کمک‌های مالی شدید بیت کوین به ویکی‌لیکس پس از دستگیری جولیان آسانژ

کمک‌های مالی شدید بیت کوین به ویکی‌لیکس پس از دستگیری جولیان آسانژ
خلاصه اخبار

پس از دستگیری جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی‌لیکس که یک وب‌سایت مشهور در افشای اسناد محرمانه است، کمک‌های مالی بیت کوین به این سازمان به شدت افزایش یافته است.

به گزارش سیگنال به نقل از ارز دیجیتال، جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی‌لیکس و از حامین اولیه بیت کوین، روز گذشته، ۲۲ فروردین، در محل سفارت اکوادور در لندن دستگیر شد و به دلیل اتهاماتی که آمریکا علیه او مطرح کرده است با درخواست استرداد رو به روست. پس از هفت سال پناهندگی در سفارت اکوادور سرانجام دولت این کشور حمایت خود را از او قطع و پناهندگی‌اش را باطل کرد. آسانژ از سال ۲۰۱۲ در سفارت اکوادور واقع در لندن زندگی می‌کرد.

با یورش پلیس بریتانیا به سفارت اکوادور و انتشار فیلم دستگیری آسانژ در فضای مجازی، تعداد زیادی از فعالان حوزه ارزهای دیجیتال از مردم درخواست کردند که کمک‌های مالی خود به صورت بیت کوین را افزایش دهند زیرا آسانژ یکی از اولین حامیان و پذیرندگان بیت کوین بوده است.

وب‌سایت ویکی‌لیکس در حال حاضر در کنار روش‌های پرداخت سنتی، بیت کوین، لایت کوین، اتریوم، مونرو و زی‌کش را به عنوان روش دریافت کمک مالی می‌پذیرد.

تاکنون و در زمان نوشتن این گزارش، طی ۲۴ ساعت اخیر، کیف پول بیت کوینی که ویکی‌لیکس برای دریافت کمک‌های مالی اختصاص داده، حدود ۶.۲ بیت کوین معادل بیش از ۳۱,۰۰۰ دلار دریافتی داشته است.

جولیان آسانژ قبلا حمایت‌ خود را از بیت کوین اعلام کرده بود. در آوریل ۲۰۱۸ صرافی آمریکایی کوین‌بیس حساب آقای آسانژ را مسدود کرد.

ویکی‌لیکس که یک وب‌سایت غیرانتفاعی بسیار مشهور در افشای اسناد محرمانه است، در رده اولین سازمان‌های پذیرنده ارزهای دیجیتال قرار دارد. از سال ۲۰۱۰ پذیرش بیت کوین در ویکی‌لیکس آغاز شد و یکی از دلایل رشد قیمت بیت کوین و افزایش آگاهی در آن زمان بود.

در سال ۲۰۱۷ اعلام شد که سازمان ویکی‌لیکس ۴,۰۰۰ بیت کوین به عنوان کمک مالی دریافت کرده که در آن زمان ارزشی بالغ بر ۲۲ میلیون دلار داشتند.

جولیان آسانژ قبل از پناهندگی به سفارت اکوادور، به آزار جنسی دو زن در سوئد متهم شده بود و کشور سوئد نیز از بریتانیا درخواست کرده بود که آقای آسانژ را بازداشت کند و به سوئد استرداد کند اما این حکم بعدها لغو شد و دادگاه تحقیقات را متوقف کرد.

انگلیس علت دستگیری او را عدم حضور در دادگاه و نقض مقررات عنوان کرده است. یکی دیگر از دلایل آقای آسانژ،‌۴۷ ساله برای پناهندگی به سفارتخانه اکوادور، انتشار اسناد محرمانه دولت آمریکا در وب‌سایتش و ترس از استرداد به آمریکا بوده است.

منبع: arzdigital.com

برچسب‌ها