گروه هفت در خصوص «ریسک‌های جدی» لیبرا و سایر ارزهای دیجیتال هشدار داد

گروه هفت در خصوص «ریسک‌های جدی» لیبرا و سایر ارزهای دیجیتال هشدار داد
خلاصه اخبار

گروه هفت، متشکل از وزیران اقتصاد هفت کشور صنعتی، معتقد است که رمزارزها می‌توانند اقتصاد جهانی را بی ثبات کنند.

به گفته‌ کارگروهی متشکل از اقتصادهای برتر غربی و ژاپن، رمزارزهایی از جمله لیبرا می‌بایست تحت نظارت شدید قرار گیرند، در غیر این صورت، اقتصاد جهانی را بی ثبات می‌کنند.

روز پنج‌شنبه گروهی به رهبری بنوا کور، یکی از اعضای بانک مرکزی اروپا، گزارشی را منتشر کرد مبنی بر اینکه ریسک استفاده از نوآوری‌های مالی در فرایندهای پولشویی و تامین مالی تروریسم وجود دارد.   

 بر طبق این گزارش :« نوآوری‌های مالی سبب افزایش ریسک‌های جدی در اولویت‌‌بندی‌‌ سیاست‌های عمومی خصوصا مبارزه با پولشویی، تامین مالی تروریسم و هم‌چنین حفظ حریم شخصی و اطلاعات کاربران، انعطاف‌پذیری سایبری ، رقابت منصفانه و تمکین مالیاتی می‌شود.»

هم‌چنین در ادامه‌ این گزارش چنین آمده است که:

از این گذشته این رمزارزها می‌توانند سبب بروز مشکلاتی در حوزۀ سیاست‌های انتقال پول، ثبات مالی و اعتماد عموم مردم به سیستم پرداخت جهانی ‌شوند.

دولت ایالات متحده‌ آمریکا و فرانسه صریح‌ترین انتقادات را به لیبرا که اصطلاحا «استیبل کوین» هم نامیده می‌شود، وارد کردند. لازم به ذکر است کوین باثبات یا استیبل کوین نوعی رمزارز است که پشتوانه‌ آن دارایی‌های مرجع از جمله ارزهای دولتی یا سبدی از دارایی‌ها است.

استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده‌ آمریکا، خاطر نشان کرد به رغم اینکه وزرای دارایی گروه هفت و هم‌چنین بانکداران مرکزی به نوآوری های مالی و لزوم کاهش هزینه‌های فرایندِ پرداخت‌های بین‌المللی معتقدند اما «در مورد لیبرا و کوین‌های ‌پایدار نگرانی‌های جدی دارند».

به گفته‌ وزیر دارایی فرانسه، برونو لو مِر، این موضوع که فیسبوک میلیون‌ها نفر کاربر دارد، باعث می‌شود لیبرا از  قابلیت‌هایی مشابه ارزهای دولتی برخوردار شود،  با این تفاوت که برخلاف ارزهای دولتی، از  هیچ قانونی پیروی نمی‌کند و تحت نظارت هیچ ‌ارگانی نیست،  همین امر لیبرا را به یک دغدغه‌ ویژه تبدیل می‌کند.

لو مر، در اجلاس گروه هفت در فرانسه، اذعان داشت : « رمزارزهای جدید استقلال ملت‌ها را تضعیف می‌کنند و  آن را به مخاطره می‌اندازند».

در این گزارش که توسط مقامات رسمی بانک‌های مرکزی گروه هفت و هم‌چنین نمایندگان صندوق بین‌المللی پول، بانک تسویه ‌بین‌المللی و هیئت ثبات مالی تنظیم شده است چنین آمده است که جلب موافقت مقامات مربوطه نیازمند «اقدامات اساسی» و مذاکرات بیشتر از سوی بنیان‌گذاران کوین پایدار است.

هم‌چنین در بخشی از  این گزارش آمده است : « از آنجائیکه فناوری‌ها و موسسات مالی بزرگ می‌توانند برای سهولت در دسترسی به شبکه‌ی جهانی اثر انگشت، از پایگاه عظیم مشتریان خود استفاده کنند؛ ضروری است  مقامات مربوطه در ارزیابی ریسک ها و پیامدهای آن بر سیستم مالی جهانی محتاط باشند».

علیرغم وجود نواقص و کاستی هایی در نظام بانکداری علی الخصوص در حوزه پرداخت های بین‌المللی، دولت های گروه هفت اذعان داشتند که  برخی از کوین‌های پایدار به دنبال تسهیل و کاهش فرایند پرداخت‌های بین المللی هستند.

کارگروه مذکور چهار پیشنهاد ویژه در این خصوص مطرح کرده است : نخست، کوین‌های پایدار باید اعتماد عموم را از طریق  رعایت‌  استانداردهای بالای نظارتی جلب کنند و در عین حال بایستی تابع قانون باشند.

دوم، طرح‌های مربوط به کوین‌ پایدار باید در تمامی حوزه‌های قضایی مربوطه، یک مبنای قانونی و منطقی برای حفظ حریم شخصی و اطلاعات کاربران و جلب اعتماد سهام‌داران و کاربران، ارائه دهند. سوما، طرح‌های مربوط به کوین‌ پایدار باید «انعطاف‌پذیری سایبری و عملیاتی» را تامین کنند؛ و در آخر، مدیریت این دارایی باید امن و شفاف باشد و یکپارچگی بازار را حفظ کند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.