گزارش تسنیم| جنگ تجاری با چین ترامپ را بازنده انتخابات 2020 می‌کند؟

گزارش تسنیم| جنگ تجاری با چین ترامپ را بازنده انتخابات 2020 می‌کند؟
خلاصه اخبار

دونالد ترامپ به بهانه عمل به وعده‌های انتخاباتی‌اش با کشوری سرشاخ شده که می‌تواند نتیجه ان شکست در دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری امریکا باشد.

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم ، چین و آمریکا در سالهای اخیر هرچند شرکای تجاری بزرگی برای یکدیگر به شمار رفته‌اند اما در عین حال رقابتی سخت بین این دو غول اقتصادی در جریان بوده است. این رقابت بعد از روی کار آمدن دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری آمریکا شکل تازه و علنی به خود گرفته تا جایی که میلیاردر آمریکایی به صورت علنی به پکن اعلام آغاز جنگ اقتصادی کرده است.

دونالد ترامپ در شعارهای انتخاباتی خود از کسری تجاری بالا بین دو کشور انتقاد کرده بود و وعده داده بود با سیاستهای خود اوضاع را به نفع کارگران آمریکایی تغییر خواهد داد. نکته جالب اینجاست که باوجود اقدامات اخیر ترامپ که رسانه‌ها نیز به آن پرداخته‌اند نگاهی به آمار سال 2015 نشان می‌دهد کسری تجاری بین دو کشور در بخش کالا و خدمات 334 میلیارد دلار بود و در عین شگفتی این آمار در سال 2018 و پس از شعارهای ترامپ به 381 میلیارد دلار افزایش یافته است.

ترامپ در انتخابات 2015 هوشمندانه کارگران صنعتی را در قلب کمپین انتخاباتی خود قرار داد و با وعده افزایش شغل برای آمریکایی‌ها توانست آراء بسیاری را به سمت خود جلب کند اما درحال حاضر ترامپ و کارکنانش بیش از آمار مربوط به تولید شغل بر نمودارهای بازار بورس اشاره می‌کنند.

از سوی دیگر ترامپ با انتقاد از واردات محصولات کشاورزی چینی به این کشور وعده احیاء این بخش را به آمریکایی‌ها داد. شاید مهمترین قسمت تجارت با چین برای رئیس‌جمهوری آمریکا “فروش محصولات کشاورزان آمریکایی” بوده باشد اما بهترین دستاوردی که صادرات بخش کشاورزی به چین داشته را شاید بتوان افزایش 40 میلیارد دلاری صادرات آمریکا دانست که به سختی می‌تواند کسری تجاری آمریکا را پوشش دهد.  با این تفاسیر آیا کشاورزان میهن پرست آمریکایی در میشیگان و پنسیلوانیا بار دیگر حاضر به رای دادن به ترامپ هستند؟ در انتخابات سال 2016 حضور گسترده مسیحیان پروتستان پای صندوقهای رای باعث پیروزی لحظه آخری ترامپ بر هیلاری کلینتون شد. هرچند نمی‌توان انتظار داشت این افراد در انتخابات آتی در تغییری ناگهانی دموکرات شوند اما  درصورت عدم حضور 10 درصد از این افراد در انتخابات، اوضاع برای دونالد ترامپ می‌تواند سخت و نفس‌گیر شود.

موضوع دیگری که به یکی از اولویتهای سیاست خارجی ترامپ تبدیل شده خلع سلاح کره شمالی است و نقش چین در این بین را به هیچ عنوان نمی‌توان نادیده گرفت. رئیس جمهور کنونی آمریکا تاکنون سه مرتبه با رهبر کره شمالی دیدار کرده که باوجود ادعاهایش مبنی بر توافق با کره شمالی هنوز به نتیجه ملموسی دست نیافته است. بسیاری از کارشناسان معتقدند حمایت چین از کره شمالی به عنوان اصلی ترین متحد پیونگ یانگ و کمکهای پکن به این کشور در زمان تحریم‌ها یکی از مهمترین دلایل مقاومت کره شمالی در برابر آمریکا بوده است. حال تصور کنید جنگ تجاری آمریکا و چین شکل جدی‌تری به خود گرفته و پکن تصمیم به استفاده از گزینه‌ای به نام کره شمالی برای عدم موفقیت رئیس‌جمهوری آمریکا بگیرد. عدم توافق هسته‌ای با کره شمالی معادل عمل نکردن به وعده‌های انتخاباتی ترامپ به شمار خواهد رفت و این به معنای تهدیدی برای ترامپ و انتخابات ریاست جمهوری در 2020 است.

ادامه یا پایان جنگ تجاری بین آمریکا و چین تا پیش از انتخابات 2020 موضوعی است که به دغدغه بسیاری از کارشناسان تبدیل شده است. استیو بنون، استراتژیست ارشد سابق کاخ سفید در مصاحبه‌ای گفت که به نظر او توافق بین این دو کشور تا 2020 بعید به نظر می‌رسد. البته به نظر او ترامپ می‌تواند از این تاخیر تا آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به سود خود استفاده کرده و خود را به عنوان تنها فردی معرفی کند که توانایی حل مشکل چین را دارد. به نظر چینی‌ها در حل این معما نقش مهمی دارند و شاید همانطور که طبق ادعاهای مطرح روس‌ها یکی از عوامل اصلی در روی کار آمدن ترامپ هستند، چینی‌ها نیز بتوانند در کنار رفتن رئیس‌جمهوری فعلی آمریکا نقشی کلیدی ایفا کنند.