 هزار گواهی سپرده کالایی را به ارزش 3.3 میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار دادند. این در حالی است که دارایی پایه زعفران نگین طلای سرخ بیشترین سهم از حجم و ارزش معاملات روز گذشته را به خود اختصاص داد. ارزش معاملات نسبت به روز های گذشته اندکی کاهش یافته است.

در جریان معاملات روز گذشته بازار آتی بورس کالا  حجم معاملات آتی زعفران نگین با سر رسید های اردیبهشت 99 و اسفند 98 به رقم 33125  قرار داد از 35027 قرار داد رسید.  معامله گران این تعداد قرار داد آتی زعفران را به ارزش 33 میلیارد تومان از 43 میلیارد تومان را مورد داد و ستد قرار دادند. بیشترین آربیتراژ تا موعد سررسید در بازار آتی زعفران مربوط به زعفران نگین با سررسید اردیبهشت 99 بوده که با نگهداری تا موعد سررسید می تواند از سود 15 درصدی بهره برد.

بازار گواهی سپرده و آتی زعفران نسبت به روز های گذشته روند بهتری را تجربه نموده است که رشد نسبی قیمت دلار با توجه به صادراتی بودن این طلای سرخ بر قیمت این کالا بی تاثیر نبوده است. همچنین در بازار گواهی سپرده پسته با تحویل آبان ماه 99 شاهد افت قیمت ها نسبت به روز معاملاتی قبل هستیم که بیشترین افت مربوط به گواهی سپرده سبزدانه با کاهش 3 درصدی نسبت به روز معاملاتی قبل می باشد. لذا انتظارات به این سو پیش می رود که هرچه به اواخر سال نزدیک شویم با توجه به رسوم و رسومات اوایل فروردین ماه، تقاضا این محصول در بازار داخل را افزایش دهد.

اخبار منتخب بازار زیره، زعفران و پسته

  1. قرار داد آتی پسته تحویل خرداد ماه 1399  از دوشنبه مورخ 5 اسفند ماه 98 راه اندازی شده و تا تاریخ 25 خرداد 1399 قابل معامله خواهد بود.
  2. قرار داد آتی زیره سبز تحویل خرداد ماه 99 از روز شنبه 3 اسفند ماه 98 راه اندازی شده و تا تاریخ 18 خرداد ماه 1399 قابل معامله خواهد بود
  3. فرایند تحویل قرار داد آتی زعفران پوشال تحویل اسفند ماه 98 در روز سه شنبه مورخه 13 اسفند ماه  و از طریق گواهی سپرده مطابق ضوابط انجام خواهد پذیرفت.
  4. فرایند تحویل قرار داد آتی زعفران نگین تحویل اسفند ماه 98 در روز دوشنبه مورخه 13 اسفند ماه  و از طریق گواهی سپرده مطابق ضوابط انجام خواهد پذیرفت.
  5. معاون وزیر جهاد گفت: در حال حاضر بیش از 32 درصد از مطالبات زعفران کاران در استان ها پرداخت شده و با رایزنی ها که با بانک ها داشتیم، تا ده روز آینده این میزان به 40 درصد خواهد رسید.
  6. عضو شورای ملی زعفران از افزایش قیمت هر کیلوگرم زعفران ایرانی در بازار های جهانی به بالای یک هزار دلار خبر داد. همچنین وی میزان صادرات در ده ماهه سال گذشته را بیش از 100 تن اعلام کرد.
گزارش روزانه بورس کالا (1 اسفند ماه 1398)
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.