کسری تجاری آمریکا با چین به کمترین رقم در ۵ سال گذشته رسید

کسری تجاری آمریکا با چین به کمترین رقم در ۵ سال گذشته رسید
خلاصه اخبار

کسری تجاری کالای آمریکا با چین در ماه مارس ۲۰۱۹، ۱۶.۲ درصد کاهش یافت و به ۲۰.۷ میلیارد دلار رسید که پایین‌ترین حد از مارس ۲۰۱۴ است.

به گزارش سیگنال به نقل از خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، کسری تجاری کالای آمریکا با چین در ماه مارس به پایین‌ترین حد طی 5 سال رسید که می‌تواند ترامپ را برای بالا بردن جنگ تجاری با پکن تشویق کند. تجارت با چین یکی از مواردی است که کاخ سفید در سیاست «اول آمریکا» بر آن تمرکز دارد.

ترامپ اعلام کرده به زودی تشریفات اداری وضع عوارض بر 325 میلیارد دلار واردات چین را آغاز می کند. این مقدار علاوه بر افزایش عوارض بر 200 میلیارد دلار کالاهای چینی از 10 درصد تا 25 درصد است. چین قول داده در صورت وضع این عوارض، این کار آمریکا را جبران کند.

کسری تجاری کالا با چین که از نظر سیاسی حساسیت بالایی دارد ،16.2 درصد کاهش یافت و به 20.7 میلیارد دلار رسید که پایین‌ترین حد از مارس 2014 است. درحالی‌که صادرات 23.6 درصد رشد داشت و شامل دانه‌های سویا هم می‌شد . واردات از اقتصاد شماره دو جهان 6.1 درصد کاهش یافت.

واشنگتن سال گذشته بر 250 میلیارد دلار از کالاهای چینی عوارض وضع کرد و پکن هم در تلافی بر 110 میلیارد دلار تولیدات آمریکا عوارض گذاشت. چین ابتدا صادرات دانه های سویای آمریکا را هدف قرار داد ولی بعد با پیش رفتن مذاکرات، متعهد شد مقدار بیشتری از این محصول را بخرد.

چین بزرگترین خریدار دانه های سویا است. اقتصاددان ها می‌گویند بدترشدن درگیری‌های تجاری می‌تواند قیمت صادرات دانه های سویا را پایین بیاورد. صادرات این محصول 0.5 میلیارد دلار در ماه مارس افزایش داشت.

کل کسری تجاری 1.5 درصد افزایش یافته و به 50 میلیارد دلار در ماه رسیده است. اقتصاددان‌ها پیش بینی کرده بودند کسری تجاری به 50.2 میلیارد دلار در ماه مارس برسد. کسری تجارت کالاها 0.7 درصد در مارس افزایش یافت و به 72.4 میلیارد دلار رسید.

اطلاعات تجاری در ماه های اخیر بی ثبات بوده است چون بخاطر درگیری واشنگتن با شرکای تجاری اش مثل اتحادیه اروپا ، مکزیک و کانادا، بین واردات و صادرات نوسان وجود داشت. کسری تجارت کالا با مکزیک به بالاترین رکورد 9.5 میلیارد دلار در مارس رسید.

افزایش کلی کسری تجاری در ماه مارس در حالی ایجاد شد که هم صادرات و هم واردات افزایش یافته بود. صادرات کالا 1.4 درصد بالا رفت و به 141.7 میلیارد دلار رسید که شامل محصولات و کالاهای صنعتی و دانه‌های سویا میشد.

ولی فروش هواپیماهای مسافربری کاهش یافت که دلیل آن تعلیق فروش مکس 737 بود .این هواپیما پس از دو سقوط مرگبار زمین‌گیر شده است.

واردات کالا 1.2 درصد افزایش یافت و به214.1 میلیارد دلار در ماه مارس رسید. واردات نفت خام هم افزایش یافت. واردات مواد غذایی به بالاترین حد 13.1 میلیارد دلار رسید و واردات کالاهای مصرفی در بحبوحه‌ی سقوط گوشی‌های همراه و تجهیزات خانگی کاهش یافت.

منبع: tasnimnews.com