گزارش روزانه بازار بورس مورخ 1398/02/18

گزارش روزانه بازار بورس مورخ 1398/02/18
خلاصه اخبار

امروز چهارشنبه 18 اردیبهشت 1398 شاخص کل بورس با اخبار سیاسی مثبتی که درج شد توانست با 1.5 درصد رشد نسبت به دیروز جهش بیش از 3100 واحدی داشته و در تراز 211,344 واحدی قرار گیرد.

این رشد بازار بیشتر مدیون نمادهای بزرگ بورس همچون فولاد، فملی ، کچاد و کگل بود و شاخص کل فرابورس نیز با رشد 35 واحدی به رقم 2.605 واحد رسانده است و نسبت به دیروز امیدواری بیشتری در دل سهامداران ایجاد کرد.

گزارش روزانه بازار بورس مورخ 1398/02/18

با نگاهی اجمالی به خلاصه بازارهای بورس و فرابورس مشاهده می شود ارزش معاملات امروز نزدیک به 2100 میلیارد تومان بوده که نسبت به دیروز افزایش قابل قبولی داشته و بار دیگر خود را به بالای 2 هزار میلیارد رسانده است. با بررسی دقیق تر متوجه خواهیم شد که در کنار رشد 1.5 درصدی شاخص بورس، شاخص کل هم وزن نیز با رشد 0.17 درصدی همراه بود که نشان دهنده این است بازار متعادلی در اکثر نمادهای بازار شاهد بودیم و به طور کلی بازار سرمایه امروز نسبت به دیروز وضعیت بهتری را تجربه کرد.

گزارش روزانه بازار بورس مورخ 1398/02/18

عرضه اولیه تاصیکو که در چند روز گذشته به جهت جلوگیری از اختلال در هسته معاملات بعد از پایان ساعت معاملات خرید و فروش میشد امروز در ساعات اولیه بازار به صورت متعادل شروع شد و در انتها با صف خرید سنگین بسته شد و یکی از پر معامله ترین و پرحجم ترین نمادهای بازار بورس ایران بود نمادهای بانکی و خودرویی امروز بیشترین ارزش و حجم معاملات را به خود اختصاص دادند و در این میان نماد وانصار به صورت بلوکی نزدیک یک میلیارد سهم جا به جا شد.

گزارش روزانه بازار بورس مورخ 1398/02/18

ترین های صنعت به لحاظ ارزش معاملات

دیروز که شاخص کل با افت بیش از 7هزار واحدی را تجربه کرده بود ارزش معاملات گروه خودرو که از پیشتازان بازار بود به رده ششم نزول کرد ولی امروز با بیشترین ارزش معاملات دوباره در صدر جدول  بیشترین ارزش معاملات قرار گرفت و پس از آن گروه کانه های فلزی و شیمیایی  به ترتیب دومین و سومین به لحاظ ارزش معاملات در معاملات امروز شناسایی شدند.

گزارش روزانه بازار بورس مورخ 1398/02/18

با مقایسه میزان ورودی پول افراد حقیقی در گزارش دیروز با نمودار ذیل متوجه خواهیم شد که در طی دو روز گذشته بیشترین پول حقیقی به صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) وارد شده است و بعد از آن نمادهای مواد غذایی و انبوه سازی بیشترین ورود پول را داشتند.

گزارش روزانه بازار بورس مورخ 1398/02/18

اخبار و شنیده ها از بازار بورس

زمان آغاز اختیار معامله خرید و فروش بر روی سهام بانک ملت

مدیریت ابزارهای نوین مالی بورس تهران اعلام کرد: دوره معاملاتی قراردادهای اختیار معامله خرید و فروش بر روی سهام بانک ملت در سررسیدهای آبان و بهمن ۹۸ از یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه در بازار مشتقه بورس تهران آغاز می شود.

معاملات مربوط به این قراردادها تنها به صورت برخط بوده و صرفاً از طریق کارگزارانی که مجوز معاملات برخط در این بازار را دارا باشند، قابل انجام است. همچنین با توجه به راه اندازی سامانه مدیریت ریسک و امکان محاسبات وجوه تضمین براساس ضوابط وجه تضمین قرارداد اختیار معامله در بورس تهران و فرابورس، اتخاذ موقعیت باز فروش در قراردادهای اختیارمعامله به شرط کفایت وجوه تضمین، برای تمامی فعالان بازار سرمایه امکان پذیر است.

نامه اقدام متقابل ایران به سفرای ۱+۴

به نقل از ایسنا، نامه حسن روحانی به سران پنج کشور انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه،چهارشنبه در اختیار سفیران این کشورها در تهران قرار می‌گیرد.

همچنین در نامه‌ای دیگر از سوی وزیر امور خارجه، جزئیات فنی تصمیم ایران برای کاهش تعهدات هسته‌ای به فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام خواهد شد.

ایران در قالب برجام و NPT عمل خواهد کرد

حشمت‌اله فلاحت‌پیشه درباره پاسخ های احتمالی ایران به خروج آمریکا از برجام به ایسنا گفت‌: ایران سیاست تقابلی را پیش رو می‌گیرد. قطعا از این سیاست همه قوای نظام و جریانات سیاسی حمایت خواهند کرد. اصل این است که در قالب برجام و NPT عمل خواهیم کرد.

وی افزود: برجام دارای پیش‌بینی‌هایی است که اگر طرفین به تعهدات عمل نکنند چه اتفاقی رخ می‌دهد. آخرین اتفاق این بود که آمریکایی‌ها بعد از بازگشت تحریم ها نقشه دوم را پیاده سازی کردند. این نقشه با هدف محرومیت صنعت هسته‌ای ایران پیاده سازی شد تا از این چرخه بهره لازم را ببرند. نتیجه‌ این است که از دل برجام باید دو موضوع را دنبال کنیم.

قسمت اول این است که ایران سازوکارهای داخلی را برای تامین سوخت مورد نیاز طی می‌کند چون پیش‌بینی‌ها این است که آمریکایی‌ها در آینده می‌خواهند مشکلاتی در زمینه سوخت هسته ای و تبادلات هسته ای ایجاد کنند. در این رابطه فلاحت پیشه گفت:

ایران باید وارد مذاکرات جدی با آژانس بین‌المللی انرژی هسته ای و اعضای برجام شود تا سوخت مورد نیاز را در سطوح مختلف در داخل تولید کنیم.یک‌سری تعهدات مازاد بر NPT را اجرا کردیم که ماحصل آن نبود بلکه مربوط به برجام بود. پس اکنون دلیلی ندارد که ایران در شرایط فعلی به این تعهدات پایبند بماند. بهتر است تعدیل در این تعهدات نیز شکل بگیرد. منتها اتفاقی که رخ می‌دهد این است که خروج از برجام و NPT صورت نخواهد گرفت و از ظرفیت‌های برجام و NPT برای مقابله با یک جانبه گرایی آمریکا استفاده می‌کنیم.

برچسب‌ها