کشورهای غربی خواستار خروج نیروهای روسیه از تاسیسات هسته‌ای اوکراین شدند

کشورهای غربی خواستار خروج نیروهای روسیه از تاسیسات هسته‌ای اوکراین شدند
خلاصه اخبار

تهران- ایرنا- اعضای گروه هفت از روسیه خواستند تا نیروهای خود را از تاسیسات هسته‌ای اوکراین خارج کند و کنترل کامل این تاسیسات را به مقامات اوکراینی بازگرداند.

به گزارش سیگنال به نقل از ایرنا

به گزارش بامداد یکشنبه ایرنا، وزرای خارجه گروه هفت پس از پایان نشست سه روزه در آلمان در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند: ما اقدامات روسیه که ایمنی و امنیت مواد و تاسیسات هسته‌ای در اوکراین را به خطر می‌اندازد و در نتیجه خطرات جدی برای زندگی انسان و محیط زیست ایجاد می‌کند را محکوم و بر حمایت کامل خود از تلاش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و مدیرکل آن برای تضمین ایمنی و امنیت هسته‌ای و رعایت پادمان‌ها برای مواد و تاسیسات هسته‌ای در اوکراین تاکید می‌کنیم. 

در ادامه این بیانیه آمده است: ما از روسیه می‌خواهیم فورا نیروهای خود را از تاسیسات هسته‌ای اوکراین خارج کند و کنترل کامل آن‌ها را به مقامات اوکراین بازگرداند. ما بار دیگر تاکید می‌کنیم که آژانس بین المللی انرژی اتمی باید بتواند به تمام تاسیسات هسته‌ای اوکراین به صورت ایمن و بدون هیچ مانعی دسترسی داشته باشد. 

به گزارش ایرنا، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی وضعیت نیروگاه «زاپوروژیا» بزرگترین نیروگاه اتمی اوکراین که هم اینک در کنترل نظامیان روسی است را نگران کننده خواند. این نیروگاه در کنترل نیروهای روسیه است. 

گروسی گفت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قصد دارد تا در سریع‌ترین زمان ممکن عملیات ایمنی در این نیروگاه را انجام دهد. او با ابراز تاسف از وضعیت نیروگاه تصریح کرد: ما در همه جا به جز زاپوروژیا به دلیل حضور نیروهای روسی کار می‌کنیم. 

مدیرکل آژانس اتمی درخصوص نیروگاه چرنوبیل که به دنبال تصرف آن توسط نیروهای روسی نگرانی‌های بسیاری در پی داشت به بازدید خود از سایت این نیروگاه اشاره کرد و گفت: می‌توانم بگویم که میزان رادیواکتیویته غیرعادی است و ما همه اینها را به صورت روزانه رصد می‌کنیم. 

این نیروگاه بین 24 فوریه تا پایان مارس توسط ارتش روسیه اشغال شده بود اما نیمه نخست فروردین امسال شبکه خبری سی ان ان گزارش داد که به دنبال عقب‌نشینی نیروهای روسیه، پرچم اوکراین بر فراز سایت هسته‌ای چرنوبیل برافراشته شد. 

این نیروگاه به دلیل فاجعه انفجار اتمی در راکتور چهارم آن در تاریخ 26 آوریل 1986 شهرت دارد؛ انفجاری که بر اثر آن 30 نفر بی‌درنگ کشته شدند و تا به امروز شمار بسیاری نیز بر اثر ابتلا به تشعشعات حاصل از آن جان باختند.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *