کره‌جنوبی به دنبال جایگزینی برای نفت ایران

کره‌جنوبی به دنبال جایگزینی برای نفت ایران
خلاصه اخبار

پس از سخت تر کردن تحریم‌های آمریکا علیه صادرات نفت ایران، کره‌جنوبی احتمالا به دنبال جایگزینی برای نفت ایران است، اما باید این محصول را گران تر بخرد. به گزارش رویترز، کره‌جنوبی بزرگ‌ترین‌ خریدار میعانات گازی، یک نوع نفت فوق سبک ایران است که پالایشگاه‌های آن به‌عنوان مواد اولیه برای تولیدات پتروشیمی خود استفاده می‌کنند. شرکت اینچئون پترولیوم، هیوندای اویل بنک و هاندا توتال یک بار دیگر دنیا را به دنبال جایگزینی برای نفت ایران زیر و رو می‌کنند و این نفت جایگزین بدون‌شک گران‌تر خواهد بود. سال گذشته کره‌جنوبی ۲۳ نوع مختلف میعانات گازی را از ۱۵ کشوری که می‌توانستند جایگزین ایران باشند، خرید و آزمایش کرد که ۹ میلیارد دلار برایش هزینه در بر داشت.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، تولیدکنندگان پتروشیمی کره‌جنوبی میعانات گازی را از میادین گازی آفریقا و اروپا خریدند، ولی یک محموله هم از تونس وارد کردند و در این بین واردات آنها از قطر، عربستان، آمریکا و استرالیا هم افزایش یافت. پالایشگاه‌های کره‌جنوبی برای فرآوری میعانات گازی قطر و ایران طراحی شده‌اند چون سولفور کمی دارند و مواد زائد زیادی بر جای نمی‌گذارد. این درجات نفت ایران و قطر نفتای سنگین بیشتری هم تولید می‌کنند که یک ماده خام برای تولید مواد پتروشیمی مثل پاراکسیلن است. از این ماده در ساخت بطری‌های پلاستیکی استفاده می‌شود. خریداران کره‌جنوبی میعانات گازی ایران را به قطر ترجیح می‌دهند چون قیمت پایین‌تری دارد.کیم جا کیانگ، محقق موسسه انرژی ایکانامیکس کره گفت: «آنهایی که توانایی مالی دارند سرمایه‌گذاری می‌کنند و منبع واردات خود را تغییر می‌دهند ولی پالایشگاه‌هایی که ندارند باید به میعانات گازی قطر اکتفا کنند.»

کره‌جنوبی خیالش در سال جاری راحت است چون از معافیت‌هایی که آمریکا برای خرید از ایران به این کشور داده بود حداکثر استفاده را برای واردات میعانات گازی از ایران کرده است. این معافیت‌ها در اول ماه مه ‌پایان می‌یابند. تقاضای میعانات گازی کره‌جنوبی در نیمه اول سال جاری کاهش یافته، چون پالایشگاه‌ها به خاطر سود پایین نفتا پالایش را کم کرده‌اند و شرکت‌ هاندا توتال پالایشگاه را برای تعمیرات بسته است. آمریکا به خاطر رشد زیاد تولید نفت سبک می‌تواند عرضه‌کننده خوبی برای کره باشد ولی کیفیت تولید نفت آن خریداران کره‌جنوبی را منصرف می‌کند. خریداران نگرانند که پایان معافیت‌های آمریکا از تحریم‌های ایران هزینه‌های تولید را برای کارخانه‌های پتروشیمی آنها بالا ببرد و قدرت رقابت کره‌جنوبی را در برابر افزایش عرضه چین پایین بیاورد.

منبع: donya-e-eqtesad.com