گزارش بانک جهانی؛ آسمان تاریک اقتصاد جهان

گزارش بانک جهانی؛ آسمان تاریک اقتصاد جهان
خلاصه اخبار

در ژانویه سال ۲۰۱۹ بانک جهانی آخرین گزارش خود از چشم‌انداز اقتصاد جهانی را با عنوان «آسمان تاریک اقتصاد جهان» منتشر کرده است.

گزارش بانک جهانی؛ آسمان تاریک اقتصاد جهان


گزارش بانک جهانی ، این بانک رقم پیش‌ بینی شده رشد تولید ناخالص داخلی دنیا را ۰.۱ درصد کاهش داده و با اعلام پیش‌ بینی رشد ۲.۹ درصدی تولید ناخالص داخلی برای سال ۲۰۱۹ در مورد خطرات کاهشی و همین‌ طور بحران مالی جدید هشدار داده است.

? این چشم‌ انداز رو به افت و مخاطرات تنزل قیمت منجر به مواجهه سیاست‌ گذاران در سرتاسر جهان با چالش‌های جدید شده است.

? باید به ‌دقت عمل شود تا از تغییرات در سیاست‌های مبادله‌ ای و مهاجرتی که می‌تواند هم در مقیاس محلی و هم برون‌ مرزی روی دورنمای رشد بلند مدت تأثیرگذار باشد، پرهیز شود. یک تعهد نو و جدید به سیستم مبادلات بین‌الملل بر پایه قوانین و مقررات می‌تواند به تقویت اعتماد، سرمایه‌ گذاری و مبادله کمک کند.

? سیاست‌ گذاران در اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه باید خود را برای مقابله با مشکلات بی‌ثباتی بازارهای مالی تقویت کنند (درحالی‌که معیارهایی را برای عبور از دوره کنونی تورم پایدار تاریخی در نظر می‌گیرند). این ارجحیت نیاز به یک تعهد قابل‌اعتماد به پایداری قیمت از طرف بانک مرکزی و همچنین تلاش‌های قانون‌ گذاران و مقامات دولتی دارد تا آسیب‌ پذیری‌های موجود در بخش مالی کاهش یابد.

? موضوع حیاتی دیگر، در بحبوحه افت مورد نظر (پیش‌بینی شده) در رشد بالقوه، اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه با چالش تضمین بهبود پایدار در استانداردهای زندگی مواجه هستند. این مطلب نیاز به سرمایه‌ گذاری‌ در سرمایه انسانی و توسعه مهارت‌ها دارد تا بهره‌وری افزایش پیدا کرده و بیشترین کمک و استفاده از تغییرات فناوری حصول شود. در محیط کنونی با منابع مالی محدود، اهمیت این سرمایه‌گذاری‌ها، نیاز به اولویت‌ بندی مؤثر دخل‌ و خرج‌های عمومی و افزایش بازده بخش عمومی را بارز می‌سازد.

? علاوه بر این، تسهیل گسترش کسب‌ و کارهای کوچک و متوسط، از طریق بهبود دسترسی آن‌ها به بازارهای سرمایه‌ بین‌المللی نیز به بهره‌وری بیشتر منجر می‌شود و رشد و به‌ تبع آن سرمایه‌ گذاری را افزایش می‌دهد.

? سیاست‌هایی که به بهبود خروجی‌ها در این مناطق کمک می‌کنند نیز به‌ منظور حل این چالش‌ها به همراه کنار گذاشتن تشریفات به‌کاربرده می‌شوند و درنتیجه پایه و بنیان رشد تولید و ثمربخشی آینده را مستحکم می‌سازند.

منبع: ناظر اقتصاد