کمک ۱۶ میلیارد دلاری ترامپ به کشاورزان آمریکا

کمک ۱۶ میلیارد دلاری ترامپ به کشاورزان آمریکا
خلاصه اخبار

دولت ترامپ برای جبران خسارات کشاورزان آمریکایی از جنگ تجاری با چین ۱۶ میلیارد دلار کمک به آنان اختصاص داد.

به گزارش سیگنال به نقل از خبرگزاری تسنیم، دولت ترامپ از یک بسته کمکی 16 میلیارد دلاری برای جبران خسارت جنگ تجاری ده ماهه با چین پرده‌برداری کرد و اعلام کرد کمکی که به کشاورزان می‌شود به محل کشاورزی آنها بستگی دارد نه محصولی که پرورش میدهند .
این بسته کمکی که بخش عمده آن پرداخت مستقیم است، کشاورزان و تاجران را شوکه کرد چون انتظار داشتند پرداخت های جداگانه ای برای دانه های سویا، ذرت و سایر محصولات در وزارت کشاورزی تعیین شود .
بسیاری از گروههای کشاورزان از این اقدام خوشحال شدند ولی خواستار یک قرارداد تجاری با چین در کمترین زمان ممکن هستند. برخی دموکرات ها از این طرح انتقاد کردند .
کشاورزان که بیشترین کمک را به ترامپ برای بردن در انتخابات 2016 کردند، بیشترین ضربه را از جنگ تجاری با چین خورده اند . چین زمانی مقصد بیش از 60 درصد صادرات دانه های سویای آمریکا بود .
ترامپ در یک کنفرانس خبری گفت:« کشاورزان مورد حمله چین قرار گرفته‌اند ولی 16 میلیارد دلار کمک مشخص می کند که هیچ کشوری امنیت اقتصادی و ملی آمریکا را به خطر نمی اندازد» .
درگیری تجاری که این ماه با افزایش عوارض واشنگتن و پکن بر کالاهای یکدیگر بالا گرفته است، باعث شده خرید دانه های سویای چین از آمریکا متوقف شود .
مقامات وزارت کشاورزی آمریکا اعلام کردند 14.5 میلیارد دلار پرداخت مستقیم در سه بخش انجام خواهد شد که اولی برای اواخر جولای برنامه ریزی شده است .
سانی پردو، وزیر کشاورزی آمریکا گفت این بسته کمکی اطمینان می دهد که کشاورزان زیر بار سنگین اقدامات تجاری با چین یا هیچ کشور دیگری قرار نمی‌گیرند ولی کشاورزان میگویند تجارت را به کمک ترجیح می‌دهند .بدون تجارت آنها به حمایت نیاز دارند .
چین بزرگترین وارد کننده دانه های سویای جهان است که سال گذشته خرید این محصول را پس از وضع عوارض ترامپ بر کالاهای چینی متوقف کرد و چین را تحریک کرد با وضع عوارض بر دانه های سویا،ذرت و سایر محصولات آمریکایی تلافی کند .
با افزایش تنش های تجاری بین دو اقتصاد بزرگ جهان پس از قرار گرفتن هواوی در لیست سیاه تجاری توسط آمریکا، به نظر نمی رسد به این زودیها قرارداد تجاری بین واشنگتن و پکن امضا شود .
پردو همچنین گفت در مورد بخش های دوم و سوم این کمک مالی و مقدار آن باید تصمیم گیری شود و بستگی به پیشرفت مذاکرات تجاری و قرارداد تجاری با چین دارد. این بسته کمکی شامل 1.4 میلیارد دلار حمایت از طریق غذا هم می شود و 100 میلیون دلار هم به توسعه بازار های خارجی اختصاص داده شده است .