گزارش روزانه بازار بورس مورخ 1398/02/28

گزارش روزانه بازار بورس مورخ 1398/02/28
خلاصه اخبار

امروز شنبه 28 اردیبهشت ماه 1398 شاخص کل بورس با رشد 0.8 درصدی همراه بود و در نهایت به عدد 212,750 واحد رسید.

در این میان شاخص کل هم وزن توانست با رشد دو برابری نسبت به شاخص کل و با افزایش 2.2 درصدی نسبت به روز معاملاتی گذشته، مسیر خود را از شاخص کل جدا نموده و با شیب بیشتری به روند صعودی خود ادامه دهد.

گزارش روزانه بازار بورس مورخ 1398/02/28
گزارش روزانه بازار بورس مورخ 1398/02/28

عرضه اولیه تاصیکو نیز بعد از افت 5 درصدی که آخرین روز هفته گذشته تجربه کرده بود، امروز در ابتدا با تقاضای خوبی مواجه بود ولی به مرور زمان تا پایان بازار با عرضه های بیشتری مواجه شد و در نهایت توانست با یک درصد منفی نسبت به قیمت پایانی هفته پیش معاملات خود را به پایان برساند.

ترین های صنعت به لحاظ ارزش معاملات

امروز گروه فلزات اساسی بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داده بود که این اتفاق بیشتر برای دو نماد فلوله و ذوب رخ داد که تقریبا نیمی از کل معاملات گروه فلزات اساسی را به خود اختصاص دادند.

گروه خودرویی با لیدری نماد خودرو امروز دومین صنعت از لحاظ ارزش معاملات بود که طبق روند روزهای گذشته همچنان جزو گروه های پر معامله بوده و به لحاظ ارزش معاملات جایگاه خود را حفظ نموده است. بعد از آن نیز گروه بانکی به نسبت سایر صنایع به لحاظ ارزش معاملاتی در جایگاه بالایی قرار داشت.

گزارش روزانه بازار بورس مورخ 1398/02/28
گزارش روزانه بازار بورس مورخ 1398/02/28

نماد فلوله امروز در سقف قیمتی با ارزش حدود 57 میلیارد تومان یکی از نمادهای بسیار مورد توجه اهالی بازار بود و پس از آن نماد بترانس با حدود معاملاتی 54 میلیارد تومان دومین نماد به لحاظ ارزش معاملات بود.

نمودار جریان نقدینگی حقیقی ها در صنایع مختلف بازار

امروز گروه فلزات اساسی با بیشترین ورود نقدینگی از طرف حقیقی ها بیشترین حجم ورودی را داشت که این حجم زیاد بیشتر مربوط به دو نماد ذوب و فلوله بود. از سوی دیگر گروه دستگاه های برقی هم علت افزایش حجم نقدینگی از طرف حقیقی ها بخاطر نماد بترانس بوده است. در این میان گروه دارویی هم که همچنان به روند صعودی خود ادامه می دهد.

گزارش روزانه بازار بورس مورخ 1398/02/28

اخبار و شنیده ها از بازار بورس

آنالیز بازدهی بازارها در هفته اخیر

در هفته‌ای که گذشت بازارهای طلا، سکه، بورس و دلار با بازدهی‌های منفی مواجه شدند، در بین بازارها در حالی که شاخص کل بورس تهران با 0.15 درصد افت، کمترین بازدهی منفی را داشت، دلار با 4.5 درصد کاهش قیمت، بیشترین افت قیمت را نسبت به دیگر بازارها تجربه کرد.

طی سه هفته اول اردیبهشت ماه بازارهای طلا، سکه، دلار و بورس در رقابت برای کسب جایگاه پربازده‌ترین بازار هفتگی بودند، اما در هفته چهارم بازی برگشت و این بازارها در این تقلا بودند که کمترین بازدهی منفی را ثبت کنند.

طلا و دلار، متضرر ترین های هفته چهارم اردیبهشت 1398

در هفته اخیر دلار با بازدهی منفی ۴٫۵ درصدی، بیشترین افت قیمت را هم نسبت به دیگر بازارها و هم نسبت به سه هفته ابتدایی اردیبهشت ماه را به ثبت رساند، این در حالی است که این شاخص ارزی در هفته سوم پربازده‌ترین بازار هفته شد و جلوتر از دیگر بازارها ایستاد.

هر دلار در پایان هفته سوم اردیهشت ماه سال جاری روی قیمت ۱۵ هزار و ۳۵۰ تومان معامله شد، اما این بازار از ابتدای هفته چهارم با افت مواجه شد و در روز پنج‌شنبه ۲۶ اردیبهشت ماه تا نرخ ۱۴ هزار و ۴۶۷ تومان پایین آمد و افت ۴٫۵ درصدی را رقم زد.

دو بازار طلا و سکه نیز در هفته چهارم اردیبهشت ماه امسال بازدهی‌های نزدیک به بازدهی دلار داشتند و فقط چند دهم درصد اختلاف داشتند.

