گام سوم ایران و بازی تکراری ترامپ

گام سوم ایران و بازی تکراری ترامپ
خلاصه اخبار

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا، رئیس جمهوری ، دستور عملیاتی کردن گام سوم را از روز جمعه خطاب به سازمان انرژی اتمی صادر کرد و برای آنکه اروپایی ها به تعهدات خود عمل کنند، بازهم یک مهلت ۶۰ روزه داد ، با اینحال این گام ایران نیز در چارچوب برجام صورت گرفته و […]

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا، رئیس جمهوری ، دستور عملیاتی کردن گام سوم را از روز جمعه خطاب به سازمان انرژی اتمی صادر کرد و برای آنکه اروپایی ها به تعهدات خود عمل کنند، بازهم یک مهلت ۶۰ روزه داد ، با اینحال این گام ایران نیز در چارچوب برجام صورت گرفته و راه برای طرف اروپایی باز است تا به محض عمل به تعهداتشان در چارچوب برجام، تهران دستور بازگشت به تعهدات برجامی را صادر کند.
در راستای گام سوم، دکتر روحانی،‌ از بخش های پژوهشی صنعت هسته ای کشور خواست بدون توجه به محدودیت هایی اعمال شده در چارچوب توافق هسته ای، فعالیت عادی خود را از سر بگیرند و تاکید کرد که این اقدام های ایران در چارچوب مقررات آژانس خواهد بود. وی در عین حال این راهم اضافه کرد که مهلت ۶۰ روزه دیگری پیش روی اروپاست ، بطوری که هر زمان به تعهدات خود برگردند ما هم به تعهدات برجامی بر می گردیم.
فاز جدید
اکنون ، عرصه تقابل آمریکایی ها در برابر ایران وارد فاز جدیدی شده است؛ چرا که به نظر می رسد ،‌نتانیاهو و تندروهای اطراف ترامپ موفق شدند ، ابتکار رئیس جمهور فرانسه را هوا کنند، سطح تنش ها را مجددا افزایش دهند و هزینه ها را برای دونالد ترامپ در این تقابل بالا ببرند.
توهم اولیه
با خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت ۹۷ ، نیروهای ضد ایرانی در دنیا دچار توهم شدند و تصور این بود که اقتصاد ایران در کمترین زمان از هم خواهد پاشید؛ از اسرائیل و دولت های عرب منطقه تا تندروهای آمریکایی ساکن کاخ سفید و نیز گروه های برانداز بی درد ساکن کشورهای غربی، همگی شمارش معکوس را به صدا در آوردند.
حالا ۱۶ ماه از آن زمان گذشته است و بازارهای ارز و طلای کشور وارد فضای ثبات شده و دولت در وضعیت منطقی تری در حال مدیریت اقتصاد کشور است.
فشارهای تحریمی آمریکا نیز تاکنون خللی در مقاومت ملت ایران ایجاد نکرده است، چرا که براساس تجربه تاریخی ، ایرانی ها به این سادگی ها میدان را خالی نخواهند کرد و هزینه استقلال خود را پرداخت خواهند کرد؛ اگرچه بار فشار تحریم های ظالمانه و ضد حقوق بشری بر مردم ایران وارد شده است و این را دبیرکل سازمان ملل هم روز پنجشنبه این هفته اذعان کرده است.
آمریکا و اسرائیل علیه مکرون
گام سوم ایران پس از آن عملیاتی شد که دولت آمریکا ابتکار عمل امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه را که تلاش داشت ،‌ برای زنده نگهداشتن برجام یک خط اعتباری ۱۵ میلیارد یورویی راه اندازی کرده و ضمن آن تنش میان ایران و آمریکا را کاهش دهد،‌ با اعمال تحریم های جدید خنثی کرد. سازمان فضایی ایران، پژوهشگاه هوافضا و مرکز تحقیقات فضایی، ۳ مرکزی است که واشنگتن در فهرست تحریم ها قرار داده است.
این درحالی است که تحریم مراکز هوا فضای ایران از سوی آمریکا روز سه شنبه گذشته اعلام شد؛ درست یک روز قبل از پایان ضرب الاجل ایران به اروپایی در خصوص گام سوم و تماس های سراسیمه نتانیاهو با مقام های آمریکایی در اوایل هفته و سفر وی به لندن در اواخر همین هفته.
با اینحال ، مقام های ایرانی ، همچنان در همان مسیری حرکت کرده اند که از ابتدا طرح کرده بودند و به هر وعده ای که داده اند عمل کرده اند؛ بطوری که تا پیش از خروج یکجانبه آمریکا از برجام یک سال بعد در اردیبهشت ماه سال جاری، بر اساس تمامی گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی، به تعهدات خود ذیل برجام عمل کرده است.
از اردیبهشت ماه امسال نیز در پی عدم تحرک و عمل به تعهدات از سوی دیگر طرف های برجام و در راس آنها دولت های اروپایی ، فرصت هایی به اعضای این توافق داد و اعلام کرد که در صورت عدم عمل به تعهدات برجامی ازسوی دیگر اعضا (۴+۱) ، سیاست کاهش تعهدات خود را پی خواهد گرفت.
محمد جواد ظریف در نامه ای خطاب به موگرینی جزییات سومین گام ایران را تشریح کرد و در عین حال راه را برای بازگرداندن اوضاع به شرایط عادی باز گذاشت. این امر نشان داد که جمهوری اسلامی ایران بر خلاف آمریکا که برجام را با خروج یکجانبه و بی دلیل نقض کرده، همچنان شفاف و در چارچوب برجام حرکت می کند.
انتهای خط مشاوران تندرو ترامپ
آمریکایی ها دیگر چیزجدیدی برای وارد کردن فشار به ایران ندارند، آنها عملا تحریم های همه جانبه و سختگیرانه ای علیه ایران را در همه بخش ها بکاربسته اند؛ از فروش نفت تا تبادلات بانکی و اینک به نظر می رسد، سیاست ورزان تند مزاج آمریکایی ترامپ را به ته خط تقابل با ایران کشانده اند.
همین تحریم های جدید مراکز هوا فضای ایران نشان می دهد که واشنگتن حتی نمی داند در هر مرحله از تحریم ها چه اتفاقی رخ داده است و چه آثار و تبعاتی داشته است، که و کجا را تحریم کرده اند و نقطه تحریمی چه تاثیری بر کدام نقطه گذاشته است، مانند بوکسوری که برای مدتی طولانی مشت هایش را بدون هدف در هوا پرتاب کرده و درحالی به نفس نفس افتاده، صدمه چندانی نیز به حریف نزده است.
به علاوه او با رفتارهای بی تعادل و بی ثبات خود بر بی اعتمادی مفرط در میان ایرانی ها نیز بیشتر می دمد؛ مردی که در خوشبینانه ترین حالت ،‌ نمی توان روی حرفهایش بیش از یک روز حساب کرد.
از همین رو ،‌این روزها در تهران بسیاری جک و لطیفه از رفتارهای آقای ترامپ شنیده می شود که آخرین آن چنین مضمونی دارد “فقط مانده بقال ها را هم در فهرست تحریم ها بگنجاند”!

برچسب‌ها