کره‌شمالی: آمریکا فرصت تاریخی را از دست داد

کره‌شمالی: آمریکا فرصت تاریخی را از دست داد
خلاصه اخبار

معاون وزیر امور خارجه کره‌شمالی در نشست خبری تاکید کرد که پیونگ‌یانگ تسلیم فشارها نخواهد شد و آمریکا فرصت تاریخی را از دست داد.

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم ، لحن مقامات کره شمالی در برابر آمریکا به دنبال شکست گفت‌وگوهای هانوی بین “کیم جونگ اون” رهبر کره‌شمالی و “دونالد ترامپ”، رئیس جمهور آمریکا تندتر شده است. پس از شکست گفت‌وگوها و مذاکرات بین رهبران دو کشور آمریکا و کره شمالی، کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواستار برگزاری جلسه‌ای با حضور دیپلمات‌ها و خبرنگاران در پیونگ‌یانگ شده بودند.
یکی از رسانه‌هایی که به نتایج این جلسه پرداخته است، روزنامه “نویه زوریشر” است. این روزنامه روز جمعه 24 اسفند (15 مارس) خبر از احتمال قطع گفت‌وگوهای اتمی بین کره شمالی و آمریکا داده است.
موضوع بر سر خلع سلاح اتمی شبه‌جزیره کره است. گفت‌وگوهایی که دور پیشین آن بدون کسب نتیجه‌ای به پایان رسیده بود.
چوئه سون هوی، معاون وزیر امور خارجه کره شمالی در این نشست خبری-سیاسی تاکید کرده است که کره شمالی تسلیم فشارهای آمریکا نخواهد شد. چوئه افزوده است که آمریکا این فرصت تاریخی را از دست داده است.
معاون وزیر امور خارجه کره شمالی گفته است که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، به‌زودی درباره ادامه یا قطع گفت‌وگوهای این کشور با دولت آمریکا تصمیم خواهد گرفت.
افزون بر آن، تصمیم بر سر خودداری از آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای نیز در دستور کار دولت کره شمالی قرار دارد.
در اظهارات چوئه سون هوی، اثری از انتقاد از دونالد ترامپ دیده نمی‌شود. معاون وزیر امور خارجه کره شمالی بیشتر از سیاست‌های مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا و جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید انتقاد کرده است.
در این نشست خبری گفته شده است که شکست گفت‌وگوهای هانوی بیش و پیش از همه به علت مواضع جان بولتون و خواست حداکثری او بوده است.
چوئه سون هوی همچنین افزود که اظهارات ترامپ در مورد اینکه کره شمالی خواستار برچیده شدن همه تحریم‌ها بوده، صحت ندارد.

کره شمالی در همایش هانوی خواستار لغو آن دسته از تحریم‌هایی شده بود که در سال‌های 2016 و 2017 از سوی سازمان ملل وضع شده‌اند. این تحریم‌ها عمدتا ناظر بر صادرات و واردات آهن، نفت و ذغال سنگ می‌شوند.

در مقابل کره شمالی نیز متعهد شده بود که مرکز تحقیقات اتمی یونگ‌ بیون را تعطیل خواهد کرد. معاون وزیر امور خارجه کره شمالی گفته بود که جان بولتون خواستار پایان همه فعالیت‌های اتمی کره شمالی و همچنین فعالیت‌های نظامی این کشور در عرصه تولید جنگ‌افزارهای شیمیایی و بیولوژیک شده بود.