طلا که در هفته سوم رده دوم بازارهای پربازده را داشت، در هفته چهارم برعکس شد و در رده دوم کم‌بازده‌ترین بازار بعد از دلار قرار گرفت.

بر اساس داده‌های اقتباس شده از شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز هر گرم طلای ۱۸ عیار در پایان روز ۱۹ اردیبهشت ماه امسال معادل ۴۷۲ هزار و ۱۰۰ تومان قیمت داشت، که با شروع هفته چهارم با افت قیمتی که متحمل شد تا رقم ۴۵۱ هزار و ۸۰۰ تومان پایین آمد، این بازار در هفته چهارم بازدهی منفی ۴٫۲ درصدی داشت.

در هفته چهارم اردیبهشت ماه امسال همانند هفته سوم سکه امامی در رده سوم بازدهی قرار گرفت، اما این بار سکه در کسب مقام، در  رده سوم کم‌بازده‌ترن بازارها قرار گیرد .

سکه در هفته سوم اردیبهشت ماه با رشد هفتگی ۲٫۷ درصدی، بعد از دلار و طلا که به ترتیب رشد ۷٫۷ و ۳٫۹ درصدی را کسب کرده بودند، در رده سوم بازدهی هفتگی بازارها قرار گرفت؛ در هفته چهارم نیز سکه در رتبه سوم بازار قرار گرفت اما با اختلاف کمتری نسبت به طلا و دلار در رده سوم کم‌بازده‌ترین بازارها جای گرفت.

قیمت هر عدد سکه امامی در پایان روز ۱۹ اردیبهشت ماه امسال معادل پنج میلیون و ۱۶۰ هزار تومان بود، اما این فلز گران‌بها در پایان هفته چهارم با ۴٫۱ درصد کاهش قیمت معادل ۲۱۶ هزار تومان تا رقم چهار میلیون و ۹۴۴ تومان پایین آمد.

بورس در هفته چهارم با وجود این که افت و خیر‌های بسیاری را تجربه کرد اما مانند دیگر بازارها بازدهی منفی زیادی نداشت و معادل ۰٫۱۵ درصد افت را نسبت به هفته سوم به ثبت کرد.

شاخص کل بورس با کاهش ۳۲۷ هزار واحدی در روز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه، نسبت به چهارشنبه هفته گذشته ( ۱۸ اردیبهشت ماه ) تا سطح ۲۱۱ هزار و ۱۷ واحدی افت کرد.

گزارش روزانه بازار بورس مورخ 1398/02/28
بازارهای مالی هفته چهارم اردیبهشت ماه امسال را با بازدهی منفی تمام کردند

شاخص کل در پایان کار بورس در روز چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه، روی سطح ۲۱۱ هزار و ۳۴۴ واحدی قرار داشت. قیمت‌های ذکر شده در این گزارش، مربوط به وضعیت بازارها تا ساعت ۱۷ روز پنج‌شنبه ۲۶ اردیبهشت ماه است.

عقب‌نشینی ترامپ از سیاست فشار حداکثری بر ایران

روزنامه نیویورک تایمز درگزارشی مدعی شد که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در حال عقب‌نشینی از راهبرد فشار حداکثری بر ایران است. او تصمیم گرفته است تا مسیر کمپین فشار بر ایران را به سوی راه‌های دیپلماتیک با هدف از بین بردن تنش میان دو کشور سوق دهد.
از سوی دیگر مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه با سلطان قابوس، پادشاه عمان تماسی برقرار کرده و درباره تهدیدهای اخیر از سوی ایران گفت‌وگو کرده است. نیویورک‌تایمز در ادامه به نقش میانجی‌گرانه عمان برای آغاز مذاکرات میان دو کشور در سال 2013 اشاره کرده است.

آخرین اخبار از مجوز برای افزایش سرمایه با تجدید ارزیابی جدید

شورای هماهنگی اقتصادی کشور اعلام کرد شرکت‌هایی که دارای شرایط بند «ز» تبصره 10 قانون بودجه سال 97 باشند می‌توانند با تجدید ارزیابی، سرمایه خود را افزایش ‏دهند.‏

به گزارش بورس نیوز، با تصویب شورای هماهنگی اقتصادی شرکت‌های حائز شرایط بند «ز» تبصره ۱۰قانون بودجه سال ۹۷، می‌توانند تا پایان سال ۹۸ با تجدید ارزیابی دارایی خود، سرمایه‌شان را افزایش دهند و از معافیت مالیاتی مربوط برخوردار گردند.

گفتنی است تمامی مجموعه‌هایی که بر اساس صورت‌های مالی سال 96 مشمول ماده 141 هستند و با تجدید ارزیابی جدید از شمول این بند خارج می‌شوند، می‌توانند تا پایان سال جاری با تجدید ارزیابی جدید، سرمایه خود را افزایش دهند.

برچسب‌ها