گزارشی جامع از میزان مشارکت در عرضه اولیه های سال 1397 و 1398 بازار بورس

گزارشی جامع از میزان مشارکت در عرضه اولیه های سال 1397 و 1398 بازار بورس
خلاصه اخبار

بررسی آمار عرضه های اولیه امسال و سال گذشته نشان می دهد که میزان مشارکت در آخرین عرضه اولیه امسال نسبت به اولین عرضه اولیه سال گذشته 745% رشد داشته است.

همان طور که می دانید عرضه اولیه سهام (IPO) به روشی گفته می شود که در آن شرکت های سهامی عام برای اولین بار سهام خود را در بازار سرمایه عرضه می کنند. تجربه نشان داده که عرضه های اولیه همواره با سود همراه هستند. به همین دلیل افراد بسیاری تمایل دارند تا در عرضه های اولیه شرکت کنند. در جدول زیر می توانید لیست عرضه اولیه های سال 97 و 98 را مشاهده کنید:

گزارشی جامع از میزان مشارکت در عرضه اولیه های سال 1397 و 1398 بازار بورس

همان طور که در جدول مشخص است در سال 97 مجموعا شاهد 21 عرضه اولیه در بازار بورس و فرابورس بوده ایم که بسیاری از آن ها در نیمه دوم و ماه های پایانی سال عرضه شده اند. سازمان بورس در تلاش است تا عرضه های اولیه سال جاری با فواصل منظم تری عرضه شوند و تا حد امکان شرکت های بیشتری به بورس وارد شوند. به طور میانگین از ابتدای امسال هر دو هفته یک بار شاهد یک عرضه اولیه در بازار بوده ایم.

نمادهای بسیار زیادی همچون وآوا، کویر، شصدف و دتوزیع در صف انتظار هستند تا سازمان بورس با عرضه اولیه آن ها موافقت نماید. پیش بینی می شود با توجه به ترافیک ایجاد شده تا پایان سال 98 شاهد عرضه های اولیه بیشتری باشیم. در مقاله ای به طور مجزا به نماد های در صف انتظار عرضه اولیه خواهیم پرداخت.

سود قطعی و بدون ریسک عرضه های اولیه از یک سو و حمایت سازمان در خصوص جذب نقدینگی از این طریق باعث شده که افراد بسیاری برای دریافت کد بورسی به سمت کارگزاری ها سرازیر شوند. به طوری که آمارها نشان می دهد میزان مشارکت در عرضه های اولیه در شش ماه نخست امسال نسب به مدت مشابه در سال گذشته به طور میانگین 3.5 برابر شده است. در نمودار زیر می توانید میزان مشارکت در عرضه های اولیه سال 97 و 98 را مشاهده کنید:

گزارشی جامع از میزان مشارکت در عرضه اولیه های سال 1397 و 1398 بازار بورس

در چند عرضه اولیه اخیر نیز شاهد رکورد شکنی های پی در پی در میزان مشارکت بوده ایم. به طوری که در عرضه اولیه بجهرم 818 هزار نفر مشارکت داشتند. با توجه به نمودار و پیش بینی های صورت گرفته به نظر می رسد تا قبل از زمستان سال جاری شاهد مشارکت میلیونی در عرضه اولیه ها باشیم.

برای اطلاع از عرضه اولیه های جدید، آخرین نسخه اپلیکیشن سیگنال را دانلود و با مراجعه به بخش اخبار عرضه اولیه، نوتیفیکیشن مربوط به آن را فعال کنید.
برچسب‌ها