گزارش تحلیلی بازار بورس در هفته منتهی به 1398/01/29

گزارش تحلیلی بازار بورس در هفته منتهی به 1398/01/29
خلاصه اخبار

در این مطلب با سیگنال همراه شوید تا مهمترین رویدادهای بازار بورس و فرابورس را در هفته منتهی به 1398/01/29 مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم.

به گزارش سیگنال، در پایان معاملات هفته منتهی به 30 فروردین ماه 1398 شاخص کل با شکستن سقف تاریخی خود به رکورد 199.911 واحد رسید و شاخص کل هم وزن نیز به عدد 39.462 واحد دست یافت. گفتنی است در این بازه زمانی تعداد 37.498 میلیون اوراق بهادار در بیش از 1,600,329 عدد معامله بین خریداران و فروشندگان جا به جا شده است.

بورس هفته منتهی به 23 فروردین هفته منتهی به 30 فروردین درصد تغییر
شاخص کل193.978199.911 3%+
شاخص کل – هم وزن 38.177 39.462 3.3%+
ارزش کل معاملات سهام (میلیارد ریال) 34.246 69.573 103%+
حجم سهام معامله شده (میلیون ورقه) 12.192 37.498 207%+
فرابورس هفته منتهی به 23 فروردین هفته منتهی به 30 فروردین درصد تغییر
شاخص کل2.472.42
ارزش کل معاملات سهام (میلیارد ریال)23.32630.930 32%+
حجم سهام معامله شده (میلیون ورقه)5.6087.107 26%+

مرور اخبار مهم و موثر در بازار سرمایه

تشکیل سامانه متشکل ارزی

گزارش تحلیلی بازار بورس در هفته منتهی به 1398/01/29

با توجه به جلسات شورای پول و اعتبار در بهمن ماه 97 مبنی بر تصویب مقررات حاکم بر بازار متشکل ارزی در روز 31 فروردین اولین جلسه هیات مدیره تشکیل و مدیرعامل بازار متشکل ارزی انتخاب گردید.

درحالی‌که در سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی (نیما) حوالجات ارزی بین صادرکنندگان و واردکنندگان داد و ستد می‌شود؛ در این بازار، بانک‌ها و صرافی‌ها می‌توانند، اسکناس ارز را به‌صورت مکانیزه و در یک بازار متشکل، معامله کنند.

در گام اول هدف آن است که معاملات بزرگ اسکناس در این بازار انجام شود. ازآنجایی‌که این بازار متشکل و آنلاین خواهد بود، کشف قیمت با کنش همه فعالان بازار انجام شده و آنان می‌توانند به راحتی معاملات انجام‌شده را رصد کنند. این شفاف‌سازی مهم‌ترین دستاورد تشکیل این بازار است، به‌خصوص زمانی که دریابیم قرار بر این است تا بانک مرکزی نیز مداخلات اسکناسی خود را از این طریق در بازار انجام دهد.

این اتفاق میتواند موجب تثبیت نرخ ارز و در کوتاه مدت موجب تک نرخی شدن ارز شود که برای بازار سرمایه یه اتفاق خوب و به امنیت و کاهش نوسانات دلار کمک شایانی کند لذا این اتفاق مثبت از طرف بانک مرکزی سیگنال مثبتی به بهبود شرایط ارزی کشور را به تحلیلگران و تصمیم گیرندگان مالی میدهد که در بازار سرمایه با ریسک کمتری وارد شوند و چشم انداز مثبت تری نسبت به نوسانات دلار داشته باشند؛ لذا در هفته منتهی به 30 فروردین همان طور که از اواخر اسفند رشد شاخص شروع شده بود به رشد خود ادامه داد و توانست سقف قبلی خود را با قدرت بشکند. لازم به ذکر است یکی از دلایل عمده این استقبال از بازار سرمایه خبر تشکیل سامانه متشکل ارزی و اقدامات مهم در تسریع امور اجرایی در روزهای گذشته و تصویب قوانین اجرایی توسط هیئت رئیسه میباشد.

دو نرخی شدن قیمت بنزین

گزارش تحلیلی بازار بورس در هفته منتهی به 1398/01/29

در شرایطی که به نظر می‌رسد نرخ بنزین سهمیه نزدیک به نرخ‌ فعلی باقی خواهد ماند، کارشناسان عقیده دارند می‌توان نرخ بنزین آزاد را به نرخ فوب خلیج فارس نزدیک کرد. در این صورت ضمن پیشگیری از قاچاق این کالا که پس از نوسانات ارزی کشور رو به افزایش گذاشت، زمینه‌های تعیین نرخ سوخت بر اساس قیمت‌های جهانی و حذف کامل یارانه سوخت نیز فراهم می‌شود.  بر اساس اطلاعات موجود، در حال حاضر هر لیتر بنزین در فوب خلیج فارس ۵۵ سنت در لیتر قیمت دارد. با در نظر گرفتن نرخ دلار آزاد، هر لیتر بنزین در ایران می‌تواند بیش از هفت هزار تومان در لیتر قیمت داشته باشد. مابه‌التفاوت این قیمت با قیمت فعلی، از طریق پرداخت یارانه انرژی از سمت دولت پر می‌شود.

در صورت تصویب شدن و افزایش نرخ بنزین میتواند موج جدیدی از تورم را در جامعه و افزایش بهای تمام شده بر روی کالاهی مصرفی و صادراتی ایجاد کند لذا این این خبر قابلیت ایجاد موجی جدید در افزایش قیمت سهام صنعت پالایشگاهی کشور و در ادامه موجب رشد شاخص کل شود

وضعیت بازارهای جهانی و رشد قیمت نفت

گزارش تحلیلی بازار بورس در هفته منتهی به 1398/01/29

قیمت انس طلای جهانی از ابتدای سال 2019 به کمترین سطح خود رسیده است به طوری که بازار جهانی طلا طی یک هفته گذشته به طور متوسط ۱۶ دلار کاهش قیمت را به ثبت رساند که فارغ از نوسانات ارزی که در بازار طلا و سکه ایران تأثیرگذار است هر گرم طلای خام ۱۸ عیار طی یک هفته با کاهش ۶۲۰۰ تومانی مواجه شد و در پایان روز گذشته ارزش طلای خام به قیمت ۴۲۸ هزار تومان رسید.

از جمله مهم‌ترین عواملی که می‌تواند بر قیمت فلزات تاثیر بگذارد، سیاست‌های زیست‌محیطی چین، مذاکرات واشنگتن و پکن در مورد جنگ تجاری و اقدامات مقابله‌جویانه چین در برابر تعرفه‌های آمریکاست.

کاهش قیمت فلزات جهانی از جمله مس و روی در هفته گذشته نشان از افزایش عرضه و گزارشات مثبت از ذخایر این دو فلز پر کاربرد در صنعت را میدهد و در کنار آن افزایش دو دلاری قیمت آلومینیوم نشان از اقبال صنایع بزرگ به این فلز گران بها میباشد

قیمت جهانی نفت با رشد اندکی در هفته گذشته در قیمت بین 71 تا 72 دلار در نوسان بود ولی اخبار کاهش صادرات نفت عربستان و کاهش انبارهای نفت امریکا نشان از کاهش عرضه را میدهد

حجم و ارزش معاملات در صنایع برتر بورس

در هفته گذشته بیشترین ارزش معاملات مربوط به گروه فلزات اساسی در بازار بورس و فرابورس بوده است و پس از آن گروه شیمیایی و گروه انبوه سازی بیشترین معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس را به خود اختصاص داده اند.

برچسب‌ها